N, 1.12.2022

Jaak Prozes: soome-ugri rahvaste vandenõu(d)

Jaak Prozes
Jaak Prozes: soome-ugri rahvaste vandenõu(d)
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kuzebai Gerd
Kuzebai Gerd Foto: arhiiv

Millistes salanõudes soomeugrilasi NSV Liidus süüdistati ja milliseid plaane neile praegusel Venemaal omistatakse, kirjutab ajaloolane Jaak Prozes.

Pole olnud just palju kuulda inimõiguste päeva tähistamisest Venemaal, kuid siiski korraldatakse seal poliitiliste repressioonide ohvrite mälestuspäeva, mida peetakse 30. oktoobril, sest sel päeval 1974. aastal alustati Mordva ja Permi laagrites näljastreiki.

Kuidas üks riik korraldab oma kurbade või rõõmsate tähtpäevade tähistamist, on kahtlemata iga riigi enda otsustada. Viimastel aastatel on Venemaal aga kaasnenud repressioonides kannatanute ja hukkunute meenutamisega retoorika, et represseerimised küll olid, aga need olid siiski osaliselt õigustatud. Või et nagu polnudki rahvuspõhiseid repressioone, vaid lähtuti eelkõige klassivõitluse printsiipidest, hukkunuid tegelikult ei olnudki nii palju, aga ka NKVD töötajad kannatasid jne. Sellele pöörasid 2017. aasta detsembris tähelepanu 33 akadeemikut, kes esitasid avalikkusele pöördumise, milles juhiti tähelepanu, et FSB juht Aleksander Bortnikov püüdis õigustada repressioone, öeldes, et represseeriti ka 20 000 NKVD töötajat.

Märksõnad
Tagasi üles