Hajajaam tagab elektri sõltumata ilmataadist

Hajajaam hõlmab päikesepaneele, et taastuv­energiast elektrit toota, akusid, et elektrit salvestada, ja mürasummutusega diiselgeneraatorit, et sügisel-talvel elektrit toota. FOTO: 2 × Elektrilevi

Eesti kaugematesse nurkadesse elamut või suvilat ehitades on elektriühenduse loomine sageli väga kallis ettevõtmine. Kohalik iseseisev elektritootmise hajajaam on alternatiivne lahendus püsiliinide vedamisele.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Hajajaama omanik ei pea muretsema tormise ilma pärast, kui liinidele kukkuvad puud maapiirkondades massiliselt elektrikatkestusi tekivatavad. Oktoobris Lõuna-Eestit tabanud tormi ajal oli Valgamaal Tõrva kandis Astra külas asuv hajajaama kasutaja Väike-Nihujärve talu üks väheseid, kellel selles piirkonnas elekter säilis.

Varem oli ka Väike-Nihujärve talus vool tormiga pidevalt ära. „Maksimum on üheksa päeva ära olnud, enne kui hajajaam paigaldati,” rääkis talu perenaine Anneli Juhanson. Ka oma päikesejaama kasutades on talus voolukatkestusi ette tulnud, ent mitte nii tihti kui varem ja katkestused on lühiajalised. „Võib-olla veerand tundi või ainult paar minutit, sest Elektrilevi saab kaugjuhtimise teel voolu sisse lülitada,” ütles Juhanson.

18.12.2019 20.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto