Sisukord
Meie Eesti
Postimees
12.12.2019
Eesti Viis elu nõudnud põleng algas külmiku juurest (11) Järgmine valimispäev tuleb koos reklaamidega (10) Tanel Kiik: konkurents ravimiturul peab olema aus (3) Tallinn saab lähiaastatel ridamisi uusi monumente (5) Majandus Suur ülevaade ⟩ Madalapalgaliste arv kahaneb hulgakaupa Ärinaine Tiiu Järviste sai karmi kahtlustuse Rahapesu ekspert: SEB loodab pääseda Tesla särtsuautod murdsid riigitoetuse saajate hulka Välismaa Porošenkot uuritakse seoses võimaliku riigireetmisega (3) Maailm saab juurde uue saareriigi Time valis aasta inimeseks Greta Thunbergi German Marshall Fundi teadur: NATO ei pruugi kesta igavesti (18) Iisraeli ootavad ilmselt kolmandad valimised aasta jooksul Postimees Brüsselis: Von der Leyen lasi oma lipulaeva vette europarlamendis (3) Piret Kuusik: Brexiti-valimised peetakse Brexitita Uus-Meremaa vulkaani uus võimalik purse takistab ohvrite äratoomist Arvamus Juhtkiri: mis on kodus valesti? (3) Tõnis Oja: Coop Pank sai miljoni eest tühjad pihud (1) Krista Fischer, Tõnu Kollo: tõde Eesti rahva kohta Andi Hektor: kahekümne aastaga jõukaks nagu Šveits (8) Raimond Kaljulaid: õigusriigi kriisi juur on Reformierakonna valitsuses (30) Vadim Štepa: Nord Stream 2 ja korruptsiooni põhjavoog (1) Meie Eesti Apteekrid kõõluvad tarneaukude serval Kadri Tammepuu: appi, mu ravim on kadunud! Kultuur Miks ja kuidas soovib Jüri Nael näitlejatel maskid eest ära võtta? Halastamatu sotsrealism neokapitalistlikus põrgus (1) Sport Hullumeelne õhtu Meistrite liigas, iga värav võis olukorda muuta Tallinn Tallinn saab lähiaastatel ridamisi uusi monumente (5) Maa Elu Nädala mõte: ise tehtud jõulud Üks OTTi eesmärk on inimeste toitumisteadlikkuse tõstmine Talvel ei tasu üraskist kahjustatud metsa torkida Päikesepaneelid saavutasid kiiresti populaarsuse (1) Firma jõulupakkidesse läheb üha enam eestimaist Välismess nõuab ettevõtjalt tugevat eeltööd, juba üks kontakt on kordaminek Ilmajutt: kuidas ennustada ilma Kuusega on isegi pohmelust ravitud Jõulukaunistuste moes troonib isetehtu ja taaskasutus Miks on Kesk-Eesti põldudel kimalasi poole vähem kui Lõuna-Eestis? Tartu Aksel Part: sisering hoopis kergliiklusele Sirje Toomla: kas suurtäht lisab väärikust? (1) Üha enam põlenguid saab alguse rikkis külmikust (5) Metsaomanikud ei pruugi arugi saada, kui neid röövitakse (5) Isemõtlejast sai ootamatult Tartu ülikooli juht Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kadri Tammepuu: appi, mu ravim on kadunud!

3 min lugemist
Kadri Tammepuu. FOTO: Mihkel Maripuu

Seda hüüatust kuulevad patsientidelt järjest sagedamini arstid ja apteekrid eri riikides. Muret tunnevad ka Euroopa ravimitootjate ja hulgimüüjate liidud, kes eelmisel nädalal avaldasid ühise pöördumise tarneraskuste algpõhjustega ja nägid pikaajalise lahendusena ühtset juhtimist Euroopa tasandil. Eesti ravimiameti arvates aga ravimite tarnehäirete kriisi meil pole.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Muidugi võib probleemi lahendamine Euroopas ummikusse joosta, nagu põgenike vastuvõtukvootidega juhtus, kui mõni liikmesriik seisabki valiku ees, kas jagada pisukest ravimivaru teistega või kasutada seda oma patsientide aitamiseks. Aga proovima peab, sest kui Euroopa piirideta turul kaupa napib, siis on ühelt poolt tore oma varusid kaitsma asuda, aga seda teevad kohe ka teised riigid ja Eestil pole võimalik enam ülejäänud tarneauke katta.

Katsetada võib kolmandatest riikidest ravimite sisse toomist, aga siiani on see jäänud tülikaks nišitegevuseks. Meil pole ka oma ravimitööstust, millele loota, ja ülemaailmsed suurtootjad Eesti turgu tähtsaks ei pea.

Mis on ravimitootjate, hulgimüüjate ja apteekritega siis juhtunud, et nad järsku enam pika kasutamise ajalooga ravimite liigutamisega hakkama ei saa? Kaalukaim roll lasub mõistagi tootjatel, sest ilma nendeta poleks üldse ravimeid, mida müüa.

Tootjaid pitsitatakse üle maailma. Maksumaksjate raha säästes kauplevad riikide ravikindlustused ostetavate ravimite hindu madalamaks, mille peale tootjad omakorda kulusid koomale tõmbavad, näiteks ravimifirma MSD koondas paar nädalat tagasi Eestist hulga inimesi, Astra Logistik kolib Leetu ja Takeda logistika liigub ära Saksamaale. Ladude kaugemale kolimine tähendab ka pikemalt ette planeerimist ja harvem kauba tellimist, vaid korra kuus, sest transpordil maksab kilomeeter. Töökorralduse muutus toob paratamatult kaasa uusi tarneauke.

11.12.2019 13.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto