Sisukord
Välismaa
Tänane leht
19.12.2019
Eesti Ketiapteegid valasid oma tusatuju klientide kaela (37) Oravad asusid pensionieelnõu tühjade ettepanekutega vaippommitama (15) Eluaegne vang hakkas ettevõtjaks Majandus Eksminister avab äparduva miljarditehase tagamaid: äripartner lõi noa selga Euroopa selle aasta tšempion on Kreeka (1) Välismaa Ajakirjaniku mõrva juurdlus paneb proovile Slovakkia sõltumatuse Austraalias kuumus ei leebu Trumpi tagandamishääletus kruvis pinged üles Postimees Strasbourgis: tunnustus uiguuri aktivistile ärgitab arutelu Hiina sanktsioonidest (2) Ungari ekspert: rahvale meeldib Euroopa Liit vaid raha pärast (6) Arvamus Juhtkiri: aprill! Meie apteek on kinni! Toomas Verrev: Eesti ei vaja riigimeeste puuslikke (81) Andres Herkel: Donald Tuski uus amet ja Euroopa tulevik Rait Maruste: kolmanda võimu koht (1) Karmo Tüür: Venemaa probleem 2024 ehk putinism president Putinita (2) Kultuur See on totaalne teater Ebamaiste naiste vallutusretk Sport Erm ihkab põrmustada Busemanni maailmarekordi Reis Kaubarändur Aasias: Laoses varu mõnuga kannatust Maa Elu Pilguheit aastale: talu sai rongalaskmisload, aga hilja (1) Pilguheit aastale: loodus soosis saagiaastat GPS-vargustega seoses on Leedus tabatud kaks grupeeringut Pilguheit aastale: peaaegu pooled maatükid muutsid suurust Pilguheit aastale: ilma tegid päikesefarmid Pilguheit aastale: Pillirookõrs vahetas nime Metsloomadele toidu viimine on eelkõige kink inimesele Pilguheit aastale: veelauapargi avaaasta kulges õppimise tähe all Põltsamaa roosiaia ees asuva maatüki tulevik on jätkuvalt lahtine Pilguheit aastale: kodumaised lambapiima­tooted koguvad austajaid Hajajaam tagab elektri sõltumata ilmataadist Tartu Tartu linn vähemalt sel aastal paukuvast tulevärgist ei loobu (1) Jüri Laurson: ohtlikud kodumasinad Põllumajanduslike GPS-seadmete vargad on tekitanud juba suurema kahju kui Leedu autovargad Puhja kirikumüüri kõrvalt tulid lagedale mündid ja kondid Linn keeldub Ringtee-äärse kuuseheki raieluba andmast Kaheksakümmend kaheksa jõulupakki ootavad pidu ja saajaid Süüfilisehaiged küülikud, Tartu raha ja Lenin – Tartu volikogu kirev algus (3) Eestlase viis ülikooli soov härraks saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ungari ekspert: rahvale meeldib Euroopa Liit vaid raha pärast

5 min lugemist
  • ELi uued liikmesriigid nautisid eurotoetusi, aga nüüd kritiseerivad Brüsselit
  • Ungari seadusemuudatused on paljuski inspireeritud Venemaast.
  • Terves Ungaris ilmuvad ühesuguse sisuga valitsusmeelsed ajalehed.
Dorka Takácsy osales hiljuti Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse korraldatud seminaril Tallinnas. FOTO: Mihkel Maripuu

Hetk, mil pidurdub Euroopa Liidu rahavoog Kesk- ja Ida-Euroopa liikmesriikidesse, on kriitiline, sest loob ühenduse vastastele viljaka pinnase alustada arutelu EList lahkumise teemal, ütles Ungari mõttekoja Political Capital analüütik Dorka Takácsy Postimehele.

​Seda, et raha mängib ELis mõjukat rolli, näitab ka ühenduse kavatsus siduda õigusriigi põhimõtete järgimine eurorahaga. Kui Ungari tõesti karistuseks eurotoetustest ilma jäetaks, mängiks see trumbi kätte hoopis peaminister Viktor Orbánile, kes saaks viidata Brüsselile kui kurjuse kehastusele, leiab ekspert, kes esines Tallinnas õigusriigi põhimõtetele pühendatud seminaril.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mis ikkagi annab alust öelda, et Ungaris rikutakse õigusriigi põhimõtteid?

Kui vaadata iga Ungari seadust ükshaaval, siis võib jõuda järeldusele, et paberil on kõik korras. Ent kui vaadata seadusandlust tervikuna ja uurida seda süstemaatiliselt, siis võib näha paljusid probleeme, mis ilmnevad eri valdkondades.

Ühe näitena võib tuua juhtumi, kus Euroopa Pettustevastane Amet (OLAF) teeb Ungarile märkuse. Aga uurimist ei tule, sest riiklik prokurör on [Ungari peaministripartei] Fidesziga lähedastes suhetes. Võib muidugi langeda teoreetilisse debatti ja arutada, kas see on õigusriigi põhimõtete rikkumine või mitte.

Ent kui on näha, et võimuharud pole üksteisest eraldatud – ja Ungaris on see üha rohkem nii –, siis on tulemus peagi käes. Nii isegi ei uurita võimalikke rikkumisi, sest see mõjutaks äriringkondi. Viimased aga koosnevad inimestest, kes seisavad valitsusele väga lähedal.

Milline on Ungari ühiskonna suhtumine ELi liikmelisusse?

On väga huvitav, et Eurobaromeetri uuringu järgi toetab ELi kuulumist suur osa ungarlastest ja veel mitmed teised uuringud on näidanud, et ungarlased on väga euromeelsed. Aga kui küsida inimestelt, miks EL neile meeldib, siis peamiselt on vastuseks raha.

Ent kuna üldine toetus ühendusse kuulumisele on kõrge, siis pigem pean arutelu EList väljaastumise üle vähetõenäoliseks. Teisalt võib valitsuse Brüsseli-vastane retoorika pikas perspektiivis oma mõju avaldada.

18.12.2019 20.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto