E, 29.05.2023

Tarbijal säilib võimalus tankida biolisandivaba kütust

Lennart Ruuda
, reporter
Facebook Twitter
Comments 10
Biolisandiga kütust on peljanud mitmed huvigrupid, nende hulgas päästjad.
Biolisandiga kütust on peljanud mitmed huvigrupid, nende hulgas päästjad. Foto: Elmo Riig

Majandusministeeriumis valminud eelnõu ütleb, et kõik need, kellele biokütused vastukarva on, peavad saama võimaluse kallata edaspidigi paaki vana kooli fossiilkütuseid.

Avalikkuses on jäänud mulje, et biokütuste pealetung on vääramatu ja läheb igal aastal aina karmimaks: eelmisel aastal kolm protsenti, tänavu kuus protsenti ja tuleval aastal juba kümme protsenti igas liitris. Ikka selleks, et saavutada puhtam keskkond ja vastata Euroopa Liidu kliimaeesmärkidele. Tegelikult pole aga asi sugugi nii lihtne.

Ehkki järgmisel aastal tõuseb bionõue tõepoolest kümne protsendini, muudetakse kogu süsteem paindlikumaks – iga kütusemüüja vaatab ise, kuidas puhtamasse keskkonda panustab. Kes täidab nõude kodumaise biometaani müügiga, kes ostab turult statistikat kokku, kes segab biodiislit kütusesse suvel rohkem ja talvel jällegi vähem, kes leiab hoopis neljanda variandi. Lühidalt kokku võttes on mõte see, et igas liitris ei pea olema kindel hulk biolisandit, vaid müüja täidab kümne protsendi sihi kuue kuu keskmisena.

Facebook Twitter
Comments 10

Märksõnad

Tagasi üles