Sisukord
Kultuur
Tänane leht
23.12.2019
Eesti Johnson kulges Tapa udus kiirelt ja efektselt Õiguskantsler nõuab Viru vanglalt paremat kartserit (2) Andmeleke sundis läbi vaatama miljoneid dokumente (2) Kümned vabatahtlikud otsisid kadunud inimest Erakorraline lahendus korralisele probleemile: kiirabi sõidab üksikutele vanuritele tere ütlema (9) Majandus Uude kümnendisse väänduva mobiili, kvantarvutite ja unise tiigriga Aasta suurimad kaotajad ja ebaõnnestujad Välismaa Sherr: Putinil ja patriarh Kirillil on samasugune siht (3) Arvamus Juhtkiri: üksilduse talumatu hind (13) Indrek Lepik: kesktelevisioon 2.0 Jaak Valge: mitte isside mäss, vaid globalism versus rahvuslus (77) Teet Kalmus: kas proviisor tahab ettevõtjaks? (14) Erkki Bahovski: Moskva karistuspingile. Ka rahvusvahelises poliitikas (4) Meie Eesti Kui teadusest saab ideoloogia (9) Martin Ehala: Toeks ärevatel aegadel Oleme vaatlejad universumis (8) Kultuur Valguse muusika pimedal ajal Armukesed abielu mahelõksus Katja Novitskova jälitav tulevik Sport Euroopa ja brasiillase pidu Zirk korraldas USAs rekordite saju (1) Kuidas elab murdmaasuusatamine? (1) Bø läheb väljateenitud isapuhkusele (1) Tartu Sirje Toomla: juut, jõul ja jõulupuu (8) Ivi Drikkit: meil kõigil on koht talvetaeva all (1) Kiirabiga liitusid Signe, Anne, Tiina ja veel tosin uut elupäästjat Pühade ajal on abivajajaid rohkem Astronoom Tõnu Viik: tähtedel on meist kama (28) Miks mitukümmend aastat kodutute külas elanud mees varjupaika ei lähe? Sest ei taha. (14) Eks ole jõule olnud ennegi Kulturistist jõuluvana Imre Vähi: nutiseade tapab lapsepõlve Meelelahutus Koomiks Sudoku

Valguse muusika pimedal ajal

7 min lugemist
Tallinnas Vabaduse väljakul piltnikule poseerinud Peter Bouteneffi raamatut «Arvo Pärt: Out of Silence» («Arvo Pärt. Vaikuse vili») peetakse kohustuslikuks kirjanduseks kõigile helilooja muusika kuulajatele ja esitajatele. FOTO: Remo Tõnismäe

Ameerika teoloog Peter Bouteneff on aastaid püüdnud Arvo Pärdi loomingut tõlgendada läbi ortodoksi läätse. Postimehega vesteldes rääkis ta, et näeb ikka ja jälle, kuidas Pärdi muusika ületab uskude piire ning puudutab väga otseselt ka mitteusklikke, mõjudes otseselt kuulaja kuulmisele ja selle kaudu ka kehale. Pimedal sügistalvisel ajal on Pärdi muusika valge tuli.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mis tõi teid sel korral Eestisse?

See on minu kaheksas või üheksas käik. Ja alati on selle põhjus Pärt. Kuulun nüüd ka Pärdi keskuse loomenõukogusse. Iga kord kui siin olen, armun üha enam ka Eestisse, saan tuttavaks uute inimestega, kes on või ei ole Arvoga seotud – enamasti küll on, on kuidagi tema orbiidil.

Mulle tundub, et alati kui rääkida kultuurist või muusikast Eestis, on Pärt kusagil. Pean aga ütlema, et ma tõesti ei tea maailmas ühtki teist paika, mis on kultuuriliselt nii plahvatuslik kui Tallinn praegu. Ütlen seda täiesti ilma n-ö kohustusliku kiitmiseta. Vaadake: festivalid, kontserdid, igal pool, kuhu keerad, on muusika kõrgeimal tasemel, ja nii erinevates vormides. See on teil siin väga eriline.

Ma ei saa jätta päris otse küsimata: milline on siis Arvo Pärdi muusika mõju meie kehale?

Kui vaid teaksin... (Naerab.) Üks huvitav asi on tema muusika – olgu see siis vali või vaikne – peatav, rahustav (kasutab sõna stilling – N. R.) mõju. Ei ole tähtis, kas inimene on religioosne või mitte, kristlane, moslem, budist – kõik kasutavad sõna «spirituaalne».

Ükskõik mida sellega ka ei märgitaks, saavad kõik mõistest «spirituaalne» aru, selle sisust. Pärdi helid kannavadki levides midagi spirituaalset. Suuremat kui mina. Nad otsekui tõstavad mind minust välja, rahustavad mind, samas tehes mind teadlikumaks sellest, mis mind ümbritseb.

21.12.2019 27.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto