Sisukord
Eesti
Tänane leht
14.12.2019
Eesti Skandaalide nappus tuleb kahjuks EKRE-le ja sotsidele (44) 88-aastane Arved: üksinda käies tundub tee pikk Medõde nuhkis sõbranna mahitusel võõra inimese terviseinfo järele (14) Majandus Kašmiirkuues hundi luksusimpeerium Välismaa Johnsoni risk tõi valimistel võimsa võidu (17) Ratas ei süüdista pidurit tõmmanud Poolat (16) Uue põlvkonna Raudne Leedi (8) Tokyo suur moeteater Arvamus Juhtkiri: britid on lõpuks otsustanud (12) Karl-Eduard Salumäe: vallavolikogulane, anna endale aru! (2) Uue ajastu peaminister (3) Mõjuga oligarhi langemine (2) Võidukas Boris Sportlane, kel on küsimusi (2) Sport Eesti juurtega jalgpalluri pöörane tee Soome koondisse Taavi Libe kolumn: aasta sportlase sõna kaalugu sama palju kui tulemus (3) NBA võlu ja valu: kaitsemänguta tugevaim korvpalliliiga Toyota täiendas veelgi ridu, Citroen ja Škoda ikkagi päriselt ei lahku Kliima Pelletite põletamine kõrvetab näpud (20) Merendus Omaani politsei suurtellimus lööb Saaremaa laevafirma äri õide (7) AK Pool sajandit väldanud sööst muusikaliste ideaalide poole Tallinn 800 – kivist külalised väikses puidust Tallinnas EKI keelekool: beebid patta ja pannile Lauri Vahtre: tuld koolidele, tuld muuseumidele – vabadus koidab (20) Jaak Prozes: soome-ugri rahvaste vandenõu(d) Nädala plaat. Erootiline ja neurootiline iluelamus Aja auk. Kuidas monument lõpuks minema voolas Mesikäpp. Kuidas lastele päkapikkudest rääkida? Mesikäpp. Mimmu Blogi Blondi popamatsooni lahkumine Arter Silvia Ilves: ma ei mängi tšellot selleks, et mehi saada (9) Kuidas Raadi lennurajalt saadud hoog lennutas maailma tippu Kes on õige monumendimees? (2) Mihkel Raud: vanemate lahkuminek on üks hirmsamaid asju, mis lastega juhtuda võib (2) Türkmenistanis õnne otsimas: võib-olla peitub see tohututes korterites? Uue põlvkonna Raudne Leedi (8) Pühad pokaalis: Riesling, porter, mull Imede aeg pimedas Eestis: kus asuvad kõige põnevamad valguskaunistused? (2) Sõiduproov: 5 asja, mida teada Renault Capturi kohta Automaailma tippmudelite klaasid valmivad Elvas (2) Tokyo suur moeteater Meelelahutus Koomiks Sudoku

Medõde nuhkis sõbranna mahitusel võõra inimese terviseinfo järele

4 min lugemist
Viljandi haigla  FOTO: Marko Saarm

Selle aasta alguses sai endine Viljandi haigla patsient teada, et haigla õde oli eelneval aastal vaadanud haigla infosüsteemist tema terviseandmeid ning jaganud neid Facebooki sõnumites oma sõbrannaga. Andmekaitserikkumise eest trahvi saanud õde on praeguseks läbinud mitmeid andmekaitsekoolitusi ning koolitab ka teisi töötajaid.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Lugu algas sellest, kui 2017. aasta suvel jäi 19-aastane Liina (kõik nimed muudetud – toim) lapseootele. Paraku see laps ilmavalgust ei näinud, sest naisel diagnoositi emakakaelavähieelne seisund ning seetõttu tuli septembris rasedus katkestada. Sellest teadsid ainult Liina lähedased inimesed.

Tükk aega hiljem, 2019. aasta alguses saatis Liina sõbranna talle kuvatõmmised 2018. aasta veebruaris peetud Facebooki-vestlusest, kus Viljandi haigla õde Kadri ja tema toonane sõbranna Siiri arutavad Liina terviseandmeid. «Nad uurisid minu kaotatud raseduse kohta, millest nad teadlikud ei olnud. Nad arutasid, miks mul juba suurt kõhtu ees pole,» meenutas Liina.

Facebooki-vestluses arutlesid Siiri ja Kadri omavahel üsna detailselt, millised andmed Liina terviseloost paistavad. Õde uuris, kas rasedus on süsteemis kinnitatud või on Liinale väljastatud hoopiski abordikaart. «Samas on tal ju praksi poolt augustis välja pandud kinnitamata rasedus. Siis peaks tal praegu kõht olema ulme suur,» kirjutas õde. «Jah. Aga pole väga,» märkis sõbranna, mille peale õde lisas: «Ja abordikaarti pole tal ka tehtud. See peaks rangelt kajastatud olema.»

Õde vaatab üle ka Liina günekoloogiajad ja nendib, et Liina ei käi raseda kohta günekoloogi vastuvõtul piisavalt tihti. «Iga kuu peaks siis käima,» teab Siiri märkida.

13.12.2019 16.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto