Sisukord
Kultuur
Tänane leht
23.12.2019
Eesti Johnson kulges Tapa udus kiirelt ja efektselt Õiguskantsler nõuab Viru vanglalt paremat kartserit (2) Andmeleke sundis läbi vaatama miljoneid dokumente (2) Kümned vabatahtlikud otsisid kadunud inimest Erakorraline lahendus korralisele probleemile: kiirabi sõidab üksikutele vanuritele tere ütlema (9) Majandus Uude kümnendisse väänduva mobiili, kvantarvutite ja unise tiigriga Aasta suurimad kaotajad ja ebaõnnestujad Välismaa Sherr: Putinil ja patriarh Kirillil on samasugune siht (3) Arvamus Juhtkiri: üksilduse talumatu hind (13) Indrek Lepik: kesktelevisioon 2.0 Jaak Valge: mitte isside mäss, vaid globalism versus rahvuslus (77) Teet Kalmus: kas proviisor tahab ettevõtjaks? (14) Erkki Bahovski: Moskva karistuspingile. Ka rahvusvahelises poliitikas (4) Meie Eesti Kui teadusest saab ideoloogia (9) Martin Ehala: Toeks ärevatel aegadel Oleme vaatlejad universumis (8) Kultuur Valguse muusika pimedal ajal Armukesed abielu mahelõksus Katja Novitskova jälitav tulevik Sport Euroopa ja brasiillase pidu Zirk korraldas USAs rekordite saju (1) Kuidas elab murdmaasuusatamine? (1) Bø läheb väljateenitud isapuhkusele (1) Tartu Sirje Toomla: juut, jõul ja jõulupuu (8) Ivi Drikkit: meil kõigil on koht talvetaeva all (1) Kiirabiga liitusid Signe, Anne, Tiina ja veel tosin uut elupäästjat Pühade ajal on abivajajaid rohkem Astronoom Tõnu Viik: tähtedel on meist kama (28) Miks mitukümmend aastat kodutute külas elanud mees varjupaika ei lähe? Sest ei taha. (14) Eks ole jõule olnud ennegi Kulturistist jõuluvana Imre Vähi: nutiseade tapab lapsepõlve Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eks ole jõule olnud ennegi

1 min lugemist
Tartu jõulukuusk aastal 1991. FOTO: Meelis Lokk

Tänavune sõnum Tartu jõuluaegselt raeplatsilt on «Kana munes muna!». Justkui oleks pärast aastaid otsinguid viimaks jõulurahu tehtud. Pea kolm kümnendit on igal talvel jutuks olnud, kas raeplatsil nähtav on täpselt see, peaaegu see või üldse mitte see, mis tartlasel südame soojaks teeb, ja milline oli ootus. Turistide horde Tartus ei käi, vilgast äri jõuluturul ka mitte – kui võrrelda pealinnaga.

«Pole kommertsi,» ütleb linnaametnik Andres Pool, kelle üks tugevamaid jõulumälestusi jääb aastasse 1997. New Yorgi kuusk oli aasta varem 27 meetrit kõrge, Tartu oma tookord veel 40 sentimeetrit enam. Kuuske sõimati pudeliharjaks ja tolmuluuaks ning karikaturist Urmas Nemvalts kurtis lehekommentaaris, et raekoja kella nägemiseks pidi ootama, kuni kuusk viltu vajub.

Aasta hiljem läks täbaramalt: hoolega valitud kuusk kukkus metsas kraana otsast katki, võeti järgmine, paljastasid toojad palju hiljem.

Sajandi algul sai plats linnakunstnik An­li Tummi mõttest elektrituledest tähistaeva. Hiljem prooviti jõuluturgu, karusselle. Kuniks 2009. aastal pakkus kunstnik Tarmo Ladva sättida kuuse kõrvale lodi Jõmmu. «Vale asi valel ajal vales kohas,» põhjendas puust laeva menu Liisa-Lotta Kaivo lodjakojast. Menu oli nii suur, et lodi naasis veel kahel aastal, viimati Ott Oleski puust loomakujude seltsis. Päris sama menukas polnud kargelt särav vineerskulptuur aastal 2013. Kuhu edasi? 

Seotud lood
21.12.2019 27.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto