Sisukord
Maa Elu
Postimees
12.12.2019
Eesti Viis elu nõudnud põleng algas külmiku juurest (11) Järgmine valimispäev tuleb koos reklaamidega (10) Tanel Kiik: konkurents ravimiturul peab olema aus (3) Tallinn saab lähiaastatel ridamisi uusi monumente (5) Majandus Suur ülevaade ⟩ Madalapalgaliste arv kahaneb hulgakaupa Ärinaine Tiiu Järviste sai karmi kahtlustuse Rahapesu ekspert: SEB loodab pääseda Tesla särtsuautod murdsid riigitoetuse saajate hulka Välismaa Porošenkot uuritakse seoses võimaliku riigireetmisega (3) Maailm saab juurde uue saareriigi Time valis aasta inimeseks Greta Thunbergi German Marshall Fundi teadur: NATO ei pruugi kesta igavesti (18) Iisraeli ootavad ilmselt kolmandad valimised aasta jooksul Postimees Brüsselis: Von der Leyen lasi oma lipulaeva vette europarlamendis (3) Piret Kuusik: Brexiti-valimised peetakse Brexitita Uus-Meremaa vulkaani uus võimalik purse takistab ohvrite äratoomist Arvamus Juhtkiri: mis on kodus valesti? (3) Tõnis Oja: Coop Pank sai miljoni eest tühjad pihud (1) Krista Fischer, Tõnu Kollo: tõde Eesti rahva kohta Andi Hektor: kahekümne aastaga jõukaks nagu Šveits (8) Raimond Kaljulaid: õigusriigi kriisi juur on Reformierakonna valitsuses (30) Vadim Štepa: Nord Stream 2 ja korruptsiooni põhjavoog (1) Meie Eesti Apteekrid kõõluvad tarneaukude serval Kadri Tammepuu: appi, mu ravim on kadunud! Kultuur Miks ja kuidas soovib Jüri Nael näitlejatel maskid eest ära võtta? Halastamatu sotsrealism neokapitalistlikus põrgus (1) Sport Hullumeelne õhtu Meistrite liigas, iga värav võis olukorda muuta Tallinn Tallinn saab lähiaastatel ridamisi uusi monumente (5) Maa Elu Nädala mõte: ise tehtud jõulud Üks OTTi eesmärk on inimeste toitumisteadlikkuse tõstmine Talvel ei tasu üraskist kahjustatud metsa torkida Päikesepaneelid saavutasid kiiresti populaarsuse (1) Firma jõulupakkidesse läheb üha enam eestimaist Välismess nõuab ettevõtjalt tugevat eeltööd, juba üks kontakt on kordaminek Ilmajutt: kuidas ennustada ilma Kuusega on isegi pohmelust ravitud Jõulukaunistuste moes troonib isetehtu ja taaskasutus Miks on Kesk-Eesti põldudel kimalasi poole vähem kui Lõuna-Eestis? Tartu Aksel Part: sisering hoopis kergliiklusele Sirje Toomla: kas suurtäht lisab väärikust? (1) Üha enam põlenguid saab alguse rikkis külmikust (5) Metsaomanikud ei pruugi arugi saada, kui neid röövitakse (5) Isemõtlejast sai ootamatult Tartu ülikooli juht Meelelahutus Koomiks Sudoku

Välismess nõuab ettevõtjalt tugevat eeltööd, juba üks kontakt on kordaminek

4 min lugemist
Hiljuti käisid Eesti väikeettevõtjad ühisstendiga Malmös Nordic Organic Food Fairi messil. FOTO: EPKK

Kohalik turg on väike ja ettevõtted peavad kasvamiseks paratamatult piiri taha vaatama. Üks võimalus oma kaupa välismaal tutvustada on messidel osalemine. Seda saab teha iseseisvaltki, aga kuna osalemine on kulukas, on mõistlik kasutada pakutavaid toetusi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mitmel välismaisel messil korduvalt oma tooteid tutvustanud osaühingu Must Küüslauk juhatuse liikme Margus Sarmeti sõnul on messid pika vinnaga ettevõtmine ja esialgu pole nendel osalemine end vähemalt rahaliselt täiel määral ära tasunud. „Oleme saanud palju potentsiaalsete klientide kontakte, kellega edasi töötada. Lisaks näinud, kuidas asjad välismaal käivad ja saanud ülevaate konkurentidest. Kindlasti avardavad välisemessid silmaringi,” kommenteeris ta.

Messidel otsitakse oma kauba edasimüüjaid nii toimumisriigist kui ka kaugemalt. „Kui võtta hiljuti toimunud Malmö mahemess, siis seal polnud koos ainult rootslased ja taanlased, vaid ostujuhid kõikjalt maailmast. Kui ühelt messilt saad kasvõi ühe reaalselt toimima hakkava kontakti, tuleb üritust kordaläinuks pidada. Kontakte kogutakse palju, aga ainult kontaktist pole kasu,” tõdes Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) kvaliteedijuht ja messide koordinaator Evi Randpere.

Uute turgude vallutamiseks peab toode sobima sihtturule ja millegagi silma paistma. „Soovitud tulemust ei saavuta ilma põhjaliku kodutööta. Juba aasta jagu ette tasub hakata otsima potentsiaalsete edasimüüjate kontakte ja nendega kohtumisi kokku leppima. Kuigi toode ise on väga oluline, peab ka pakend olema sihtturu jaoks sobiv ja atraktiivne. Eeltöö tähendab sedagi, et tuntakse eri piirkondades eelistatavaid maitseid, oma toodet tuleb vastavalt arendada,” loetles Randpere eduka messilkäigu eeldusi.

Osalemisest ei piisa

Kohalkäimisega töö ei piirdu.

11.12.2019 13.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto