Sisukord
AK
Tänane leht
21.12.2019
Eesti President Kaljulaid: sel aastal pandi mulda seemneid ja me ei tea, millised tulevad õied (45) Majandus Seda aktsiat veganid ostaksid Tesla aktsia hüppas rekordtasemele Aastalõpu osturalli viitab optimismile Välismaa Udmurtide keeletragöödia: vanemad ei taha lastele emakeelt õpetada (4) Prantsuse tankid Eesti soodes hätta ei jäänud (23) Arvamus Värske toompealase suur amps (1) Valge laeva maaletooja Riski armastav peaminister Veart mees, veart film Juhtkiri: presidendi selge sõna (44) Toomas Kask: sõna sõna vastu ehk usk (4) Sport PM Itaalias. Ragnar Klavan koondisest: kui tulen, võtaksin Karol Metsalt koha ära (1) Jaanus Kriiski kolumn: koolilaps peab ka kehalises kasvatuses hinde saama! (20) Mitte aasta parim, vaid aasta tüliõun Tänak valiti maailma kolmandaks autosportlaseks Kliima Nessun dorma ehk täna öösel ei tohi keegi magada (3) Merendus Luba käes, väga palju on teha AK Rupert Sheldrake: meil on kultuur, kus kõike peetakse õiguseks ja enesestmõistetavuseks (4) Milline kurb allakäik – olla inimene Tallinn 800: värvirõõmu Vahemere äärest EKI keelekool: šampanja aeg käes, siidri oma tulekul (1) Andi Hektor: tädi Maali ja Pihtipudase memm Nokia jahil (6) Kas lätlased teevad meist paremat teatrit? Mesikäpa sentatsioon: Must auk paneb universumi paisuma Mesikäpp. Uudis metsavendade punkri taastamisest tegi maailmale ringi peale Mesikäpa geeniuuring näitab: just nii nägi välja muistne skandinaavlane Arter Aasta loomaarst: koeraomanik käigu kindlasti koertekoolis Kui vähem oleks rohkem (1) Menulaulude autor Airi Liiva: ma tean, mis on õnnelikkuse ja edukuse võti (3) Aus ja mõne rajuma puritaani silmis ehk ohtlikki Baruto rääkimata lood «Admiral Bellingshausen» valmistub otsustavaks etapiks ja Antarktikasse jõudmiseks Kirss jõululaual: pardipraad See kaunis kuusepuu Kuraditosin peokleiti pahadele tüdrukutele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andi Hektor: tädi Maali ja Pihtipudase memm Nokia jahil

6 min lugemist
Andi Hektor FOTO: Erakogu

Oleme siin Eesti-nimelisel väikesel maalapikesel pikalt unistanud teadmispõhisest ühiskonnast ja nutikast majandusest. Meil on hea haridussüsteem, kõrgel tasemel ülikoolid ja teadlased, õitsev iduettevõtlus, üsna efektiivne avalik sektor. Siiski, palju tegemata tööd on ees. Meie majanduse üldpilt on üsna kurb, võrreldes näiteks Soomega. Kuidas siis muutuda teadmispõhisemaks?

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Teadlaseks olemise tuum on oskus mõelda loogiliselt ja kriitiliselt. Just nimelt mõlemat koos, loogikata kriitika ega kriitikata loogika pole teadus. Kriitiline loogika viib mind paratamatult algküsimuseni: kas meil on vaja pidevalt oma naba paigast sikutada, selleks et ühiskonda ja majandust teadmispõhisemaks nügida? Lepiks ehk sellega, mis on. Nälga ja surma meie tänavatel iga päev ei näe. Maailma keskmise taustal on meie keskmine kodanik – olgu tema nimi näiteks tädi Maali ja olgu ta ametilt füüsik – üsna jõukas ja priske.

20.12.2019 23.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto