Sisukord
Arvamus
Postimees
14.12.2019
Eesti Skandaalide nappus tuleb kahjuks EKRE-le ja sotsidele (44) 88-aastane Arved: üksinda käies tundub tee pikk Medõde nuhkis sõbranna mahitusel võõra inimese terviseinfo järele (14) Majandus Kašmiirkuues hundi luksusimpeerium Välismaa Johnsoni risk tõi valimistel võimsa võidu (17) Ratas ei süüdista pidurit tõmmanud Poolat (16) Uue põlvkonna Raudne Leedi (8) Tokyo suur moeteater Arvamus Juhtkiri: britid on lõpuks otsustanud (12) Karl-Eduard Salumäe: vallavolikogulane, anna endale aru! (2) Uue ajastu peaminister (3) Mõjuga oligarhi langemine (2) Võidukas Boris Sportlane, kel on küsimusi (2) Sport Eesti juurtega jalgpalluri pöörane tee Soome koondisse Taavi Libe kolumn: aasta sportlase sõna kaalugu sama palju kui tulemus (3) NBA võlu ja valu: kaitsemänguta tugevaim korvpalliliiga Toyota täiendas veelgi ridu, Citroen ja Škoda ikkagi päriselt ei lahku Kliima Pelletite põletamine kõrvetab näpud (20) Merendus Omaani politsei suurtellimus lööb Saaremaa laevafirma äri õide (7) AK Pool sajandit väldanud sööst muusikaliste ideaalide poole Tallinn 800 – kivist külalised väikses puidust Tallinnas EKI keelekool: beebid patta ja pannile Lauri Vahtre: tuld koolidele, tuld muuseumidele – vabadus koidab (20) Jaak Prozes: soome-ugri rahvaste vandenõu(d) Nädala plaat. Erootiline ja neurootiline iluelamus Aja auk. Kuidas monument lõpuks minema voolas Mesikäpp. Kuidas lastele päkapikkudest rääkida? Mesikäpp. Mimmu Blogi Blondi popamatsooni lahkumine Arter Silvia Ilves: ma ei mängi tšellot selleks, et mehi saada (9) Kuidas Raadi lennurajalt saadud hoog lennutas maailma tippu Kes on õige monumendimees? (2) Mihkel Raud: vanemate lahkuminek on üks hirmsamaid asju, mis lastega juhtuda võib (2) Türkmenistanis õnne otsimas: võib-olla peitub see tohututes korterites? Uue põlvkonna Raudne Leedi (8) Pühad pokaalis: Riesling, porter, mull Imede aeg pimedas Eestis: kus asuvad kõige põnevamad valguskaunistused? (2) Sõiduproov: 5 asja, mida teada Renault Capturi kohta Automaailma tippmudelite klaasid valmivad Elvas (2) Tokyo suur moeteater Meelelahutus Koomiks Sudoku

Karl-Eduard Salumäe: vallavolikogulane, anna endale aru!

2 min lugemist
Karl-Eduard Salumäe FOTO: Marko Saarm

Kuusalu vallavolikogu liikme Enn Kirsmani esitatud eelnõu sisu ja stiil ning viis, mismoodi rahvasaadik ettepaneku vastu huvi tundnud ajakirjanikuga suhtles, paneb mõtlema, et Eestile on vaja veel üht haldusreformi. Äkki siis jäävad lõpuks minevikku kohalikud volikogulased, kes ei paista aru saavat, mis rollis nad on ning milline vastutus sellega kaasneb.

Maakonnaleht Sakala, kus ma varem töötasin, võttis kohalikke valimisi väga tõsiselt. See väljendus selles, et ka kõige väiksemates Viljandimaa omavalitsustes end üles seadnud nimekirjadele ja üksikkandidaatidele anti võimalus ajalehes oma plaane ja seisukohti tutvustada. Näiteks vastates etteantud mahus paarile-kolmele küsimusele.

Arvamustoimetajana kandidaatidele sõna pakkumisega tegeldes sai mulle hästi selgeks pisilinnade ja -valdade üks häda: kohalikku volikogu võetakse pahatihti nagu kord kuus toimuvat jututuba. Arusaama, et volikogu liige täidab tähtsat kogukondlikku ülesannet, ei koitnud paljudel puhkudel kuskilt. Rääkimata mõistmisest, et volikogulase töö on avalik.

Üks üksikkandidaat sõnas veendunult, et «minu valijad lehti ei loe».

Mida kõike ma kuulsin! Ühe nimekirja esinumber – kohalik perearst – väitis, et tema amet ei luba tal meedias figureerida. Teine esinumber teatas, et oma e-postkasti ta ei vaata. Üks üksikkandidaat ütles, et ei kirjuta oma ideede kohta ainsatki lauset, sest mõttetut juttu pole vaja ajada, teine sõnas veendunult, et «minu valijad lehti ei loe».

Kuid olgu pealegi, 600 elaniku ja seitsmeliikmelise volikoguga valla juhtimist võibki pidada poliitikaks üksnes mööndustega. Aga haldusreformijärgses Eestis pole ju selliseid, mõne üksiku erandiga on kõigis vähemalt 5000 inimest. Selliste haldusüksuste rahvaesindajatelt professionaalsust eeldada pole ometi liiga palju?

Ja siin tulebki mängu Kuusalu vallavolikogu valimisliidu Ühtne Kodu saadikurühma liige Enn Kirsman, kes kiuslikule opositsioonile viidates on esitanud eelnõu, mis paneb ette volikogu istungil arupärimiste esitamise kaotamise. Täpsemini, et edaspidi vastatakse volikogulaste arupärimistele üksnes kirjalikult, ja seda kümne tööpäeva jooksul.

«Kui potentsiaalne «arupärija» ikkagi tunneb endas väljakannatamatut kihku oma küsimusi kaamera ees esineda, võib ta seda teha näiteks oma Facebooki lehel või asutada hoopiski isiklik Youtube’i kanal, kus oma «vaimukusi» enda vabast ajast valijatega jagada,» kirjutab Kirsman seletuskirjas. Sedasama seletuskirja käskis ta lugeda ka Delfi reporteril, kes eelnõu kohta küsida soovis, ja lõpetas telefonikõne.

Kui osa volikogu liikmeid käitub istungi ajal matslikult ning raiskab sihilikult kõigi aega, on ka see kahtlemata probleem, kuid selle arstimiks ei saa olla avalikul (!) koosolekul päringute ärakeelamine ning avaliku (!) võimu kandjana ajakirjanduse vahendusel avalikkusega (!) mitte suhtlemine. Tõik, et Kuusalus on sellised teemad ja ettepanekud üleval, näitab pigem, et tiik on mõnel pool jätkuvalt liiga väike.

Seotud lood
13.12.2019 16.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto