Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
13.12.2019
Eesti Sisekaitse reserv läheb varem arvatust kulukamaks (23) Holm: tähtis on ravimite kättesaadavus, mitte apteekide arv (10) Jaaganti poliitikaradar. Rohud peale (2) Kelm pani inimeste suguiha enda kasuks tööle (13) Majandus SEB nuias pensioneid soodsama laenu vastu (1) Tallinna Sadam tahab Läti transiidisegadusest võita (2) Tarbijal säilib võimalus tankida biolisandivaba kütust (10) Välismaa Venemaa ja Saksamaa tüli mõrva pärast kogub tuure Britid otsustasid riigi Brexiti-kursi Postimees Brüsselis: rohelepe eeldab Ida-Euroopalt usaldust lääne vastu Arvamus Juhtkiri: roheline kurss, aga lääne rahaga (8) Herman Kelomees: Lüganuse vürstiriik (25) Peeter Koppel: võlapidu tüürib loogilise lõppmängu poole (56) Mart Raudsaar: kepp ja porgand (4) Ursula von der Leyen: roheline kokkulepe kui uus majanduskasvu strateegia (13) VÄITLUS ⟩ Yana Toom vs Marina Kaljurand (13) Meie Eesti Aleksei Lotman: kliimapoliitika ja õhusaaste (10) Madis Vasser: õiglane üleminek – kuhu ja kellele? Andres Põllu: Paides hõrenevad linnapuude read Kultuur Tänavuse aasta lugemiselamused Raamist väljas. 120 000 dollarit maksnud banaan hullutab kunstiavalikkust (1) Sport Martin Paasoja: vaimselt on raske pingil istuda Tartu Ain Ostra: koosolekust, mida päriselt polnud (3) Mihkel Lees ja Riho Raave: linn soovib Raatuse koolis töörahu (1) Lux Express sulgeb veebruarist Kuressaare liini Joel ja Kristjan Luhamets: inimestele peab pigem õpetama seda, mida mitte uskuda Tartus ootab üle poolesaja asenduskodulapse hooldusperre kolimist, aga neid peresid pole (3) Album annab ülevaate ülikooli kunstivarade koorekihist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Põllu: Paides hõrenevad linnapuude read

2 min lugemist
Paide keskväljak. FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja

See, mis toimub Eesti metsadega, on näha kõigile, kes vähegi ringi liiguvad. Teeääred on poriseks pööratud, metsa asemel kõrguvad vaid raiejääkide kuhjad. Kurb ja nörritav vaatepilt. Teeb hinge haigeks, sest me oleme ikka olnud ju metsarahvas.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Sestap on ka meie linnades ikka omajagu rohelist olnud. Siiani...

Tahan rääkida Paide linnapuudest. Ka siin on olnud inimesi, kes istutasid ja istutavad puid. On ka neid, kes, saag peos, himuralt neid puid seiravad. Aastat ehk viisteist tagasi tekkis kellelgi linnaisadest mõte, et iidne Vallimägi oli alguses ju puudeta – alles hiljem istutati sinna park. Seega saed käima ja plats lagedaks! Kulus päris palju vaeva, et midagigi alles jääks.

Raiumise-saagimise tööd on tehtud mujalgi. Nii mõnigi park on hõredaks lõigatud. Oleks tegemist hooldusega, peaks töö käima pidevalt. Siin tuntakse paraku vaid raiumise rõõmu. Umbes nii, et iga kolmas puu maha ja kõik.

Hiljutise Tallinna tänava remondi järel jäi linna sissesõidutee äär oma esimeses otsas täiesti lagedaks. Suured uhked puud, mis aitavad ka linnaõhku puhastada, kadusid. Asemele istutati küll rida vitsakesi, kuid need ei tööta veel linna kopsudena.

Nüüd heitis kuri silm oma pilgu ka linna Keskväljaku peale. Vabanduseks vandalismile on väikelinnade linnasüdamete remondikampaania «Hea avalik ruum». Selle kattevarjus on juba paljud linnad ära rikutud. Võtkem või Võru, mille linnapea kohmas teleintervjuus olukorda kommenteerides vaid midagi sellist, et eks sellega tuleb nüüd harjuda. Puud võeti maha ja asemele sai kivi. Tõsi, mõni puu siiski säilitati, aga kes metsa kui organismi koostoimimisest midagigi jagab, teab, et sellised puud ei kesta kaua. Nii oligi ajalehest lugeda, et hiljutine torm tegi oma töö.

12.12.2019 14.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto