Sisukord
Kultuur
Postimees
12.12.2019
Eesti Viis elu nõudnud põleng algas külmiku juurest (11) Järgmine valimispäev tuleb koos reklaamidega (10) Tanel Kiik: konkurents ravimiturul peab olema aus (3) Tallinn saab lähiaastatel ridamisi uusi monumente (5) Majandus Suur ülevaade ⟩ Madalapalgaliste arv kahaneb hulgakaupa Ärinaine Tiiu Järviste sai karmi kahtlustuse Rahapesu ekspert: SEB loodab pääseda Tesla särtsuautod murdsid riigitoetuse saajate hulka Välismaa Porošenkot uuritakse seoses võimaliku riigireetmisega (3) Maailm saab juurde uue saareriigi Time valis aasta inimeseks Greta Thunbergi German Marshall Fundi teadur: NATO ei pruugi kesta igavesti (18) Iisraeli ootavad ilmselt kolmandad valimised aasta jooksul Postimees Brüsselis: Von der Leyen lasi oma lipulaeva vette europarlamendis (3) Piret Kuusik: Brexiti-valimised peetakse Brexitita Uus-Meremaa vulkaani uus võimalik purse takistab ohvrite äratoomist Arvamus Juhtkiri: mis on kodus valesti? (3) Tõnis Oja: Coop Pank sai miljoni eest tühjad pihud (1) Krista Fischer, Tõnu Kollo: tõde Eesti rahva kohta Andi Hektor: kahekümne aastaga jõukaks nagu Šveits (8) Raimond Kaljulaid: õigusriigi kriisi juur on Reformierakonna valitsuses (30) Vadim Štepa: Nord Stream 2 ja korruptsiooni põhjavoog (1) Meie Eesti Apteekrid kõõluvad tarneaukude serval Kadri Tammepuu: appi, mu ravim on kadunud! Kultuur Miks ja kuidas soovib Jüri Nael näitlejatel maskid eest ära võtta? Halastamatu sotsrealism neokapitalistlikus põrgus (1) Sport Hullumeelne õhtu Meistrite liigas, iga värav võis olukorda muuta Tallinn Tallinn saab lähiaastatel ridamisi uusi monumente (5) Maa Elu Nädala mõte: ise tehtud jõulud Üks OTTi eesmärk on inimeste toitumisteadlikkuse tõstmine Talvel ei tasu üraskist kahjustatud metsa torkida Päikesepaneelid saavutasid kiiresti populaarsuse (1) Firma jõulupakkidesse läheb üha enam eestimaist Välismess nõuab ettevõtjalt tugevat eeltööd, juba üks kontakt on kordaminek Ilmajutt: kuidas ennustada ilma Kuusega on isegi pohmelust ravitud Jõulukaunistuste moes troonib isetehtu ja taaskasutus Miks on Kesk-Eesti põldudel kimalasi poole vähem kui Lõuna-Eestis? Tartu Aksel Part: sisering hoopis kergliiklusele Sirje Toomla: kas suurtäht lisab väärikust? (1) Üha enam põlenguid saab alguse rikkis külmikust (5) Metsaomanikud ei pruugi arugi saada, kui neid röövitakse (5) Isemõtlejast sai ootamatult Tartu ülikooli juht Meelelahutus Koomiks Sudoku

Halastamatu sotsrealism neokapitalistlikus põrgus

3 min lugemist
Isa ja tütre üürike õnnehetk ei jää tagajärgedeta. Kris Hitchen ja Katie Proctor filmis «Kahjuks ei olnud teid kohal». FOTO: Filmikaader

Cannes’i filmifestivalil esilinastunud ja parima filmi tiitlile nomineeritud filmi «Kahjuks ei olnud teid kohal» režissöör on Inglise sotsialist Ken Loach. Ta on üks vähestest filmitegijatest, kes on kaks korda oma loomingu eest Cannes’i Kuldse Palmioksa saanud. Ma ei rõhuta Loachi poliitilisi veendumusi siin ilmaasajata, sest taas valab ta oma maailmavaate filmi, tehes seda äärmiselt mõjuval moel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Lugu (stsenarist Paul Laverty) räägib lihtsa töömehe Ricky perest. Aga tööd, mida Ricky (Chris Hitchen) hea meelega murraks, lihtsalt pole, eriti pärast viimast suurt majanduskriisi. Täpsemalt, tööotsi ikka leidub, aga keegi ei taha sind palgata, see tähendab põhikohaga tööle võtta.

Olete kuulnud nendest töövahendusfirmadest, mis reklaamivad, et hakka ametisse meie kaudu, oled iseenda peremees, oma õnne sepp, teed tööd siis, kui tahad jne. Nagu ütleb Ricky boss Maloney (Ross Brewster): «Sa ei tööta meie heaks, sa töötad koos meiega. Me nimetame seda pardale astumiseks!»

Päriselus tähendab see «pardaletulek», et puudub tööleping, puudub sotsiaalkindlustus, haiguspäevi pole olemas jne. Ricky hakkab häda sunnil pakikulleriks ja tema elu hakkab valitsema nimetu algoritm, tundetu Moolok, mis pressib inimesest viimased mahlad kiretult välja.

Kuri vaim elutseb elektroonilises karbikeses, mis jälgib minuti täpsusega kullerite elu; karbike maksab 1000 naelsterlingit ja kuller vastutab selle elu ja tervise eest varaliselt. Esimesel tööpäeval ulatab Ricky mentor talle tühja plastpudeli: «Aga siia hakkad sa pissima!» Ta liitub anonüümsete valgete kaubikute armaadaga.

Ega Ricky naise Abby (Debbie Honeywood) elu sotsiaaltöötajana parem ole, ka tema elualal optimeeritakse inimestest viimane välja. Aga mis saab teismelistest lastest, kui nende vanemad sama hästi kui puhkepäevadeta 14-tunniseid tööpäevi teevad?

11.12.2019 13.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto