Sisukord
Arvamus
Postimees
14.12.2019
Eesti Skandaalide nappus tuleb kahjuks EKRE-le ja sotsidele (44) 88-aastane Arved: üksinda käies tundub tee pikk Medõde nuhkis sõbranna mahitusel võõra inimese terviseinfo järele (14) Majandus Kašmiirkuues hundi luksusimpeerium Välismaa Johnsoni risk tõi valimistel võimsa võidu (17) Ratas ei süüdista pidurit tõmmanud Poolat (16) Uue põlvkonna Raudne Leedi (8) Tokyo suur moeteater Arvamus Juhtkiri: britid on lõpuks otsustanud (12) Karl-Eduard Salumäe: vallavolikogulane, anna endale aru! (2) Uue ajastu peaminister (3) Mõjuga oligarhi langemine (2) Võidukas Boris Sportlane, kel on küsimusi (2) Sport Eesti juurtega jalgpalluri pöörane tee Soome koondisse Taavi Libe kolumn: aasta sportlase sõna kaalugu sama palju kui tulemus (3) NBA võlu ja valu: kaitsemänguta tugevaim korvpalliliiga Toyota täiendas veelgi ridu, Citroen ja Škoda ikkagi päriselt ei lahku Kliima Pelletite põletamine kõrvetab näpud (20) Merendus Omaani politsei suurtellimus lööb Saaremaa laevafirma äri õide (7) AK Pool sajandit väldanud sööst muusikaliste ideaalide poole Tallinn 800 – kivist külalised väikses puidust Tallinnas EKI keelekool: beebid patta ja pannile Lauri Vahtre: tuld koolidele, tuld muuseumidele – vabadus koidab (20) Jaak Prozes: soome-ugri rahvaste vandenõu(d) Nädala plaat. Erootiline ja neurootiline iluelamus Aja auk. Kuidas monument lõpuks minema voolas Mesikäpp. Kuidas lastele päkapikkudest rääkida? Mesikäpp. Mimmu Blogi Blondi popamatsooni lahkumine Arter Silvia Ilves: ma ei mängi tšellot selleks, et mehi saada (9) Kuidas Raadi lennurajalt saadud hoog lennutas maailma tippu Kes on õige monumendimees? (2) Mihkel Raud: vanemate lahkuminek on üks hirmsamaid asju, mis lastega juhtuda võib (2) Türkmenistanis õnne otsimas: võib-olla peitub see tohututes korterites? Uue põlvkonna Raudne Leedi (8) Pühad pokaalis: Riesling, porter, mull Imede aeg pimedas Eestis: kus asuvad kõige põnevamad valguskaunistused? (2) Sõiduproov: 5 asja, mida teada Renault Capturi kohta Automaailma tippmudelite klaasid valmivad Elvas (2) Tokyo suur moeteater Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: britid on lõpuks otsustanud

2 min lugemist
Päeva karikatuur. FOTO: Urmas Nemvalts

Ühendkuningriik on ühe jalaga Euroopa Liidust väljas. Õieti juba viimased kolm ja pool aastat. Pärast nüüdseid erakorralisi valimisi tundub lahkumine aga tõesti vääramatu. Uue aasta veebruariks eraldub saareriik mandrist, sest seda lubanud Boris Johnson jätkab peaministrina. Ja veel millise tulemusega. Viimati tõi tooridele niivõrd suure võidu Margaret Thatcher.

Konservatiivne partei haaras Tööparteilt Kesk- ja Põhja-Inglismaa tööstuspiirkonnad, millest osa oli olnud leiboristide käes Teise maailmasõja eelsest ajast. Seega vähemasti töölis­klass otsustas: Brexit ja Johnsoni juhtimisel. Täpsemini tuligi see Londoni hinnaga, sest just seal kaotasid ­toorid hääli.

Brexiti kontekstis on oluline aga hoopis see, mis toimus väljaspool Inglismaad. Šotimaal tegi sealne Rahvuspartei puhta vuugi ja Põhja-Iirimaal saavutasid esimest korda enamuse vaba­riigimeelsed. Just neis kahes kuningriigi osas on Brexitiga kõige suuremad mured. Ja neid ei lahenda ükskõik kui suur tooride võit. Eriti olukorras, kus iseseisvuse meeleolud üksnes kasvavad.

Praegu on brittide lahkumiseni poolteist kuud. Lisaks kehtib Ühendkuningriigile järgmise aasta lõpuni üleminekuperiood, mida saab soovi korral suvel pikendada – mitte et Johnson seda kuidagi lubada tahaks. Paratamatult tulevad läbirääkimised ka erakordselt keerulised, kuid vähemalt lõpuks on see põhiline mure lahendatud: Briti valijate enamus on andnud Londonile tugeva mandaadi.

Kuigi nii mõnelgi eurofiilil võib olla kiusatus – nüüd veel eriti – toetada brittide karistamist ehk lahkumise võimalikult valulikuks tegemist, ei ole see ei Euroopa Liidule ega kindlasti ka Eestile pikemas perspektiivis kuidagi kasulik. Tõsi, järeleandmised ei saa tulla Iirimaa arvelt, nagu on kõik liikmesriigid ka seni üksmeelselt mõista andnud.

Pigem tulebki loota, et Johnson suudab oma lennukaid lubadusi järk-järgult ellu viia. Järjekordne valitsuskriis ei teeks juba praegugi farsiliku Brexiti protsessi mitte üksnes tragi­komöödiaks, vaid puhtakujuliseks ­tragöödiaks.

Kõige hullema stsenaariumi järgi realiseeruks see, mis toimub USAs, kus president Donald Trumpil on küll oma valijaskonna ja erakonna tugev toetus, ent kogu ülejäänud ühiskonnas on pea pretsedenditu vastuseis.

See oleks meile ohtlik. Eesti jaoks on Ühendkuningriik niisama ­tähtis liitlane nagu USA või meie üle ­lahe naaber Soome. Britid aitasid meil kindlustada saja aasta eest iseseisvust, seda okupatsiooni ajal juriidiliselt hoida ning 1990ndatel uuesti demokraatlikul viisil üles ehitada. Koos oleme sõdinud Afganistanis ja praegugi leiab Briti sõdureid Eestimaa pinnalt. ­Seda koostööd ei tohi ükski Brexit kahjustada.

Nii Euroopal kui ka Ühendkuningriigil on vaja luua uus suhe, mis põhi­neb vastastikusel austusel ja ­ühistel eesmärkidel. On see liidus sees või ­väljas – peaasi, et see toimib.

Seotud lood
13.12.2019 16.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto