Sisukord
AK
Tänane leht
14.12.2019
Eesti Skandaalide nappus tuleb kahjuks EKRE-le ja sotsidele (44) 88-aastane Arved: üksinda käies tundub tee pikk Medõde nuhkis sõbranna mahitusel võõra inimese terviseinfo järele (14) Majandus Kašmiirkuues hundi luksusimpeerium Välismaa Johnsoni risk tõi valimistel võimsa võidu (17) Ratas ei süüdista pidurit tõmmanud Poolat (16) Uue põlvkonna Raudne Leedi (8) Tokyo suur moeteater Arvamus Juhtkiri: britid on lõpuks otsustanud (12) Karl-Eduard Salumäe: vallavolikogulane, anna endale aru! (2) Uue ajastu peaminister (3) Mõjuga oligarhi langemine (2) Võidukas Boris Sportlane, kel on küsimusi (2) Sport Eesti juurtega jalgpalluri pöörane tee Soome koondisse Taavi Libe kolumn: aasta sportlase sõna kaalugu sama palju kui tulemus (3) NBA võlu ja valu: kaitsemänguta tugevaim korvpalliliiga Toyota täiendas veelgi ridu, Citroen ja Škoda ikkagi päriselt ei lahku Kliima Pelletite põletamine kõrvetab näpud (20) Merendus Omaani politsei suurtellimus lööb Saaremaa laevafirma äri õide (7) AK Pool sajandit väldanud sööst muusikaliste ideaalide poole Tallinn 800 – kivist külalised väikses puidust Tallinnas EKI keelekool: beebid patta ja pannile Lauri Vahtre: tuld koolidele, tuld muuseumidele – vabadus koidab (20) Jaak Prozes: soome-ugri rahvaste vandenõu(d) Nädala plaat. Erootiline ja neurootiline iluelamus Aja auk. Kuidas monument lõpuks minema voolas Mesikäpp. Kuidas lastele päkapikkudest rääkida? Mesikäpp. Mimmu Blogi Blondi popamatsooni lahkumine Arter Silvia Ilves: ma ei mängi tšellot selleks, et mehi saada (9) Kuidas Raadi lennurajalt saadud hoog lennutas maailma tippu Kes on õige monumendimees? (2) Mihkel Raud: vanemate lahkuminek on üks hirmsamaid asju, mis lastega juhtuda võib (2) Türkmenistanis õnne otsimas: võib-olla peitub see tohututes korterites? Uue põlvkonna Raudne Leedi (8) Pühad pokaalis: Riesling, porter, mull Imede aeg pimedas Eestis: kus asuvad kõige põnevamad valguskaunistused? (2) Sõiduproov: 5 asja, mida teada Renault Capturi kohta Automaailma tippmudelite klaasid valmivad Elvas (2) Tokyo suur moeteater Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaak Prozes: soome-ugri rahvaste vandenõu(d)

9 min lugemist
Kuzebai Gerd FOTO: arhiiv

Millistes salanõudes soomeugrilasi NSV Liidus süüdistati ja milliseid plaane neile praegusel Venemaal omistatakse, kirjutab ajaloolane Jaak Prozes.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pole olnud just palju kuulda inimõiguste päeva tähistamisest Venemaal, kuid siiski korraldatakse seal poliitiliste repressioonide ohvrite mälestuspäeva, mida peetakse 30. oktoobril, sest sel päeval 1974. aastal alustati Mordva ja Permi laagrites näljastreiki.

Kuidas üks riik korraldab oma kurbade või rõõmsate tähtpäevade tähistamist, on kahtlemata iga riigi enda otsustada. Viimastel aastatel on Venemaal aga kaasnenud repressioonides kannatanute ja hukkunute meenutamisega retoorika, et represseerimised küll olid, aga need olid siiski osaliselt õigustatud. Või et nagu polnudki rahvuspõhiseid repressioone, vaid lähtuti eelkõige klassivõitluse printsiipidest, hukkunuid tegelikult ei olnudki nii palju, aga ka NKVD töötajad kannatasid jne. Sellele pöörasid 2017. aasta detsembris tähelepanu 33 akadeemikut, kes esitasid avalikkusele pöördumise, milles juhiti tähelepanu, et FSB juht Aleksander Bortnikov püüdis õigustada repressioone, öeldes, et represseeriti ka 20 000 NKVD töötajat.

13.12.2019 16.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto