Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
20.12.2019
Eesti Ravimite hulgimüüjad apteekide streigist ei räägi (7) Esimene detsembritorm säästis õnneks hullemast Eesti jõuk tühjendas indialaste pangakontod (12) Simson: Eesti taust teeb empaatiliseks Majandus Inkassofirma juht: ühe ettevõtte võlg tekitab liblikaefekti, millest kannatavad kõik (7) Riigi sekkumine päästis Läti sadamalinna sanktsioonidest Jaapani kontorirott naljalt selget päeva ei näe Välismaa Trumpi tagandamisjuurdus mattub segadusse (6) KOHALIK VAADE. Itaalia mure suveräänsuse pärast põrkub ELiga (1) Putin süüdistas Eestit ajakirjanduse survestamises (4) Kreeka põgenikelaagris puhkes kähmlus Kuninganna tutvustas Boris Johnsoni valitsuse plaane Arvamus Juhtkiri: USA poliitiline kodusõda (15) Reelika Ojakivi: unistades noorte tulevikust (3) Jaan Männik: suured teemad seisavad usalduse taga (3) Andrus Karnau: braavo, härra apteeker! (1) Aarne Seppel: miks just proviisorid? (17) Andrei Kuzitškin: kvoodid venelastele - uus segregatsioonimeetod (2) Meie Eesti Eleri Lopp-Valdma: Kose lageraie eirab kogukonda Andres Sepp: metsa näo säilitamiseks tuleb seda raiuda (20) Aleksei Lotman: kelle oma on riigimets? (2) Kultuur Valter Soosalu: «Muusikuna on kohati parem, kui sa oskad rohkem, kui tead» Theodor Sink: Estonian Cello Ensemble teeb muusikat, mis endale meeldib Sport PM Itaalias. Henri Drell: püüan igas trennis teisi üle mängida Zidane tegi ajalugu. Varane võinuks saada kaks penaltit järjest? Tartu Koalitsioonil polnud tahet lasteaiatasu tõusu pidurdada (1) Tormis murdunud puud lõhkusid mitu autot ja võtsid elektri Päästjad kustutasid kolm päeva suurt puiduhunnikut Tartu tüdruk võitis üleilmse inglise keele võistluse Peipsi-äärse präänikumeistri ahjust tulevad suussulavad kunstiteosed Teatrijuht Kristiina Alliksaar annab juhusele võimaluse Distsiplineerimatu füüsiku liigitamatu kunst (1) VIDEO JA PILDID ⟩ Jah, Eestis saab praegu suusatada! Esimene trenn jäisel rajal möödus muhkude ja sinikateta Tänavakunstnik maalis ühemeetriste piltide hulka kaheksaruutmeetrise Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Sepp: metsa näo säilitamiseks tuleb seda raiuda

2 min lugemist
Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) peametsaülemal Andres Sepal on hea meel, et nii paljud inimesed koos peredega jõudsid jõuluajal riigimetsa kuuse järele. FOTO: Sille Annuk

Inimesed on harjunud Kose ümbruse metsadega praegusel kujul. Kui minna mõtetes ajas tagasi – aega, kui tänased Kose metsade eestkõnelejad hakkasid seda tähele panema –, oli suurem osa neist metsadest juba umbes 50 aasta vanune.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Selline mets näeb vägagi suure ja vana metsa moodi välja. Koos metsaga kasvades ei pane me tähele, et ka tema vananeb, kasvab suuremaks ja tüved lähevad jämedamaks. Me ei pane ka tähele, et metsamehed läbi aegade on metsa eest hoolt kandnud ja seda kasvatanud.

Nii on tekkinudki arusaam, et kogu aeg on kasvanud ühesugune mets ja äkki tahetakse raiuma hakata. Miks? Miks nüüd? Miks lagedaks? Need on täiesti õigustatud küsimused.

Kuid iga metsa aeg saab ükskord otsa. Mitte selles mõttes, et ühel heal päeval metsa enam pole, vaid vanad kuusikud hakkavad tasapisi looduslikult asenduma lehtpuudega ja Kose kandi viljakamatel muldadel võsastuma. Seda protsessi võib sealsetes metsades juba ka märgata.

Nüüd ongi kätte jõudnud otsustamiskoht. Kas laseme seni metsameeste tarkusega majandatud kuusemetsal areneda omasoodu ja võtame teadmiseks, et järeltulevatele põlvedele kujunevad Kose metsade asemele hoopis teistsugused metsad. Või kasutame teist võimalust ja võtame ka neist metsadest kasutusele kõige kiiremini taastuva loodusvara – puidu –, et vähendada oma igapäevast ökoloogilist jalajälge, ja kujundame Kose metsad tulevikule mõeldes erivanuseliste ja eri puuliikidega rikka elustikuga metsadeks.

19.12.2019 21.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto