Sisukord
Maa Elu
Postimees
19.12.2019
Eesti Ketiapteegid valasid oma tusatuju klientide kaela (37) Oravad asusid pensionieelnõu tühjade ettepanekutega vaippommitama (15) Eluaegne vang hakkas ettevõtjaks Majandus Eksminister avab äparduva miljarditehase tagamaid: äripartner lõi noa selga Euroopa selle aasta tšempion on Kreeka (1) Välismaa Ajakirjaniku mõrva juurdlus paneb proovile Slovakkia sõltumatuse Austraalias kuumus ei leebu Trumpi tagandamishääletus kruvis pinged üles Postimees Strasbourgis: tunnustus uiguuri aktivistile ärgitab arutelu Hiina sanktsioonidest (2) Ungari ekspert: rahvale meeldib Euroopa Liit vaid raha pärast (6) Arvamus Juhtkiri: aprill! Meie apteek on kinni! Toomas Verrev: Eesti ei vaja riigimeeste puuslikke (81) Andres Herkel: Donald Tuski uus amet ja Euroopa tulevik Rait Maruste: kolmanda võimu koht (1) Karmo Tüür: Venemaa probleem 2024 ehk putinism president Putinita (2) Meie Eesti Elulõpu tugi aitab rahus lahkuda Kadri Tammepuu: kui surm koputab uksele Kultuur See on totaalne teater Ebamaiste naiste vallutusretk Sport Erm ihkab põrmustada Busemanni maailmarekordi Reis Kaubarändur Aasias: Laoses varu mõnuga kannatust Maa Elu Pilguheit aastale: talu sai rongalaskmisload, aga hilja (1) Pilguheit aastale: loodus soosis saagiaastat GPS-vargustega seoses on Leedus tabatud kaks grupeeringut Pilguheit aastale: peaaegu pooled maatükid muutsid suurust Pilguheit aastale: ilma tegid päikesefarmid Pilguheit aastale: Pillirookõrs vahetas nime Metsloomadele toidu viimine on eelkõige kink inimesele Pilguheit aastale: veelauapargi avaaasta kulges õppimise tähe all Põltsamaa roosiaia ees asuva maatüki tulevik on jätkuvalt lahtine Pilguheit aastale: kodumaised lambapiima­tooted koguvad austajaid Hajajaam tagab elektri sõltumata ilmataadist Tartu Tartu linn vähemalt sel aastal paukuvast tulevärgist ei loobu (1) Jüri Laurson: ohtlikud kodumasinad Põllumajanduslike GPS-seadmete vargad on tekitanud juba suurema kahju kui Leedu autovargad Puhja kirikumüüri kõrvalt tulid lagedale mündid ja kondid Linn keeldub Ringtee-äärse kuuseheki raieluba andmast Kaheksakümmend kaheksa jõulupakki ootavad pidu ja saajaid Süüfilisehaiged küülikud, Tartu raha ja Lenin – Tartu volikogu kirev algus (3) Eestlase viis ülikooli soov härraks saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pilguheit aastale: ilma tegid päikesefarmid

1 min lugemist
Eesti Maaülikool katsetab päikesepaneele, mis võimaldaksid toota elektrienergiat pikema aja jooksul ja kasutada ka peegeldunud päikesekiirgust. FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Päikesepaneelid olid 2019. aastal tulipunktis. Põllumeeste seas on päikesejaamade ehitamise buum: jaamu rajatakse nii oma tootmise tarbeks, et tootmise omahind läheks elektri arvelt alla, aga ka plaaniga elektrit võrku müüa. Mõni on põllumajandusega lõpparvet tegemas ja siis on päikesejaam võimalus oma maadele tulus rakendus leida.

Päikesepaneelide turgu ootavad aga ees uuendused. Hiljuti paigaldati Eesti Maaülikooli Tehnikamaja katusele päikesepaneelid, mis ülikooli energiakasutuse õppetooli teaduri Alo Alliku selgitusel on pealtnäha praegustega sarnased, kuid teistsuguse tehnoloogigaga: klaastahvlite vahel olevad elemendid töötavad kahepoolsetena, mis võimaldab elektrienergiat toota pikema aja jooksul ja kasutada ka peegeldunud päikesekiirgust.

„Need võimaldavad kasutada nii talvel lumelt peegelduvat valgust kui ka Eesti pikki suvepäevi, mil päike paistab ka paneeli taha, mida lõunapoolsetes riikides ei esine,” sõnastas Allik testperioodi eel püstitatud hüpoteese.

Lisaks teeb seadme atraktiivseks selle oodatav eluiga, mis võib ulatuda isegi 50 aastani.

Eestis seni selliseid paneele veel kasutatud pole, kuid kui tulemused on head, tõotab see muudatusi maapinnale paigaldatavate päikesepaneelide turul.

Enne kohalikes päikeseparkides kasutuselevõttu tuleb aga välja selgitada, kas uus tehnoloogia annab Eesti oludes eeliseid ja kui pikk on selle tegelik kasutusaeg. Esimesed põhjalikumad kokkuvõtted tehakse kevadel.

Seotud lood
18.12.2019 20.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto