Sisukord
Meie Eesti
Postimees
20.12.2019
Eesti Ravimite hulgimüüjad apteekide streigist ei räägi (7) Esimene detsembritorm säästis õnneks hullemast Eesti jõuk tühjendas indialaste pangakontod (12) Simson: Eesti taust teeb empaatiliseks Majandus Inkassofirma juht: ühe ettevõtte võlg tekitab liblikaefekti, millest kannatavad kõik (7) Riigi sekkumine päästis Läti sadamalinna sanktsioonidest Jaapani kontorirott naljalt selget päeva ei näe Välismaa Trumpi tagandamisjuurdus mattub segadusse (6) KOHALIK VAADE. Itaalia mure suveräänsuse pärast põrkub ELiga (1) Putin süüdistas Eestit ajakirjanduse survestamises (4) Kreeka põgenikelaagris puhkes kähmlus Kuninganna tutvustas Boris Johnsoni valitsuse plaane Arvamus Juhtkiri: USA poliitiline kodusõda (15) Reelika Ojakivi: unistades noorte tulevikust (3) Jaan Männik: suured teemad seisavad usalduse taga (3) Andrus Karnau: braavo, härra apteeker! (1) Aarne Seppel: miks just proviisorid? (17) Andrei Kuzitškin: kvoodid venelastele - uus segregatsioonimeetod (2) Meie Eesti Eleri Lopp-Valdma: Kose lageraie eirab kogukonda Andres Sepp: metsa näo säilitamiseks tuleb seda raiuda (20) Aleksei Lotman: kelle oma on riigimets? (2) Kultuur Valter Soosalu: «Muusikuna on kohati parem, kui sa oskad rohkem, kui tead» Theodor Sink: Estonian Cello Ensemble teeb muusikat, mis endale meeldib Sport PM Itaalias. Henri Drell: püüan igas trennis teisi üle mängida Zidane tegi ajalugu. Varane võinuks saada kaks penaltit järjest? Tartu Koalitsioonil polnud tahet lasteaiatasu tõusu pidurdada (1) Tormis murdunud puud lõhkusid mitu autot ja võtsid elektri Päästjad kustutasid kolm päeva suurt puiduhunnikut Tartu tüdruk võitis üleilmse inglise keele võistluse Peipsi-äärse präänikumeistri ahjust tulevad suussulavad kunstiteosed Teatrijuht Kristiina Alliksaar annab juhusele võimaluse Distsiplineerimatu füüsiku liigitamatu kunst (1) VIDEO JA PILDID ⟩ Jah, Eestis saab praegu suusatada! Esimene trenn jäisel rajal möödus muhkude ja sinikateta Tänavakunstnik maalis ühemeetriste piltide hulka kaheksaruutmeetrise Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eleri Lopp-Valdma: Kose lageraie eirab kogukonda

4 min lugemist
Eleri Lopp-Valdma. FOTO: Arbo Rae

Paar nädalat tagasi alustas RMK Kose aleviku piiril lageraiega, mida kogukond praegu peatada üritab. Mets on täis allikaid, vääriselupaiku, pärandkultuuri, kaitse all olevaid liike jpm ning kohalikud käivad seal vaba aega veetmas, kirjutab Kose valla elanik, loodusgiid Eleri Lopp-Valdma.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Miks peab rahvas vabas riigis võitlema omaenda metsa eest? Näiteid, kuidas Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) kogukonnast üle sõidab, on kogunenud liiga palju. Meediast on käinud läbi Viimsi, Kolga, Aruvalla, Saku, Ohtu ja teised juhtumid, aga veelgi rohkem on kordi, kus jäädi oma huvide esindamisega lihtsalt hiljaks. Juhtumeid, kui raiest saadi teada alles langi äärel seistes, nähes alles hiljuti kõrgunud metsa asemel vaid silti «õpperada».

Ohtus tuldi vähemalt niigi palju vastu, et anti kogukonnale aasta aega ekspertiisi tegemiseks, tuvastamaks Pihu metsa loodus- ja kaitseväärtusi. See õnnestus tänu kohalike elanike tugevale tööle, aga ka Lääne-Harju vallavalitsuse toetusele, kes koos kogukonnaga töötas.

Kose aleviku raiekavasid tutvustav kaasamisüritus toimus kevadel, 28. mail. Info ürituse kohta levis ebamääraselt, vallalehes üritust teatavaks ei tehtud. 28. mail tulid kokku kaks Kose perekonda ning RMK esindaja Andrus Kevvai, Kose vallavanem Merle Pussak ja veel mõni inimene. Kohal viibinud kohalikud elanikud olid lageraie vastu. Protokolli asjaosalistele läbivaatamiseks ei saadetud. Koosolekut võibki teavituse ja protokolli menetluse puudulikkuse tõttu lugeda kehtetuks.

Siiski elasid kohalikud inimesed lootuses, et lageraiet ei toimu ja nende soove arvestatakse. Alles siis, kui metsamasinad detsembri esimesel nädalal Kose alevikus lageraiet alustasid, saadi aru, et kohalikke elanikke on ignoreeritud. Pooled plaanitud raietest on jõutud juba ära teha. Ülejäänud oleks praegu tegemisel, kui kogukond poleks sekkunud. Nüüd elavad inimesed hirmus, et iga hetk võib tulla harvester ja metsad aleviku piiril maha raiuda.

19.12.2019 21.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto