Sisukord
Välismaa
Tänane leht
23.12.2019
Eesti Johnson kulges Tapa udus kiirelt ja efektselt Õiguskantsler nõuab Viru vanglalt paremat kartserit (2) Andmeleke sundis läbi vaatama miljoneid dokumente (2) Kümned vabatahtlikud otsisid kadunud inimest Erakorraline lahendus korralisele probleemile: kiirabi sõidab üksikutele vanuritele tere ütlema (9) Majandus Uude kümnendisse väänduva mobiili, kvantarvutite ja unise tiigriga Aasta suurimad kaotajad ja ebaõnnestujad Välismaa Sherr: Putinil ja patriarh Kirillil on samasugune siht (3) Arvamus Juhtkiri: üksilduse talumatu hind (13) Indrek Lepik: kesktelevisioon 2.0 Jaak Valge: mitte isside mäss, vaid globalism versus rahvuslus (77) Teet Kalmus: kas proviisor tahab ettevõtjaks? (14) Erkki Bahovski: Moskva karistuspingile. Ka rahvusvahelises poliitikas (4) Meie Eesti Kui teadusest saab ideoloogia (9) Martin Ehala: Toeks ärevatel aegadel Oleme vaatlejad universumis (8) Kultuur Valguse muusika pimedal ajal Armukesed abielu mahelõksus Katja Novitskova jälitav tulevik Sport Euroopa ja brasiillase pidu Zirk korraldas USAs rekordite saju (1) Kuidas elab murdmaasuusatamine? (1) Bø läheb väljateenitud isapuhkusele (1) Tartu Sirje Toomla: juut, jõul ja jõulupuu (8) Ivi Drikkit: meil kõigil on koht talvetaeva all (1) Kiirabiga liitusid Signe, Anne, Tiina ja veel tosin uut elupäästjat Pühade ajal on abivajajaid rohkem Astronoom Tõnu Viik: tähtedel on meist kama (28) Miks mitukümmend aastat kodutute külas elanud mees varjupaika ei lähe? Sest ei taha. (14) Eks ole jõule olnud ennegi Kulturistist jõuluvana Imre Vähi: nutiseade tapab lapsepõlve Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sherr: Putinil ja patriarh Kirillil on samasugune siht

11 min lugemist
  • Eesti õigeusu kirik venestus alles Nõukogude ajal.
  • Sherr kahtleb, kas paavst teab, kui väga Kirillile tuumarelvad meeldivad.
  • Konstantinoopoli patriarh Bartolomeus pani Moskvale sitkelt vastu.
  • Tänane Eesti metropoliit Eugeni tegutses kohe anneksiooni järel Krimmis.
Vene õigeusu kirik on valinud äärmiselt militaristlikud väärtused. Seda iseloomustab seegi, kui sageli võib näha fotosid raketibaase või sõdureid õnnistavatest preestritest. FOTO: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AP/Scanpix

Moskva patriarh Kirill kirjeldas putinlikku doktriini juba aastaid enne Vladimir Putini tõusu, ütleb James Sherr, Rahvusvaheliste Kaitseuuringute keskuse teadur.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mis joont peaks Eesti Vene õigeusu kiriku osas hoidma, kui ühelt poolt on usuvabadus ja teisalt üritab vaenulik Vene võim seda kirikut ära kasutada?

Enamik inimesi Eestis ja mujal, kes õigeusu kirikutes käivad, teevad seda Jumala teenimiseks, sest nad usuvad ja on kristlased. Nad võivad uskuda ka Venemaa suurusesse ning neil võivad olla ükskõik millise Eesti valitsuse omadest erinevad poliitilised vaated – ka see on nende õigus.

Probleem tekib, kui kirikuhierarhia usub, et osa nende tööst on edendada ühtsust Venemaaga Moskva patriarhaadi seatud tingimustel ning arendada Russki Mir’i kontseptsiooni, mis toob Venemaa Eesti siseellu. Siis on ületatud poliitika piir ja tekib ka julgeolekuprobleem.

Tekib küsimus, millist mõju üritab Moskva avaldada venekeelsete inimeste lojaalsusele, kes on Eesti kodanikud või jätkuvalt mittekodanikud. See on keeruline küsimus, kus piire tuleb tõmmata ettevaatlikult, aga kehtestada kindlakäeliselt.

21.12.2019 27.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto