Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu (1) Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku Saeveskit ähvardab materjalipuudus Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (1) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (2) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (1) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (2) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tormis murdunud puud lõhkusid mitu autot ja võtsid elektri

2 min lugemist
Kolmapäeva õhtul kella viie paiku kukkus Melliste kandis sõitnud Eva Saare autole tuules murdunud puu, mis purustas sõiduki esiklaasi. FOTO: Eva Saar

Kolmapäeva õhtul lõõtsus kogu Eestis tugev tuul, Tartus ulatus tuulepuhangute kiirus üleeile õhtul kella seitsme paiku 25 meetrini sekundis. Päästeamet sai Tartumaale 47 ja Jõgevamaale 25 väljakutset, millest suurem osa oli seotud langenud puude või purunenud elektriliinidega. Eile kella nelja ajal pärastlõunal oli Tartu- ja Jõgevamaal vooluta veel ligi 900 majapidamist ja asutust.

Üks, kes kolmapäeval tugeva tuule tõttu õnnetusse sattus, oli kella viie paiku õhtul Tartust koju sõitnud Eva Saar. Melliste kandis märkas ta, et üks puu hakkab langema teele. «Selle ajaga ei jõua kõrvale põigata ega oluliselt ka pidurdada,» ütles Saar. Puu prantsatas esialgu kapotile, siis esiklaasi ning seejärel tema taga sõitnud autole. Seal puu ei peatunud, vaid jäi pidama alles pärast kokkupõrget kolmanda autoga. Õnneks keegi viga ei saanud.

Õnnelikud õnnetused

Kuna õues oli pime ning sadas ka vihma, olid liiklejad tähelepanelikud ja sõitsid lubatust aeglasemalt. Hoolimata rahulikust sõidustiilist ei õnnestunud puuga kokkupuute vältimiseks midagi ära teha. «See oli tohutu ehmatus,» sõnas Saar.

Lõuna päästekeskusele teadaolevalt juhtus Tartumaal tormi tõttu kolm tõsisemat õnnetust. Peale Eva Saare oma sai teinegi sõitev auto puuga pihta, nimelt Tartu vallas Salu külas. Ka selles õnnetuses pääsesid autos olnud inimesed ehmatusega. Kiirabi kontrollis nende tervist ja lubas nad koju. Päästjad eemaldasid murdunud puu autolt ja teelt.

Elva vallas sõitis auto otsa teele kukkunud puule. Õnnetuses purunes auto rehv ja velg, keegi viga ei saanud.

Tartus Võru tänaval murdis tuul suure puu parkinud autode peale. FOTO: Lõuna Päästekeskus

Tartus Võru tänaval kukkus puu kahe parkinud auto peale. Päästjad eemaldasid puu autodelt, inimesi õnnetuse ajal neis polnud.

Tormikahjustustest saadeti pilte ja vihjeid ka Tartu Postimehe toimetusele. Näiteks läksid lendu batuut, Coopi toidupoe ehitusplakat ja Rebase bussipeatuse katus.

Tormi kahjusid tunnetavad kõige rohkem aga need, kes elavad linnast eemal ning kes peavad elektrikatkestuste korral ootama tunde või isegi päevi, et toas tuli taas põlema panna. Eile pärastlõunal kella poole nelja ajal oli Elektrilevi katkestustekaardi kohaselt Tartu- ja Jõgevamaal elektrita 861 majapidamist ja asutust.

Elektrilevi käiduvaldkonna juht Andres Tõnissaar ütles, et Eesti on tavaolukorras kaetud operatiivvalmisolekus rikkemeeskondadega, neid on ligi 30. «Kui tavaolukorras tekib rike, jõuame sellele kohe reageerida terve Eesti ulatuses. 80 protsenti elektrikatkestustest saab likvideeritud kahe tunni jooksul,» sõnas ta.

Päevi elektrita

Kriisiolukorras on rikkeid ühel ajal kümneid kordi rohkem. Tõnissaare sõnul ilmestab kriisiolukorda ka see, et kuna elektriliine on rivist väljas palju rohkem, vähenevad ka sellevõrra ümberlülitamise võimalused teiste, ringliinide kaudu. «Arvuliselt saame neljapäeval elektri suurele osale küll tagasi toodud, kuid väiksemate, eriti üksikutesse metsataludesse viivate liinide parandamine võtab kahjuks aega veel mitmeid päevi – pessimistlikuma prognoosi kohaselt koguni esmaspäevani,» nentis Tõnissaar eile pärastlõunal.

Nii tormi ajal Lõuna päästekeskuse regionaalset staapi juhtinud korrapidaja Urmo Paju kui ka klimatoloog Ain Kallis sõnasid, et kolmapäeva õhtupoolikul tervet riiki räsinud torm oli võrreldes oktoobrikuise maruga leebem. Üleeilse tormi kohta tuli ilmateenistuselt teade paar päeva varem ja seetõttu oli nii päästjatel kui ka inimestel kodus rohkem aega maruks valmistuda.

Ka puhusid tugevad tuuled kõikjal üle Eesti ning nii olid politseile ja päästeametile laekuvad teated hajutatud. Tormisel õhtul olid väljas ka Lõuna prefektuuri abipolitseinikud, kes sõitsid mootorsaagidega ühe murdunud puu juurest teise juurde.

Maru rebis Tartus Rebase bussipeatuselt katuse. FOTO: Lugeja Foto
Seotud lood
17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto