Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
20.12.2019
Eesti Ravimite hulgimüüjad apteekide streigist ei räägi (7) Esimene detsembritorm säästis õnneks hullemast Eesti jõuk tühjendas indialaste pangakontod (12) Simson: Eesti taust teeb empaatiliseks Majandus Inkassofirma juht: ühe ettevõtte võlg tekitab liblikaefekti, millest kannatavad kõik (7) Riigi sekkumine päästis Läti sadamalinna sanktsioonidest Jaapani kontorirott naljalt selget päeva ei näe Välismaa Trumpi tagandamisjuurdus mattub segadusse (6) KOHALIK VAADE. Itaalia mure suveräänsuse pärast põrkub ELiga (1) Putin süüdistas Eestit ajakirjanduse survestamises (4) Kreeka põgenikelaagris puhkes kähmlus Kuninganna tutvustas Boris Johnsoni valitsuse plaane Arvamus Juhtkiri: USA poliitiline kodusõda (15) Reelika Ojakivi: unistades noorte tulevikust (3) Jaan Männik: suured teemad seisavad usalduse taga (3) Andrus Karnau: braavo, härra apteeker! (1) Aarne Seppel: miks just proviisorid? (17) Andrei Kuzitškin: kvoodid venelastele - uus segregatsioonimeetod (2) Meie Eesti Eleri Lopp-Valdma: Kose lageraie eirab kogukonda Andres Sepp: metsa näo säilitamiseks tuleb seda raiuda (20) Aleksei Lotman: kelle oma on riigimets? (2) Kultuur Valter Soosalu: «Muusikuna on kohati parem, kui sa oskad rohkem, kui tead» Theodor Sink: Estonian Cello Ensemble teeb muusikat, mis endale meeldib Sport PM Itaalias. Henri Drell: püüan igas trennis teisi üle mängida Zidane tegi ajalugu. Varane võinuks saada kaks penaltit järjest? Tartu Koalitsioonil polnud tahet lasteaiatasu tõusu pidurdada (1) Tormis murdunud puud lõhkusid mitu autot ja võtsid elektri Päästjad kustutasid kolm päeva suurt puiduhunnikut Tartu tüdruk võitis üleilmse inglise keele võistluse Peipsi-äärse präänikumeistri ahjust tulevad suussulavad kunstiteosed Teatrijuht Kristiina Alliksaar annab juhusele võimaluse Distsiplineerimatu füüsiku liigitamatu kunst (1) VIDEO JA PILDID ⟩ Jah, Eestis saab praegu suusatada! Esimene trenn jäisel rajal möödus muhkude ja sinikateta Tänavakunstnik maalis ühemeetriste piltide hulka kaheksaruutmeetrise Meelelahutus Koomiks Sudoku

Koalitsioonil polnud tahet lasteaiatasu tõusu pidurdada

2 min lugemist
Tartu volikogu istung FOTO: Margus Ansu

Tartu volikogu tervitas eile õhtul uue, 208 miljoni euro suuruse linnaeelarve vastuvõtmist aplausiga, nagu tavapäraselt. Toetushääli kogunes 37, aga saalis oligi hõre, ja vastu olid vaid kaks Tartu Eest valimisliidu saadikut ehk Hannes Klaas ja Vahur Kalmre, kes olid teinud edutu katse saada eelarvesse 20 000 eurot Raadi multihalli äriplaani koostamiseks.

Kalmre viitas hoogsas kõnes, et Tallinn loodab riigilt linnahallist konverentsikeskuse kujundamiseks toetust, aga kui Tartu midagi ette ei võta, jääb Tartu jälle teiseks või kolmandaks.

Linnavalitsus vastas sellele ettepanekule, et Raadil on multihallile maa varutud ja linnavarade osakonnale nähakse ette 40 000 eurot südalinna kultuurikeskuse rajamise ettevalmistamiseks, sh äri- ja tasuvusuuring, lisaks ülemaailmsete suuremate kontsertide ning rändnäituste turu analüüs. Kalmre meelest vajaks aga Raadi hall spetsiifilisemat ja põhjalikumat lähenemist.

Lasteaiatasu küsimus

Paremini ei läinud ka sotsidel, kes tahtnuksid lasteaiatasu jätta lõppeva aasta tasemele, mis on 75 eurot kuus, ning Jüri Kõrel (VL Tartu Heaks), kes pani päevakorra esimeses punktis ette tuleva aasta septembris langetada lasteaiatasu 64,50 eurole kuus, nagu see viimati kehtis aastal 2017.

Kõre möönis, et linnavalitsuse kommentaaris on tõde see, et lapsevanemate kanda jääv osakaal lasteaiakuludest on tõesti langenud, aga perede kanda jääv kulu ei ole langenud.

Tuleval aastal on lasteaiatasu Tartus 81 eurot kuus. Ülikoolilinnas kehtib reegel, et lasteaiatasu on 15 protsenti eelneva aasta alampalgast. See on aga järjest tõusnud ja automaatselt kallineb ka kohatasu.

Tartu abilinnapea Mihkel Lees (pildil) ütles kõnes, et Tartu eesmärk pole pakkuda kõige odavamat, vaid kõige kvaliteetsemat alusharidust. Lees sai ka näidata, et lapsevanemate kanda jääb 17 protsenti lasteaedade ülalpidamiskulust, varem on see olnud 20 protsenti.

Kui siis aga volinik Kadri Leetmaa (SDE) palus andmeid, mis näitaksid, et Tartus on lasteaiateenus parem kui teistes omavalitsustes, tunnistas Lees, et selliseid kvantitatiivseid andmeid pole.

Võlg kasvab

Tartu põhitegevuse tuludeks on järgmisel aastal kavandatud 170,7 miljonit eurot. Linna peamised tulud on üksikisiku tulumaks 91,5 miljonit, toetused riigilt ja muudelt institutsioonidelt 55,8 miljonit, linnaasutuste kaupade ja teenuste müük 19,2 miljonit, maamaks 1,94 miljonit ning kohalikud maksud (parkimistasu, reklaamimaks, teede ja tänavate sulgemise maks) 1,53 miljonit eurot.

Tartu põhitegevuse kulud on 160,5 miljonit eurot, sellest 57 protsenti ehk 91,5 miljonit eurot on hariduskulud. Ühtekokku 4,3 miljonit eurot läheb uuest eelarvest linna lasteaedade, koolide, kultuuri- ja sotsiaalasutuste ning linnavalitsuse tööjõukulude kasvuks.

Investeeringuteks on 39,8 miljonit eurot, sellest 32,3 miljonit tuleb linna rahast ning 7,4 miljonit toetustest.

Suurimad ettevõtmised on Annelinna gümnaasiumi koolimaja ja Pääsupesa lasteaia remont. Valmib mitu kergliiklusteed, jätkub Vanemuise ja Ülikooli tänava remont, algab Riia tänava viadukti ja tunnelite ehitus ning Mõisavahe tänava üheksakorruseliste majade ümbruses luuakse paremad parkimisvõimalused.

Edasi käib töö 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna programmi ettevalmistamisega, ka jätkab linnavalitsus südalinna kultuurikeskuse projekti ettevalmistamist. Algab Annemõisa jalgpalli sisehalli ehitus, Annelinnas valmib mängu- ja spordiväljak, Ülejõel uus lodjakoda. Tüve tänaval algab kahe munitsipaalüürimaja ehitus.

Tartu plaanib tuleval aastal võtta 11,1 miljonit eurot uusi laene, mis jätab laenupuhvriks veel ligi kaheksa miljonit eurot.

Lõppeva aasta linnaeelarve oli kinnitamisel 192,1 miljonit eurot.

Seotud lood
19.12.2019 21.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto