Sisukord
Maa Elu
Postimees
12.12.2019
Eesti Viis elu nõudnud põleng algas külmiku juurest (11) Järgmine valimispäev tuleb koos reklaamidega (10) Tanel Kiik: konkurents ravimiturul peab olema aus (3) Tallinn saab lähiaastatel ridamisi uusi monumente (5) Majandus Suur ülevaade ⟩ Madalapalgaliste arv kahaneb hulgakaupa Ärinaine Tiiu Järviste sai karmi kahtlustuse Rahapesu ekspert: SEB loodab pääseda Tesla särtsuautod murdsid riigitoetuse saajate hulka Välismaa Porošenkot uuritakse seoses võimaliku riigireetmisega (3) Maailm saab juurde uue saareriigi Time valis aasta inimeseks Greta Thunbergi German Marshall Fundi teadur: NATO ei pruugi kesta igavesti (18) Iisraeli ootavad ilmselt kolmandad valimised aasta jooksul Postimees Brüsselis: Von der Leyen lasi oma lipulaeva vette europarlamendis (3) Piret Kuusik: Brexiti-valimised peetakse Brexitita Uus-Meremaa vulkaani uus võimalik purse takistab ohvrite äratoomist Arvamus Juhtkiri: mis on kodus valesti? (3) Tõnis Oja: Coop Pank sai miljoni eest tühjad pihud (1) Krista Fischer, Tõnu Kollo: tõde Eesti rahva kohta Andi Hektor: kahekümne aastaga jõukaks nagu Šveits (8) Raimond Kaljulaid: õigusriigi kriisi juur on Reformierakonna valitsuses (30) Vadim Štepa: Nord Stream 2 ja korruptsiooni põhjavoog (1) Meie Eesti Apteekrid kõõluvad tarneaukude serval Kadri Tammepuu: appi, mu ravim on kadunud! Kultuur Miks ja kuidas soovib Jüri Nael näitlejatel maskid eest ära võtta? Halastamatu sotsrealism neokapitalistlikus põrgus (1) Sport Hullumeelne õhtu Meistrite liigas, iga värav võis olukorda muuta Tallinn Tallinn saab lähiaastatel ridamisi uusi monumente (5) Maa Elu Nädala mõte: ise tehtud jõulud Üks OTTi eesmärk on inimeste toitumisteadlikkuse tõstmine Talvel ei tasu üraskist kahjustatud metsa torkida Päikesepaneelid saavutasid kiiresti populaarsuse (1) Firma jõulupakkidesse läheb üha enam eestimaist Välismess nõuab ettevõtjalt tugevat eeltööd, juba üks kontakt on kordaminek Ilmajutt: kuidas ennustada ilma Kuusega on isegi pohmelust ravitud Jõulukaunistuste moes troonib isetehtu ja taaskasutus Miks on Kesk-Eesti põldudel kimalasi poole vähem kui Lõuna-Eestis? Tartu Aksel Part: sisering hoopis kergliiklusele Sirje Toomla: kas suurtäht lisab väärikust? (1) Üha enam põlenguid saab alguse rikkis külmikust (5) Metsaomanikud ei pruugi arugi saada, kui neid röövitakse (5) Isemõtlejast sai ootamatult Tartu ülikooli juht Meelelahutus Koomiks Sudoku

Talvel ei tasu üraskist kahjustatud metsa torkida

5 min lugemist
Kindel vihje, et kuuse-kooreürask on end metsas sisse seadnud, on kuivama hakkavad kuused. FOTO: Heino Õunap

Kuuse-kooreüraski kahjusid sai tänavu rohkem kirja Lõuna-Eestis. Suurem on kahju seal, kus 2016. aasta tormi järel jäi tormimurd koristamata. Kui eraomanik püüab oma metsast langenud puud ära koristada, siis kaitsealadel ei tohi inimkäsi midagi muuta. Nii ongi üraskitel seal hea tegutseda ja tasapisi edasi liikuda.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eriti morniks võtab nende näo, kes tormi järelt oma metsa ära puhastasid või esimeste üraskimärkide peale kahjustatud puud välja vedasid, aga kõrval asuvalt kaitsealalt nüüd ikka kahjustaja saavad.

RMK metsaosakonna pea­metsaülem Andres Sepp rääkis, et riigimetsas on tänavu kooreüraski kahjustusi kirja pandud 1067 hektaril. „See ei ole küll kõige suurem kahjustaja riigimetsas,” lisas ta. Suurim kahjustaja on põder, talle järgnevad haavataelik ja tuuleheide.

„Aga võrreldes varasemaga, kui aastas on registreeritud üraskikahjustusi 100–200 hektaril, on seda siiski märgatavalt rohkem,” tõdes Sepp. „Tingitud võib see olla eelneva kahe aasta väga kuivast suvest ja põua tõttu nõrgestunud puudest.”

Tavaliselt suudab kuuse-kooreürask asustada nõrgestatud puud ja just seepärast ongi neile eriti head peatuspaigad metsad, kust suurem torm üle käinud.

Metsakonsulent Piret Arvi ütles, et tema pole 30 aasta jooksul nii ulatuslikku kuuse-kooreüraski levikut näinud. „Mul on mulje, et ürask on praegu tavapärasest agressiivsem või on nende arvukus juba nii suur, et võtavad ka tugevamaid puid.”

11.12.2019 13.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto