Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.12.2019
Eesti Ketiapteegid valasid oma tusatuju klientide kaela (37) Oravad asusid pensionieelnõu tühjade ettepanekutega vaippommitama (15) Eluaegne vang hakkas ettevõtjaks Majandus Eksminister avab äparduva miljarditehase tagamaid: äripartner lõi noa selga Euroopa selle aasta tšempion on Kreeka (1) Välismaa Ajakirjaniku mõrva juurdlus paneb proovile Slovakkia sõltumatuse Austraalias kuumus ei leebu Trumpi tagandamishääletus kruvis pinged üles Postimees Strasbourgis: tunnustus uiguuri aktivistile ärgitab arutelu Hiina sanktsioonidest (2) Ungari ekspert: rahvale meeldib Euroopa Liit vaid raha pärast (6) Arvamus Juhtkiri: aprill! Meie apteek on kinni! Toomas Verrev: Eesti ei vaja riigimeeste puuslikke (81) Andres Herkel: Donald Tuski uus amet ja Euroopa tulevik Rait Maruste: kolmanda võimu koht (1) Karmo Tüür: Venemaa probleem 2024 ehk putinism president Putinita (2) Meie Eesti Elulõpu tugi aitab rahus lahkuda Kadri Tammepuu: kui surm koputab uksele Kultuur See on totaalne teater Ebamaiste naiste vallutusretk Sport Erm ihkab põrmustada Busemanni maailmarekordi Reis Kaubarändur Aasias: Laoses varu mõnuga kannatust Maa Elu Pilguheit aastale: talu sai rongalaskmisload, aga hilja (1) Pilguheit aastale: loodus soosis saagiaastat GPS-vargustega seoses on Leedus tabatud kaks grupeeringut Pilguheit aastale: peaaegu pooled maatükid muutsid suurust Pilguheit aastale: ilma tegid päikesefarmid Pilguheit aastale: Pillirookõrs vahetas nime Metsloomadele toidu viimine on eelkõige kink inimesele Pilguheit aastale: veelauapargi avaaasta kulges õppimise tähe all Põltsamaa roosiaia ees asuva maatüki tulevik on jätkuvalt lahtine Pilguheit aastale: kodumaised lambapiima­tooted koguvad austajaid Hajajaam tagab elektri sõltumata ilmataadist Tartu Tartu linn vähemalt sel aastal paukuvast tulevärgist ei loobu (1) Jüri Laurson: ohtlikud kodumasinad Põllumajanduslike GPS-seadmete vargad on tekitanud juba suurema kahju kui Leedu autovargad Puhja kirikumüüri kõrvalt tulid lagedale mündid ja kondid Linn keeldub Ringtee-äärse kuuseheki raieluba andmast Kaheksakümmend kaheksa jõulupakki ootavad pidu ja saajaid Süüfilisehaiged küülikud, Tartu raha ja Lenin – Tartu volikogu kirev algus (3) Eestlase viis ülikooli soov härraks saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Herkel: Donald Tuski uus amet ja Euroopa tulevik

5 min lugemist
Andres Herkel. FOTO: Mihkel Maripuu

Euroopa Parlamendi suurima fraktsiooni juhiks saanud Donald Tusk tunnetab Eestile olulisi probleeme ning kogu Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni hingeelu väga hästi, kirjutab kolumnist Andres Herkel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Alates selle aasta lõpust on Donalt Tuskil uus amet – ta juhib Euroopa mõjukaimat parteiperekonda, Euroopa Rahvaparteid (European Peoples Party, EPP). Kuigi see amet pole jooksvas uudisvoos nii silmatorkav, kui oli ta äsjane roll Euroopa Ülemkogu eesistujana, on tegemist mõjuka ja Euroopa poliitilist arengut suunava valikuga.

Ekstsentrilise Jean-Claude Junckeri kõrval oli Tuskil viie viimase aasta jooksul Euroopa Liidu tippjuhtkonnas tasakaalustav roll. Teda peetakse paljude poliitiliste lahenduste tegelikuks arhitektiks. Tusk on liberaalne konservatiiv ning pärineb kašuubi vähemusest, mida on ehk kõige õigem nimetada poolakate subetnoseks. Eestile olulisi probleeme ning kogu Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni hingeelu tunnetab Tusk väga hästi.

Kuid Poola Kodanike Platvormi esindaja saamine Euroopa paremtsentristide juhiks on punane rätik Poola valitsusele. Õiguse ja Õigluse erakond on juba pikka aega Tuski rünnanud. 2017. aastal püüti nurjata tema jätkamist ülemkogu eesistujana. Ükski teine liikmesriik sellega kaasa ei tulnud. Usaldus Tuski vastu oli veenev.

Poola võimupartei ei kuulu Euroopa Rahvaparteisse, küll aga kuulub sinna näiteks Ungari Fidesz. Euroopa Rahvapartei on Fideszi kuuluvuse peatanud, kuid Fideszi esindajad kuuluvad endiselt Euroopa Parlamendi Rahvapartei fraktsiooni. Olukord on pehmelt öeldes segane.

Oma poliitiliselt suundumuselt on Viktor Orbáni Fidesz ja Kaczyńskite loodud Õigus ja Õiglus sugulased ning seisavad palju lähemal meie EKRE-le, Matteo Salvini Liigale Itaalias ning Marine Le Peni Rahvusrindele Prantsusmaal kui Euroopa Rahvapartei peavoolule.

18.12.2019 20.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto