Sisukord
Maa Elu
Postimees
19.12.2019
Eesti Ketiapteegid valasid oma tusatuju klientide kaela (37) Oravad asusid pensionieelnõu tühjade ettepanekutega vaippommitama (15) Eluaegne vang hakkas ettevõtjaks Majandus Eksminister avab äparduva miljarditehase tagamaid: äripartner lõi noa selga Euroopa selle aasta tšempion on Kreeka (1) Välismaa Ajakirjaniku mõrva juurdlus paneb proovile Slovakkia sõltumatuse Austraalias kuumus ei leebu Trumpi tagandamishääletus kruvis pinged üles Postimees Strasbourgis: tunnustus uiguuri aktivistile ärgitab arutelu Hiina sanktsioonidest (2) Ungari ekspert: rahvale meeldib Euroopa Liit vaid raha pärast (6) Arvamus Juhtkiri: aprill! Meie apteek on kinni! Toomas Verrev: Eesti ei vaja riigimeeste puuslikke (81) Andres Herkel: Donald Tuski uus amet ja Euroopa tulevik Rait Maruste: kolmanda võimu koht (1) Karmo Tüür: Venemaa probleem 2024 ehk putinism president Putinita (2) Meie Eesti Elulõpu tugi aitab rahus lahkuda Kadri Tammepuu: kui surm koputab uksele Kultuur See on totaalne teater Ebamaiste naiste vallutusretk Sport Erm ihkab põrmustada Busemanni maailmarekordi Reis Kaubarändur Aasias: Laoses varu mõnuga kannatust Maa Elu Pilguheit aastale: talu sai rongalaskmisload, aga hilja (1) Pilguheit aastale: loodus soosis saagiaastat GPS-vargustega seoses on Leedus tabatud kaks grupeeringut Pilguheit aastale: peaaegu pooled maatükid muutsid suurust Pilguheit aastale: ilma tegid päikesefarmid Pilguheit aastale: Pillirookõrs vahetas nime Metsloomadele toidu viimine on eelkõige kink inimesele Pilguheit aastale: veelauapargi avaaasta kulges õppimise tähe all Põltsamaa roosiaia ees asuva maatüki tulevik on jätkuvalt lahtine Pilguheit aastale: kodumaised lambapiima­tooted koguvad austajaid Hajajaam tagab elektri sõltumata ilmataadist Tartu Tartu linn vähemalt sel aastal paukuvast tulevärgist ei loobu (1) Jüri Laurson: ohtlikud kodumasinad Põllumajanduslike GPS-seadmete vargad on tekitanud juba suurema kahju kui Leedu autovargad Puhja kirikumüüri kõrvalt tulid lagedale mündid ja kondid Linn keeldub Ringtee-äärse kuuseheki raieluba andmast Kaheksakümmend kaheksa jõulupakki ootavad pidu ja saajaid Süüfilisehaiged küülikud, Tartu raha ja Lenin – Tartu volikogu kirev algus (3) Eestlase viis ülikooli soov härraks saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Põltsamaa roosiaia ees asuva maatüki tulevik on jätkuvalt lahtine

2 min lugemist
Põltsamaa roosiaed. FOTO: Urmas Luik FOTO: Urmas Luik

Selle kevade üks suuremat kaasaelamist toonud lugu puudutas Põltsamaa roosiaia kõrval asuvat riigile kuuluvat maatükki, millele roosiaed aastaid oma kollektsiooni laiendanud, aga nüüd soovis riik maa müüki panna.

Kui roosiaia perenaine postitas kevadel ühel nädalavahetusel Facebooki teate, et sai Maa-ametilt kirja korraldusega vabastada ja siledaks lükata maatükk, millel asub ligi saja roosiga kollektsioon, vallandus tõeline emotsioonide puhang.

Esmaspäeva hommikuks sai ta tuhandeid toetusavaldusi ja abipakkumisi, teiste seas ka paar kõnet Riigikogu liikmetelt, kes lubasid asja veel sama päeva jooksul korda ajada. Paraku pole asi siiani paigast liikunud.

Põltsamaa roosiaed laiub ettevõttele kuuluval 3,2 hektaril, aga vaidlus puudutas parkla kõrval asuvat 1000ruutmeetrist riigile kuuluvat platsi. Tegu oli omal ajal räämas maa-alaga ja roosiaia eelmised omanikud leppisid vallaga kokku, et heakorrastavad oma kuluga selle koha. Nii ongi roosiaed paarkümmend aastat maatüki eest hoolitsenud ja sinna pargiroose istutanud.

Viis aastat tagasi käskis riik esimest korda maatüki vabastada. Toona lahenes probleem tänu tormilisele meediakajastusele ja riik sõlmis roosiaiaga viieaastase tähtajaga reaalservituudi lepingu.

Kuna vahepeal keegi maatüki omandiküsimusega edasi ei tegelenud, kerkis probleem tänavu kevadel taas.

Nüüdseks on Keskkonnaministeerium, Maa-amet, Põltsamaa vald ja OÜ Eesti Roos arutanud, kuidas küsimust lahendada. Keskkonnaministeeriumi riigivaraosakonna nõunik Eike Pärnamägi ütles, et aprillis pakkus Maa-amet välja, et Eesti Roos võiks riigimaa vahetada talle kuuluva tühjalt seisva samaväärse maatüki vastu, kuid sellest Eesti Roos keeldus.

„Seejärel oleme vallaga arutanud alternatiivseid lahendusi,” nimetas Pärnamägi. „Neist üks oleks riigimaa vallale võõrandamine. Roosi kinnisasi on valla üldplaneeringu kohaselt tootmismaa. Tootmismaad lubab riigivaraseadus omavalitsusele võõrandada alla turuhinna: omavalitsus peab maksma 65% kinnisasja väärtusest. Seni pole vald selleks valmidust avaldanud.”

Põltsamaa vald tahaks kõnealust maatükki küll enda valdusesse, kuid tasuta.

Põltsamaa valla turundusspetsialist Raivo Suni rääkis, et Põltsamaa Vallavalitsus saatis augusti lõpus Keskkonnaministeeriumile taotluse, millega soovis kinnisasja tasuta otsustuskorras Põltsamaa vallale, kuid vastust sellele ettepanekule pole veel saanud.

Põltsamaa abivallavanem Karro Külanurm ütles, et ehkki ametlikku vastust veel pole, on suuliselt olnud kuulda, et tasuta üleandmist valla omandisse ei ole tulemas ja pakutakse võimalust riigimaa vallale võõrandada vastavalt seadusele. „Kuna täna ametlikku vastust ei ole, ei ole ka volikogu või komisjonid edaspidiseid võimalusi arutanud,” lisas ta.

Seotud lood
18.12.2019 20.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto