Sisukord
Maa Elu
Postimees
19.12.2019
Eesti Ketiapteegid valasid oma tusatuju klientide kaela (37) Oravad asusid pensionieelnõu tühjade ettepanekutega vaippommitama (15) Eluaegne vang hakkas ettevõtjaks Majandus Eksminister avab äparduva miljarditehase tagamaid: äripartner lõi noa selga Euroopa selle aasta tšempion on Kreeka (1) Välismaa Ajakirjaniku mõrva juurdlus paneb proovile Slovakkia sõltumatuse Austraalias kuumus ei leebu Trumpi tagandamishääletus kruvis pinged üles Postimees Strasbourgis: tunnustus uiguuri aktivistile ärgitab arutelu Hiina sanktsioonidest (2) Ungari ekspert: rahvale meeldib Euroopa Liit vaid raha pärast (6) Arvamus Juhtkiri: aprill! Meie apteek on kinni! Toomas Verrev: Eesti ei vaja riigimeeste puuslikke (81) Andres Herkel: Donald Tuski uus amet ja Euroopa tulevik Rait Maruste: kolmanda võimu koht (1) Karmo Tüür: Venemaa probleem 2024 ehk putinism president Putinita (2) Meie Eesti Elulõpu tugi aitab rahus lahkuda Kadri Tammepuu: kui surm koputab uksele Kultuur See on totaalne teater Ebamaiste naiste vallutusretk Sport Erm ihkab põrmustada Busemanni maailmarekordi Reis Kaubarändur Aasias: Laoses varu mõnuga kannatust Maa Elu Pilguheit aastale: talu sai rongalaskmisload, aga hilja (1) Pilguheit aastale: loodus soosis saagiaastat GPS-vargustega seoses on Leedus tabatud kaks grupeeringut Pilguheit aastale: peaaegu pooled maatükid muutsid suurust Pilguheit aastale: ilma tegid päikesefarmid Pilguheit aastale: Pillirookõrs vahetas nime Metsloomadele toidu viimine on eelkõige kink inimesele Pilguheit aastale: veelauapargi avaaasta kulges õppimise tähe all Põltsamaa roosiaia ees asuva maatüki tulevik on jätkuvalt lahtine Pilguheit aastale: kodumaised lambapiima­tooted koguvad austajaid Hajajaam tagab elektri sõltumata ilmataadist Tartu Tartu linn vähemalt sel aastal paukuvast tulevärgist ei loobu (1) Jüri Laurson: ohtlikud kodumasinad Põllumajanduslike GPS-seadmete vargad on tekitanud juba suurema kahju kui Leedu autovargad Puhja kirikumüüri kõrvalt tulid lagedale mündid ja kondid Linn keeldub Ringtee-äärse kuuseheki raieluba andmast Kaheksakümmend kaheksa jõulupakki ootavad pidu ja saajaid Süüfilisehaiged küülikud, Tartu raha ja Lenin – Tartu volikogu kirev algus (3) Eestlase viis ülikooli soov härraks saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pilguheit aastale: loodus soosis saagiaastat

1 min lugemist
Tänavune suvi oli kartulile parem kui eelmine. FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja

Nagu ütles üks Lõuna-Eesti põllumees, soosis tänavust saagiaastat peadirigent nimega Loodus. Põllumees ei eksinud.

Teraviljakasvatajad koristasid tä­navu kõigi aegade suurima teravilja­saagi – üle 1,56 miljoni tonni. Tänavusest saagist läheb ekspordiks teravilja koos ubade, herneste ja rapsiga umbes miljon tonni. Asjatundjad ütlevad, et see arv avaldab muljet, kuna kümme aastat tagasi oli Eesti eksport sisuliselt null.

Ka köögiviljakasvatajad ei saanud nuriseda. Porgandi-kapsa-peedisaak oli lausa nii rikkalik, et osa sellest jäi koristamata, sest muidu läinuks müügihind veelgi rohkem alla. Suur saak tähendas odavat hinda. Niisiis võitis heast saagist pigem tarbija kui kasvataja.

Kartulisaak olid samuti keskmisest parem. Tänavune suvi oli kartulile ­parem kui eelmine, niiskust oli rohkem ja saak kenam.

Viinamarjakasvatajadki imestasid kopsaka saagi üle. Seda küll piirkonniti. Näiteks Lõuna-Eestis tegi kevadine öökülm taimedele liiga ja saak jäi pigem tagasihoidlikuks.

Maasikasaagi üle ei saa samuti ­nuriseda. Kevad oli armuline, jagus niiskust ja päikest, mis on rohke saagi eeldus.

Metsmarjakorjajadki ei tahtnud ­esiti uskuda, et tavaliselt juuli keskpaigaks valmiv mustikas oli tänavu juba kaks nädalat varem valmis. Korjati koguseid, mida varasematel aastatel pole õnnestunud saada. Näiteks üks naine korjas üle 200 liitri mustikaid, eelmisel aastal jõudis tema ämbritesse 120 liitrit. See andis muidugi arvestatava palgalisa.

Meesaak jäi aga tänavu keskmiseks, mesinikud ei kurda, aga rekordeid ei sündinud. Liiga tegi ka kahjur nimega varroalest, kes on kui täi inimesel. Mesilased ei saa sellega ise hakkama ja nii pidid mesinikud tõrjet tegema.

Seotud lood
18.12.2019 20.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto