Sisukord
Maa Elu
Postimees
26.02.2020
Parkimisfirmad koondusid ühe mütsi alla (1) Eesti EKRE apteegireformi tühistamise eelnõu kukkus läbi (5) «Ma elan siin. Koos emaga, juba 15 aastat» (22) Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia läks Võrumaale (1) Terviseamet: Põhja-Itaaliast saabujad püsigu kodus Majandus Börsidele jõudis viirus alles nüüd Välismaa Kreeka saatis migrandilaagrite ehitamiseks saartele märulipolitsei Kirjastaja vangistamine räsib Hiina ja Rootsi suhteid Merili Arjakas: kolmandad valimised ei too Iisraelis lahendust Arvamus Juhtkiri: karmavõlg Narvale (16) Erik Aru: kas faktidel on lootust? (2) Jüri Liiv: Vargamäe mürgine pärand (15) Jaak Prozes: kas Putin tuleb või ei tule, selles on küsimus Eve Järve: keda kaitsevad reklaamiseaduse piirangud? Andreas Kaju: tío Bernie Meie Eesti Aimar Altosaar: Narva 2040 Aimar Altosaar: barokklinnast tööstuskeskuseks ja edasi (2) Lauri Vahtre: Narva vanalinn – teeme ära! (3) Kultuur Kuidas nautida õhtust juureravi (1) Kaalutus armastuse ja sõpruse vahel (1) Kõrvalt tulija triumf Sport Austraalias sündinud surfar tahab Eesti lipu all olümpiavõitjaks tulla (1) Saaremaa võrkpalliklubi unistab kahest kodumängust Autospordiliit annab avalikkusele valeinfot Tartu Miss Valentine toob võimlejaid kokku igast ilma otsast Lemmit Kaplinski viib volinikud jooksuringile Lubatud tähetorni lipuväljak lükkub aina kaugemasse tulevikku Tuigo kalmistule viivale kehvale teele paistab lootusekiir Alatskivi õunaaias algas uue kaupluse ehitus Tartu Uus Teater korgib lahti elu vastusteta küsimused Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pilguheit aastale: peaaegu pooled maatükid muutsid suurust

1 min lugemist
Mitte ühegi kinnistu piirid looduses ei muutunud, küll aga arvutati aerofotode järgi välja maatüki tegelik suurus. FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

Tuhandeid maaomanikke tabas sel aastal suur jahmatus või väike üllatus, kui avastati, et nende maatükid on oma suurust muutnud. Kes peab nüüd vähem maamaksu maksma, kel aga muutis uudne digilahendus põlluäärse võsa metsaks ja seega ka maamaksu kopsakamaks.

Sügisel väga palju kõneainet pakkunud segaduse taga on Maa-ameti andmete ajakohastamine. Kui seni olid maatükid registris nende andmetega, mida maamõõtjad aastate jooksul edastanud, siis nüüd pandi piirid paika aerofotode abil.

Maa-ameti kinnitusel jäid kõik piirid looduses paika ehk siis kelleltki maad ära ei võetud ega juurde lisatud, vaid kaardile kantud maatükile arvutati pindala maatüki tegeliku suuruse järgi. Samuti ajakohastati kõlvikute (haritav maa, looduslik rohumaa, metsamaa, õuemaa või muu maa) andmed, et need vastaksid tegelikule olukorrale looduses.

Kokku muutus 330 000 maatüki pindala ehk peaaegu pooltel. Arv on küll suur, kuid enamikul jäid pindala muutused siiski alla ühe protsendi. Maa-ameti veebilehe kaudu on maaomanikud tutvunud oma maa-andmetega 130 000 korral. Infoliiniga on aasta jooksul ühendust võetud 5400 korda, sellest 3200 korral telefoni ja 2200 kirja teel.

Ligi 70 protsenti pöördumistest puudutas maa loodusliku seisundi, st kõlvikute kohta käivaid andmeid, enim küsiti metsamaa ja õueala ulatuse kohta. Ülejäänud küsimused olid seotud piiri ja pindalaga. Inimeste tagasiside põhjal on parandatud 1300 maaüksuse loodusliku seisundi andmed, mille alusel toimus ka uus maamaksu arvutus. Keskmiselt vähenes paranduskannete tulemusel maamaks maatüki kohta kahe euro võrra.

Kui teie katastriandmete juures on märked „pindala on ebatäpne” või „vajadus piiri asukoht kindlaks teha”, siis see viitab, et andmed ei ole kvaliteetsed. Nii piiriprobleemide lahendamiseks kui ka maatüki täpse pindala saamiseks tuleb maaomanikul tellida maa mõõdistamine.

Maa-andmete ajakohastamine toimub edaspidi regulaarselt.

Seotud lood
25.02.2020 26.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto