P, 1.10.2023

Tõnis Oja: Coop Pank sai miljoni eest tühjad pihud

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Facebook
Comments 1
Coop Panga peamaja Tallinnas Narva maanteel.
Coop Panga peamaja Tallinnas Narva maanteel. Foto: Liis Treimann

Eelmisel aastal pärast Tallinna Sadama aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) maksumuse ja tulemuse teatavaks saamist olid paljud, mina kaasa arvatud, finantsnõustajate suhtes väga kriitilised.

Kriitika põhjuseks oli nõustajale makstud hind üle seitsme miljoni euro ning küsitavus tulemuse suhtes – suurimad märkijad olid Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank ning kohalikud pensionifondid, aga kohalikud väikeinvestorid ei saanud peaaegu mitte midagi.

Coop Panga IPO maksumus oli mitu korda väiksem. Juhatuse esimees Margus Rink ütles Äripäeva raadiole, et nende IPO maksumus jäi alla miljoni euro. Arvestades, et Coop Panga IPO plaanitud maht oli Tallinna Sadama omast kolm ning tegelik peaaegu neli korda väiksem, võiks arvata, et nõustamise hind oli üsna OK. Kui aga vaadata IPO tulemust, milleks oli suur alamärkimine, tekib küsimus, kas emissiooni nõustaja ikka vääris makstavat tasu.

Emissiooni alguses ütles finantsnõustaja Lauri Lind LHV pangast «Aktuaalsele kaamerale»: «Kui me tulime juba välja selle emissiooniga, siis järelikult on huvi olemas ja meile tundub, et ka väljaspool Eestit on huvi küllaltki suur, kuna ta on unikaalne kogu oma seotusega jaekaubandusega.»

Coop Panga nõukogu liikme, InBanki asutaja juhi Priit Põldoja sõnul suutis nõustaja huvi olemasolus veenda ka ettevõtte nõukogu, mistõttu tuligi pakkumise maht ebarealistlikult suur. Kui see huvi oligi olemas, siis ei suutnud finantsnõustaja seda realiseerida.

Coop Panga aktsiate esmaemissioon lõppes pangale fiaskoga.

Coop Panga andmetel märkisid aktsiaid 24 institutsionaalset investorit kokku kuue miljoni euro väärtuses võrrelduna 10 855 väikeinvestoriga, kes märkisid 27 miljoni eest. Panga aktsiaraamatust selgub, et sellest üle miljoni euro eest märkisid LHV pensionifondid.

Veidi jääb ka arusaamatuks, keda siin üldse institutsionaalseteks investoriteks peetakse. SEB ja Swedbanki grupi kliendikontode märgitud aktsiate arv piirdus vaid mõnekümne tuhande aktsiaga, Luminor (ilmselt siiski Luminori personaalpanganduse klient) märkis vaid 150 aktsiat. Välisinvestoritest olid märkijad Citigroupi kliendid mõne tuhande aktsiaga, aga see on ka kõik. Aktsionäride nimekirja vaadates ei suuda ma mitte kuidagi 24 institutsionaalset investorit, veel vähem LHV pensionifondidest üle jäävat institutsionaalsete investorite märgitud viit miljonit eurot leida.

Coop Panga aktsiate esmaemissioon lõppes pangale fiaskoga. Kuidas on väikeinvestoritega, seda võime öelda ehk aasta pärast.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles