Sisukord
AK
Postimees
14.12.2019
Eesti Skandaalide nappus tuleb kahjuks EKRE-le ja sotsidele (44) 88-aastane Arved: üksinda käies tundub tee pikk Medõde nuhkis sõbranna mahitusel võõra inimese terviseinfo järele (14) Majandus Kašmiirkuues hundi luksusimpeerium Välismaa Johnsoni risk tõi valimistel võimsa võidu (17) Ratas ei süüdista pidurit tõmmanud Poolat (16) Uue põlvkonna Raudne Leedi (8) Tokyo suur moeteater Arvamus Juhtkiri: britid on lõpuks otsustanud (12) Karl-Eduard Salumäe: vallavolikogulane, anna endale aru! (2) Uue ajastu peaminister (3) Mõjuga oligarhi langemine (2) Võidukas Boris Sportlane, kel on küsimusi (2) Sport Eesti juurtega jalgpalluri pöörane tee Soome koondisse Taavi Libe kolumn: aasta sportlase sõna kaalugu sama palju kui tulemus (3) NBA võlu ja valu: kaitsemänguta tugevaim korvpalliliiga Toyota täiendas veelgi ridu, Citroen ja Škoda ikkagi päriselt ei lahku Kliima Pelletite põletamine kõrvetab näpud (20) Merendus Omaani politsei suurtellimus lööb Saaremaa laevafirma äri õide (7) AK Pool sajandit väldanud sööst muusikaliste ideaalide poole Tallinn 800 – kivist külalised väikses puidust Tallinnas EKI keelekool: beebid patta ja pannile Lauri Vahtre: tuld koolidele, tuld muuseumidele – vabadus koidab (20) Jaak Prozes: soome-ugri rahvaste vandenõu(d) Nädala plaat. Erootiline ja neurootiline iluelamus Aja auk. Kuidas monument lõpuks minema voolas Mesikäpp. Kuidas lastele päkapikkudest rääkida? Mesikäpp. Mimmu Blogi Blondi popamatsooni lahkumine Arter Silvia Ilves: ma ei mängi tšellot selleks, et mehi saada (9) Kuidas Raadi lennurajalt saadud hoog lennutas maailma tippu Kes on õige monumendimees? (2) Mihkel Raud: vanemate lahkuminek on üks hirmsamaid asju, mis lastega juhtuda võib (2) Türkmenistanis õnne otsimas: võib-olla peitub see tohututes korterites? Uue põlvkonna Raudne Leedi (8) Pühad pokaalis: Riesling, porter, mull Imede aeg pimedas Eestis: kus asuvad kõige põnevamad valguskaunistused? (2) Sõiduproov: 5 asja, mida teada Renault Capturi kohta Automaailma tippmudelite klaasid valmivad Elvas (2) Tokyo suur moeteater Meelelahutus Koomiks Sudoku

EKI keelekool: beebid patta ja pannile

2 min lugemist
Beebi. Pilt on illustratiivne. FOTO: SCANPIX

Sõna baby kasutatakse inglise keeles peale nimisõna ka omadussõnana: esimesel juhul tähendab ta väikest last või looma (nt baby elephant ’elevandipoeg’); teisel juhul märgib omadust – noor, väike (nt baby vegetables ’noor köögivili’). Eesti liitsõna esiosas esinev beebi võib tekitada küsimuse, kas mõeldud on beebitoitu. 

Võõrkeelte tundja näeb siin aga oskamatut tõlkimist: valitud on baby esimene, nimisõnaline vaste, nt beebiforell (vrd inglise baby trout), beebikaheksajalg (baby octopus), beebispinat (baby spinach). Sõna beebi on eesti keeles kasutatud küll ka looma kohta, ent sel juhul ei ole ta liitsõnas mitte täiend-, vaid põhisõnaks: elevandibeebi, vaalabeebi, forellibeebi. Nagu foorumivestlustest ilmneb, võib beebi-esiosaga liitsõnade moodustuskäik tekkiva kujutluspildi tõttu tagaplaanile jääda: „Beebisid on jõhker süüa.“

Beebi-liitsõnade kontekstist selgub, et enamasti tahetakse märkida noorust või (sellest tulenevat) väiksust. Seega tuleks nimisõna asemel kasutada asjakohaseid omadussõnu. Nooruse rõhutamise korral sobib asendajaks omadussõna noor: noor spinat, noored porgandid, noor forell (tuntud ka kui portsjoniforell). Väiksust saab väljendada sõnadega väike ja pisike: väikesed või pisikesed kartulid, väike kaheksajalg. Liitsõna moodustamise võimalust pakub eesliide mini-: minikartulid, minikaheksajalg.

Tihtipeale on iseloomustatav ühtaegu noor ja väike, eks siis tule valida, mida rõhutada, kas vanust: noored herned, noored maisitõlvikud, või suurust: väikesed herned või miniherned; väikesed maisitõlvikud või minimaisitõlvikud.

Köögiviljade puhul esineb ka sordist tingitud väiksust. Väikeseviljalisi köögiviljasorte märgitakse aianduses mini-täiendi abil: miniköögiviljad on nt miniporgand, minikapsas, minipaprika. Minitomateid liigitatakse ka sarnasuse alusel: kirsstomatid, viinamaritomatid, sõstartomatid.

Peale noorus- ja sordiväiksuse saab juurviljade, nagu porgandite ja kartulite puhul rääkida ka kunstlikust väiksusest. Väikesi kerakujuliseks töödeldud miniporgandeid ja -kartuleid tuntakse Pariisi porgandite ja Pariisi kartulite nimetuse all. Tuntud kaubaartikkel on beebiporgandid (vrd inglise baby-cut carrots) – mitte beebitoit, vaid tükeldatud ja kooritud porgandid. Ehkki selline kirjeldav nimetus on pikavõitu, annab ta sisu selgelt edasi. Öelda saaks ka lühemalt – nagu vorsti jupitamisel saadakse vorstijupid, nii on porgandi jupitamise tulemus porgandijupid.

Seotud lood
13.12.2019 16.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto