Sisukord
Meie Eesti
Postimees
12.12.2019
Eesti Viis elu nõudnud põleng algas külmiku juurest (11) Järgmine valimispäev tuleb koos reklaamidega (10) Tanel Kiik: konkurents ravimiturul peab olema aus (3) Tallinn saab lähiaastatel ridamisi uusi monumente (5) Majandus Suur ülevaade ⟩ Madalapalgaliste arv kahaneb hulgakaupa Ärinaine Tiiu Järviste sai karmi kahtlustuse Rahapesu ekspert: SEB loodab pääseda Tesla särtsuautod murdsid riigitoetuse saajate hulka Välismaa Porošenkot uuritakse seoses võimaliku riigireetmisega (3) Maailm saab juurde uue saareriigi Time valis aasta inimeseks Greta Thunbergi German Marshall Fundi teadur: NATO ei pruugi kesta igavesti (18) Iisraeli ootavad ilmselt kolmandad valimised aasta jooksul Postimees Brüsselis: Von der Leyen lasi oma lipulaeva vette europarlamendis (3) Piret Kuusik: Brexiti-valimised peetakse Brexitita Uus-Meremaa vulkaani uus võimalik purse takistab ohvrite äratoomist Arvamus Juhtkiri: mis on kodus valesti? (3) Tõnis Oja: Coop Pank sai miljoni eest tühjad pihud (1) Krista Fischer, Tõnu Kollo: tõde Eesti rahva kohta Andi Hektor: kahekümne aastaga jõukaks nagu Šveits (8) Raimond Kaljulaid: õigusriigi kriisi juur on Reformierakonna valitsuses (30) Vadim Štepa: Nord Stream 2 ja korruptsiooni põhjavoog (1) Meie Eesti Apteekrid kõõluvad tarneaukude serval Kadri Tammepuu: appi, mu ravim on kadunud! Kultuur Miks ja kuidas soovib Jüri Nael näitlejatel maskid eest ära võtta? Halastamatu sotsrealism neokapitalistlikus põrgus (1) Sport Hullumeelne õhtu Meistrite liigas, iga värav võis olukorda muuta Tallinn Tallinn saab lähiaastatel ridamisi uusi monumente (5) Maa Elu Nädala mõte: ise tehtud jõulud Üks OTTi eesmärk on inimeste toitumisteadlikkuse tõstmine Talvel ei tasu üraskist kahjustatud metsa torkida Päikesepaneelid saavutasid kiiresti populaarsuse (1) Firma jõulupakkidesse läheb üha enam eestimaist Välismess nõuab ettevõtjalt tugevat eeltööd, juba üks kontakt on kordaminek Ilmajutt: kuidas ennustada ilma Kuusega on isegi pohmelust ravitud Jõulukaunistuste moes troonib isetehtu ja taaskasutus Miks on Kesk-Eesti põldudel kimalasi poole vähem kui Lõuna-Eestis? Tartu Aksel Part: sisering hoopis kergliiklusele Sirje Toomla: kas suurtäht lisab väärikust? (1) Üha enam põlenguid saab alguse rikkis külmikust (5) Metsaomanikud ei pruugi arugi saada, kui neid röövitakse (5) Isemõtlejast sai ootamatult Tartu ülikooli juht Meelelahutus Koomiks Sudoku

Apteekrid kõõluvad tarneaukude serval

7 min lugemist
Tartu Ülikooli kliinikumis asuva Uue Apteegi proviisor Merit Lelumees kihutab keset tööpäeva teise apteeki tooma patsiendile ainsat sobivat valuvaigistit, mis on igalt poolt mujalt otsa lõppenud. FOTO: Kristjan Teedema

Sügisest saadik näevad apteekrid-arstid üha enam vaeva, et inimestele müügilt kadunud ravimeid leida või asendada. See aga kulutab tööaega ja tuulutab patsiendi rahakotti, sest uus ravim on enamasti kallim. Milliseid trikke teevad meedikud, et patsient ravimi puudumise pärast ei kannataks, uuris Kadri Tammepuu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üks hetk, istun autosse, siis saan rääkida. Lähen just patsiendile naaber­apteegist tramadooli tooma. Teised valuvaigistid ei sobi ja kolleegil on veel paar karpi järel – nii alustab juttu Tartu Uue Apteegi filiaali proviisor Merit Lelumees, kelle juhatatav apteek asub Tartu Ülikooli kliinikumis Maarjamõisas.

Puuduvate ravimite leidmine on detektiivitöö, mis ei lõpe kunagi. «Igal hommikul helistan esmalt hulgifirmad läbi, kas kadunud ravimite kohta on uudiseid. Mõnikord arvatakse, et apteeker tellib ainult ühest hulgimüügifirmast, tegelikult ei piisa isegi neist kõigist, otsime ravimeid ka teistest apteekidest,» selgitab Lelumees.

Maarjamõisa kliinikus tehakse operatsioone, mille järel vajavad inimesed kindlat ravimit. «Mäletan veel, kui sai otsa Oftan Dexa-Chlora silmaravim, mida tuleb kaeoperatsiooni järel tüsistuste ärahoidmiseks kohe kasutama hakata. Apteeki saabus enne haiglast koju minekut pärastlõunal 14 patsienti,» meenutab Lelumees. «Alguses otsisime jääke Tartu teistest apteekidest, broneerisime ravimi, kui patsiendile sobis sinna järele minek. Ülejäänud hädalised panime müügisaali istuma ja helistasime arstide tuppa. Tohtrid mõtlesid käigu pealt välja kahe ravimi kombinatsiooni, ja kui ka need meil otsa said, tegime helistades uue tiiru apteekidele peale. Kõik said abi.»

Arstid-apteekrid lähevad müügilt kadunud ravimite teemast põlema, kui asi puudutab paljusid patsiente ja esmavajalikke ravimeid. Neile asenduse otsimine kulutab tööaega ja tuulutab inimese rahakotti, sest uus ravim on enamasti kallim.

11.12.2019 13.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto