Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
19.12.2019
Eesti Ketiapteegid valasid oma tusatuju klientide kaela (37) Oravad asusid pensionieelnõu tühjade ettepanekutega vaippommitama (15) Eluaegne vang hakkas ettevõtjaks Majandus Eksminister avab äparduva miljarditehase tagamaid: äripartner lõi noa selga Euroopa selle aasta tšempion on Kreeka (1) Välismaa Ajakirjaniku mõrva juurdlus paneb proovile Slovakkia sõltumatuse Austraalias kuumus ei leebu Trumpi tagandamishääletus kruvis pinged üles Postimees Strasbourgis: tunnustus uiguuri aktivistile ärgitab arutelu Hiina sanktsioonidest (2) Ungari ekspert: rahvale meeldib Euroopa Liit vaid raha pärast (6) Arvamus Juhtkiri: aprill! Meie apteek on kinni! Toomas Verrev: Eesti ei vaja riigimeeste puuslikke (81) Andres Herkel: Donald Tuski uus amet ja Euroopa tulevik Rait Maruste: kolmanda võimu koht (1) Karmo Tüür: Venemaa probleem 2024 ehk putinism president Putinita (2) Kultuur See on totaalne teater Ebamaiste naiste vallutusretk Sport Erm ihkab põrmustada Busemanni maailmarekordi Reis Kaubarändur Aasias: Laoses varu mõnuga kannatust Maa Elu Pilguheit aastale: talu sai rongalaskmisload, aga hilja (1) Pilguheit aastale: loodus soosis saagiaastat GPS-vargustega seoses on Leedus tabatud kaks grupeeringut Pilguheit aastale: peaaegu pooled maatükid muutsid suurust Pilguheit aastale: ilma tegid päikesefarmid Pilguheit aastale: Pillirookõrs vahetas nime Metsloomadele toidu viimine on eelkõige kink inimesele Pilguheit aastale: veelauapargi avaaasta kulges õppimise tähe all Põltsamaa roosiaia ees asuva maatüki tulevik on jätkuvalt lahtine Pilguheit aastale: kodumaised lambapiima­tooted koguvad austajaid Hajajaam tagab elektri sõltumata ilmataadist Tartu Tartu linn vähemalt sel aastal paukuvast tulevärgist ei loobu (1) Jüri Laurson: ohtlikud kodumasinad Põllumajanduslike GPS-seadmete vargad on tekitanud juba suurema kahju kui Leedu autovargad Puhja kirikumüüri kõrvalt tulid lagedale mündid ja kondid Linn keeldub Ringtee-äärse kuuseheki raieluba andmast Kaheksakümmend kaheksa jõulupakki ootavad pidu ja saajaid Süüfilisehaiged küülikud, Tartu raha ja Lenin – Tartu volikogu kirev algus (3) Eestlase viis ülikooli soov härraks saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hajajaam tagab elektri sõltumata ilmataadist

2 min lugemist
Hajajaam hõlmab päikesepaneele, et taastuv­energiast elektrit toota, akusid, et elektrit salvestada, ja mürasummutusega diiselgeneraatorit, et sügisel-talvel elektrit toota. FOTO: 2 × Elektrilevi

Eesti kaugematesse nurkadesse elamut või suvilat ehitades on elektriühenduse loomine sageli väga kallis ettevõtmine. Kohalik iseseisev elektritootmise hajajaam on alternatiivne lahendus püsiliinide vedamisele.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Hajajaama omanik ei pea muretsema tormise ilma pärast, kui liinidele kukkuvad puud maapiirkondades massiliselt elektrikatkestusi tekivatavad. Oktoobris Lõuna-Eestit tabanud tormi ajal oli Valgamaal Tõrva kandis Astra külas asuv hajajaama kasutaja Väike-Nihujärve talu üks väheseid, kellel selles piirkonnas elekter säilis.

Varem oli ka Väike-Nihujärve talus vool tormiga pidevalt ära. „Maksimum on üheksa päeva ära olnud, enne kui hajajaam paigaldati,” rääkis talu perenaine Anneli Juhanson. Ka oma päikesejaama kasutades on talus voolukatkestusi ette tulnud, ent mitte nii tihti kui varem ja katkestused on lühiajalised. „Võib-olla veerand tundi või ainult paar minutit, sest Elektrilevi saab kaugjuhtimise teel voolu sisse lülitada,” ütles Juhanson.

18.12.2019 20.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto