Sisukord
Maa Elu
Postimees
12.12.2019
Eesti Viis elu nõudnud põleng algas külmiku juurest (11) Järgmine valimispäev tuleb koos reklaamidega (10) Tanel Kiik: konkurents ravimiturul peab olema aus (3) Tallinn saab lähiaastatel ridamisi uusi monumente (5) Majandus Suur ülevaade ⟩ Madalapalgaliste arv kahaneb hulgakaupa Ärinaine Tiiu Järviste sai karmi kahtlustuse Rahapesu ekspert: SEB loodab pääseda Tesla särtsuautod murdsid riigitoetuse saajate hulka Välismaa Porošenkot uuritakse seoses võimaliku riigireetmisega (3) Maailm saab juurde uue saareriigi Time valis aasta inimeseks Greta Thunbergi German Marshall Fundi teadur: NATO ei pruugi kesta igavesti (18) Iisraeli ootavad ilmselt kolmandad valimised aasta jooksul Postimees Brüsselis: Von der Leyen lasi oma lipulaeva vette europarlamendis (3) Piret Kuusik: Brexiti-valimised peetakse Brexitita Uus-Meremaa vulkaani uus võimalik purse takistab ohvrite äratoomist Arvamus Juhtkiri: mis on kodus valesti? (3) Tõnis Oja: Coop Pank sai miljoni eest tühjad pihud (1) Krista Fischer, Tõnu Kollo: tõde Eesti rahva kohta Andi Hektor: kahekümne aastaga jõukaks nagu Šveits (8) Raimond Kaljulaid: õigusriigi kriisi juur on Reformierakonna valitsuses (30) Vadim Štepa: Nord Stream 2 ja korruptsiooni põhjavoog (1) Meie Eesti Apteekrid kõõluvad tarneaukude serval Kadri Tammepuu: appi, mu ravim on kadunud! Kultuur Miks ja kuidas soovib Jüri Nael näitlejatel maskid eest ära võtta? Halastamatu sotsrealism neokapitalistlikus põrgus (1) Sport Hullumeelne õhtu Meistrite liigas, iga värav võis olukorda muuta Tallinn Tallinn saab lähiaastatel ridamisi uusi monumente (5) Maa Elu Nädala mõte: ise tehtud jõulud Üks OTTi eesmärk on inimeste toitumisteadlikkuse tõstmine Talvel ei tasu üraskist kahjustatud metsa torkida Päikesepaneelid saavutasid kiiresti populaarsuse (1) Firma jõulupakkidesse läheb üha enam eestimaist Välismess nõuab ettevõtjalt tugevat eeltööd, juba üks kontakt on kordaminek Ilmajutt: kuidas ennustada ilma Kuusega on isegi pohmelust ravitud Jõulukaunistuste moes troonib isetehtu ja taaskasutus Miks on Kesk-Eesti põldudel kimalasi poole vähem kui Lõuna-Eestis? Tartu Aksel Part: sisering hoopis kergliiklusele Sirje Toomla: kas suurtäht lisab väärikust? (1) Üha enam põlenguid saab alguse rikkis külmikust (5) Metsaomanikud ei pruugi arugi saada, kui neid röövitakse (5) Isemõtlejast sai ootamatult Tartu ülikooli juht Meelelahutus Koomiks Sudoku

Päikesepaneelid saavutasid kiiresti populaarsuse

2 min lugemist
Päikesepaneelid on tõestanud, et töötavad väga efektiivselt ka meie laiuskraadidel. FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Eesti Energia on sel sügisel sõlminud lepingud 60 erakliendiga, kes on soovinud rohkem kui 1 MW mahus päikeseenergia lahendusi.

Eesti Energia energiateenuste juhi Sten Aani sõnul on päikeseelekter üle maailma muutunud üha konkurentsivõimelisemaks energiatootmise liigiks ning ka Eestis on huvi kasv olnud üllatavalt kiire.

„Oleme saanud viimaste kuude jooksul sadu avaldusi ja enamik neist on laekunud sügiskuudel, septembrist novembrini. Päikesepaneelide paigaldamine on tõepoolest hoogu juurde saanud, sest kliendid on näinud, et kasu saab nii keskkond kui ka isiklik rahakott. Keskmise elektritarbimisega majaomanik viib aasta lõikes oma elektrikulu nulli ehk säästab 1000 kuni 1500 eurot aastas,” märkis Aan.

Paneelide paigaldamisel on mitu eelist, näiteks kui enda tarbimisest jääb elektrit üle ja seda saab võrku tagasi müüa, siis võrku müüdud elektri eest makstakse taastuvenergiatoetust, mis elektritarbijatelt kogutakse. Paraku saab toetus 2020. aasta lõpus läbi, mistõttu tasub huvilistel kiiresti tegutseda.

Päikeseelektrijaamad Eestis. FOTO: Graafik FOTO: Graafik

„Selleks, et päikeseelektrijaam järgmise aasta lõpuks kindlasti võrguga ühendatud saaks, tuleb kõige hiljem tegutsema asuda kevadel, sest erinevate lubade taotlemine ja lepingute sõlmimine võtab omajagu aega. Soovitan tegutseda kohe, sest nii saab jaama ehituse sättida talvisele ajale ning lõigata kasu aprillist ja maikuust, mil jaama tootlikkus on õhu jaheduse ja päikese parema kaldenurga tõttu kõige suurem,” lisas Aan.

Samuti tasuks ettevõtetel mõelda päikesepaneelide paigaldamisele, kuna see võimaldab vähendada püsikulusid, maandada elektri hinnatõusu riski ja saada kasu kehtivatest toetustest.

Üks levinuimaid müüte päikeseelektri kohta on, et Eestis pole paneelide jaoks piisavalt päikesekiirgust. Praktikas on moodsad paneelid tõestanud, et töötavad väga efektiivselt ka meie laiuskraadidel, sest aastane päikesekiirguse energiahulk on meil umbes sama suur kui Kesk-Saksamaal, aga madalama õhutemperatuuri tõttu töötavad Eestis paneelid parema tootlikkusega.

Eleringi andmetel on Eestis novembri seisuga kuni 20 kW võimsusega päikeseelektrijaamu 1549, kuni 200 kW võimsusega päikeseelektrijaamu 332, üle 200 kW võimsusega päikeseelektrijaamu 103. Nende koguvõimsus on 83 MW. (ME)

Seotud lood
11.12.2019 13.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto