Sisukord
Kultuur
Postimees
26.02.2020
Parkimisfirmad koondusid ühe mütsi alla (1) Eesti EKRE apteegireformi tühistamise eelnõu kukkus läbi (5) «Ma elan siin. Koos emaga, juba 15 aastat» (22) Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia läks Võrumaale (1) Terviseamet: Põhja-Itaaliast saabujad püsigu kodus Majandus Börsidele jõudis viirus alles nüüd Välismaa Kreeka saatis migrandilaagrite ehitamiseks saartele märulipolitsei Kirjastaja vangistamine räsib Hiina ja Rootsi suhteid Merili Arjakas: kolmandad valimised ei too Iisraelis lahendust Arvamus Juhtkiri: karmavõlg Narvale (16) Erik Aru: kas faktidel on lootust? (2) Jüri Liiv: Vargamäe mürgine pärand (15) Jaak Prozes: kas Putin tuleb või ei tule, selles on küsimus Eve Järve: keda kaitsevad reklaamiseaduse piirangud? Andreas Kaju: tío Bernie Meie Eesti Aimar Altosaar: Narva 2040 Aimar Altosaar: barokklinnast tööstuskeskuseks ja edasi (2) Lauri Vahtre: Narva vanalinn – teeme ära! (3) Kultuur Kuidas nautida õhtust juureravi (1) Kaalutus armastuse ja sõpruse vahel (1) Kõrvalt tulija triumf Sport Austraalias sündinud surfar tahab Eesti lipu all olümpiavõitjaks tulla (1) Saaremaa võrkpalliklubi unistab kahest kodumängust Autospordiliit annab avalikkusele valeinfot Tartu Miss Valentine toob võimlejaid kokku igast ilma otsast Lemmit Kaplinski viib volinikud jooksuringile Lubatud tähetorni lipuväljak lükkub aina kaugemasse tulevikku Tuigo kalmistule viivale kehvale teele paistab lootusekiir Alatskivi õunaaias algas uue kaupluse ehitus Tartu Uus Teater korgib lahti elu vastusteta küsimused Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

See on totaalne teater

10 min lugemist
Raamatus «Vesiroos ja Paas» usutleb Pille-Riin Purje lavastaja Elmo Nüganeni, näitlejaid, inimesi lava tagant, vahendab emotsioone-mõtteid ning analüüsib lavastust «Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4», mis aastast 2006 lummab publikut Tallinna Linnateatri Põrgusaalis. FOTO: Erik Tikan

Pille-Riin Purje, kes eelistab kriitiku asemel nimetada end teatrivaatlejaks, on teinud ära hiiglasliku töö, mille tulemusena on kõigil võimalik piiluda Eesti viimase aja ehk kõige olulisema teatrilavastuse hingeellu.

Raamatu «Vesiroos ja Paas» keskmes on Tallinna Linnateatri lavastus «Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4», mis esietendus Põrgulaval 12. märtsil 2006. aastal. Purje hakkas Elmo Nüganeni lavastust süsteemselt vaatama kümme aastat hiljem, 2016. aastast ja ühel hetkel ei raatsinud ta ühtegi etendust vahele jätta.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

«Tekkis rahutus: kuidas tasuda teatrile võlg. Mitte materiaalne – ikka tunnen süümepiina, ma ju hõivan Tallinna Linnateatris kellegi koha, aga loobuda enam ei suuda! –, vaid hingevõlg. Mis see teatrist kirjutamine muud on kui hingevõla tasumine,» tunnistab Purje.

Võla tasumiseks salvestas Purje üle kolmekümne viie tunni vestlusi ja intervjuusid – oma mõtteid jagavad lavastaja Elmo Nüganen, peaosalised Hele Kõrve ja Indrek Sammul, nende kõrval kõik läbi aegade selle lavastusega seotud näitlejad, aga ka näiteks helitehnik Arbo Maran ning grimmikunstnik Anu Konze. Lisaks leiab raamatust lavastuse üleskirjutuse ja valiku vastukajasid ning loomulikult ohtralt pilte.

Üheks selle raamatu väärtuseks ongi võimalus aru saada Elmo Nüganeni töömeetoditest, tema tööst näitlejate, aga ka materjaliga. Samuti annab Purje raamat aimu näitlejate igapäevaelust, seda nii lava taga kui ka laval.

«Lugupidamine ja kaasaelamine näitleja elukutse suhtes üha süveneb,» vastab Purje küsimusele, mida ta ise «Vesiroosi ja Paasi» raamatut tehes teatrikunsti kohta teada sai. Kuna oleme Pille-Riin Purjega kolleegid, meid seob tihe koostöö, siis oleme loobunud teietamisest.

25.02.2020 26.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto