Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
19.12.2019
Eesti Ketiapteegid valasid oma tusatuju klientide kaela (37) Oravad asusid pensionieelnõu tühjade ettepanekutega vaippommitama (15) Eluaegne vang hakkas ettevõtjaks Majandus Eksminister avab äparduva miljarditehase tagamaid: äripartner lõi noa selga Euroopa selle aasta tšempion on Kreeka (1) Välismaa Ajakirjaniku mõrva juurdlus paneb proovile Slovakkia sõltumatuse Austraalias kuumus ei leebu Trumpi tagandamishääletus kruvis pinged üles Postimees Strasbourgis: tunnustus uiguuri aktivistile ärgitab arutelu Hiina sanktsioonidest (2) Ungari ekspert: rahvale meeldib Euroopa Liit vaid raha pärast (6) Arvamus Juhtkiri: aprill! Meie apteek on kinni! Toomas Verrev: Eesti ei vaja riigimeeste puuslikke (81) Andres Herkel: Donald Tuski uus amet ja Euroopa tulevik Rait Maruste: kolmanda võimu koht (1) Karmo Tüür: Venemaa probleem 2024 ehk putinism president Putinita (2) Meie Eesti Elulõpu tugi aitab rahus lahkuda Kadri Tammepuu: kui surm koputab uksele Kultuur See on totaalne teater Ebamaiste naiste vallutusretk Sport Erm ihkab põrmustada Busemanni maailmarekordi Reis Kaubarändur Aasias: Laoses varu mõnuga kannatust Maa Elu Pilguheit aastale: talu sai rongalaskmisload, aga hilja (1) Pilguheit aastale: loodus soosis saagiaastat GPS-vargustega seoses on Leedus tabatud kaks grupeeringut Pilguheit aastale: peaaegu pooled maatükid muutsid suurust Pilguheit aastale: ilma tegid päikesefarmid Pilguheit aastale: Pillirookõrs vahetas nime Metsloomadele toidu viimine on eelkõige kink inimesele Pilguheit aastale: veelauapargi avaaasta kulges õppimise tähe all Põltsamaa roosiaia ees asuva maatüki tulevik on jätkuvalt lahtine Pilguheit aastale: kodumaised lambapiima­tooted koguvad austajaid Hajajaam tagab elektri sõltumata ilmataadist Tartu Tartu linn vähemalt sel aastal paukuvast tulevärgist ei loobu (1) Jüri Laurson: ohtlikud kodumasinad Põllumajanduslike GPS-seadmete vargad on tekitanud juba suurema kahju kui Leedu autovargad Puhja kirikumüüri kõrvalt tulid lagedale mündid ja kondid Linn keeldub Ringtee-äärse kuuseheki raieluba andmast Kaheksakümmend kaheksa jõulupakki ootavad pidu ja saajaid Süüfilisehaiged küülikud, Tartu raha ja Lenin – Tartu volikogu kirev algus (3) Eestlase viis ülikooli soov härraks saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Elulõpu tugi aitab rahus lahkuda

7 min lugemist
EELK Tallinna Diakooniahaigla on olnud pikka aega ainus koht Eestis, kus inimesed saavad toetavat elulõpu ravi. FOTO: Tairo Lutter

Inimesed ei peaks surema kiirabiautodes ja kõledates EMOdes, ütleb Põhja-Eesti regionaalhaigla palliatiivravikeskuse juhataja Pille Sillaste intervjuus Kadri Tammepuule. Uuest aastast hakkabki haigekassa tasuma elulõpu toetava ravi ehk hospiitsravi eest riiklikes haiglates. Kuhu esimesed 40 voodikohta tulevad, selgub lähiajal.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Põhja-Eesti regionaalhaigla palliatiivravikeskuse juhataja Pille Sillaste istub ­kahel kohal, juhtides nii palliatiivravi- kui ka järelravi­kliinikut. Paari mõttekaaslasega on ta palliatiivravi arendades aastaid seisnud hospiitsi voodikohtade rahastamise eest haiglates. Ise peab Sillaste end hingelt ikka arstiks, mitte bürokraadiks.

Millal tuli viimati pidada raskemat sorti jutuajamist surmast?

Teisipäeval. Olen jätnud endale kord nädalas vastuvõttude päeva ja iga kord räägime kellegagi ka tema ees seisvast lahkumisest. Sellega on tegelikult nii, et ühest korrast tihti ei piisa, mõnikord ei ole inimesed tükk aega valmis seda infot vastu võtma.

Mul on üks söögitoruvähiga patsient, ligi kuuekümnene mees, kes tegi rasket füüsilist tööd. Pakkusin mitu korda, et paneme sondi makku, siis ta saab end ise toita, sest söögitoru oli kasvajat täis, ainult vedelik läks läbi. Ta ei olnud nõus, sest tööl olid riided ja käed mustad.

Mees tahtis tööl edasi käia?

See oli tema eneseteostus ja lootus, et haigus ei saa niimoodi temast võitu. Ühelt poolt, mida füüsiliselt aktiivsem inimene on, seda kauem ta keha püsib. Aga teisalt, kui paratamatust tõrjuda ja ­keha lõpuks alla annab, tuleb nii haigus kui äng suure laviinina peale. Mees sattus EMOsse, talle paigaldati korraga nii sond kui ka «hõbekõri», sest ka hingata oli raske, ning päevapealt jäi ta oma saatusega koju lõksu. Inimesed elavad vähiga tänapäeval pikalt.

Kolleeg Mare Kolk piilub ukse vahelt sisse. Küsimusele, kas Lätis on morfiinitablette, vastab Sillaste, et tema arust kasutavad nad seal ainult süste, nii et kirjutagu lätlasele tabletid siin välja.

Kui tihti te välismaalasi ravite?

Lätlasi-leedulasi satub siia harva, üllatavalt palju käib haiglas mustanahalisi tudengeid, lisaks inglis- ja prantsuskeelsed patsiendid, kes on abielus eestlasega.

18.12.2019 20.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto