Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
13.12.2019
Eesti Sisekaitse reserv läheb varem arvatust kulukamaks (23) Holm: tähtis on ravimite kättesaadavus, mitte apteekide arv (10) Jaaganti poliitikaradar. Rohud peale (2) Kelm pani inimeste suguiha enda kasuks tööle (13) Majandus SEB nuias pensioneid soodsama laenu vastu (1) Tallinna Sadam tahab Läti transiidisegadusest võita (2) Tarbijal säilib võimalus tankida biolisandivaba kütust (10) Välismaa Venemaa ja Saksamaa tüli mõrva pärast kogub tuure Britid otsustasid riigi Brexiti-kursi Postimees Brüsselis: rohelepe eeldab Ida-Euroopalt usaldust lääne vastu Arvamus Juhtkiri: roheline kurss, aga lääne rahaga (8) Herman Kelomees: Lüganuse vürstiriik (25) Peeter Koppel: võlapidu tüürib loogilise lõppmängu poole (56) Mart Raudsaar: kepp ja porgand (4) Ursula von der Leyen: roheline kokkulepe kui uus majanduskasvu strateegia (13) VÄITLUS ⟩ Yana Toom vs Marina Kaljurand (13) Meie Eesti Aleksei Lotman: kliimapoliitika ja õhusaaste (10) Madis Vasser: õiglane üleminek – kuhu ja kellele? Andres Põllu: Paides hõrenevad linnapuude read Kultuur Tänavuse aasta lugemiselamused Raamist väljas. 120 000 dollarit maksnud banaan hullutab kunstiavalikkust (1) Sport Martin Paasoja: vaimselt on raske pingil istuda Tartu Ain Ostra: koosolekust, mida päriselt polnud (3) Mihkel Lees ja Riho Raave: linn soovib Raatuse koolis töörahu (1) Lux Express sulgeb veebruarist Kuressaare liini Joel ja Kristjan Luhamets: inimestele peab pigem õpetama seda, mida mitte uskuda Tartus ootab üle poolesaja asenduskodulapse hooldusperre kolimist, aga neid peresid pole (3) Album annab ülevaate ülikooli kunstivarade koorekihist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Madis Vasser: õiglane üleminek – kuhu ja kellele?

4 min lugemist
Madis Vasser. FOTO: Erakogu

Kohaliku kogukonna eluga läbi põimunud Ida-Virumaa põlevkivitööstus peab taganema samm-sammult, et üleminek avaks inimestele uusi võimalusi ega jätaks kedagi virelema, kirjutab Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liige ja energeetikaekspert Madis Vasser.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kelle üleminek? Millelt millele? Kui kiiresti? Ja mis mõttes õiglane? «Õiglane üleminek» (ingl k just transition) taastuv­energiale on väljend, mis tähendab, et varem suuresti fossiilkütuste tootmisele tuginevate piirkondade inimestele oleks tagatud väärikas sissetulek ja soodsad tulevikuväljavaated ka nüüd, mil keskkonnahoiust kujuneb prioriteet.

Eestis räägime peamiselt Ida-Virumaa põlevkivitööstusest ning sellega otseselt ja kaudselt seotud kogukondadest. Tegelikult puudutab üleminek aga Eestit laiemalt ning otsustavalt tegutsema ärgitavad ka Euroopa Parlamendi äsja välja kuulutatud kliima hädaolukord, kohalike ootus stabiilsele tulevikule ja peagi avanevate rahastusallikate ja fondide taotlusvoorud.

On selge, et nii mastaapset ülesannet ei lahenda keegi üksi ning õiglase ülemineku nimel tulevad ühe laua taha nii ettevõtjad, ametiühingud, keskkonnaorganisatsioonid, kohalikud elanikud, omavalitsused, ministeeriumid, teadlased kui ka paljud teised asjaosalised. Kuigi küsimused on keerulised, paistavad siiski juba esimesed reaalsed vastused.

12.12.2019 14.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto