P, 10.12.2023

Andres Põllu: Paides hõrenevad linnapuude read

, Paide linnavolikogu EKRE saadikurühma liige
Copy
Paide keskväljak.
Paide keskväljak. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

See, mis toimub Eesti metsadega, on näha kõigile, kes vähegi ringi liiguvad. Teeääred on poriseks pööratud, metsa asemel kõrguvad vaid raiejääkide kuhjad. Kurb ja nörritav vaatepilt. Teeb hinge haigeks, sest me oleme ikka olnud ju metsarahvas.

Sestap on ka meie linnades ikka omajagu rohelist olnud. Siiani...

Tahan rääkida Paide linnapuudest. Ka siin on olnud inimesi, kes istutasid ja istutavad puid. On ka neid, kes, saag peos, himuralt neid puid seiravad. Aastat ehk viisteist tagasi tekkis kellelgi linnaisadest mõte, et iidne Vallimägi oli alguses ju puudeta – alles hiljem istutati sinna park. Seega saed käima ja plats lagedaks! Kulus päris palju vaeva, et midagigi alles jääks.

Raiumise-saagimise tööd on tehtud mujalgi. Nii mõnigi park on hõredaks lõigatud. Oleks tegemist hooldusega, peaks töö käima pidevalt. Siin tuntakse paraku vaid raiumise rõõmu. Umbes nii, et iga kolmas puu maha ja kõik.

Hiljutise Tallinna tänava remondi järel jäi linna sissesõidutee äär oma esimeses otsas täiesti lagedaks. Suured uhked puud, mis aitavad ka linnaõhku puhastada, kadusid. Asemele istutati küll rida vitsakesi, kuid need ei tööta veel linna kopsudena.

Nüüd heitis kuri silm oma pilgu ka linna Keskväljaku peale. Vabanduseks vandalismile on väikelinnade linnasüdamete remondikampaania «Hea avalik ruum». Selle kattevarjus on juba paljud linnad ära rikutud. Võtkem või Võru, mille linnapea kohmas teleintervjuus olukorda kommenteerides vaid midagi sellist, et eks sellega tuleb nüüd harjuda. Puud võeti maha ja asemele sai kivi. Tõsi, mõni puu siiski säilitati, aga kes metsa kui organismi koostoimimisest midagigi jagab, teab, et sellised puud ei kesta kaua. Nii oligi ajalehest lugeda, et hiljutine torm tegi oma töö.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles