Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
23.12.2019
Eesti Johnson kulges Tapa udus kiirelt ja efektselt Õiguskantsler nõuab Viru vanglalt paremat kartserit (2) Andmeleke sundis läbi vaatama miljoneid dokumente (2) Kümned vabatahtlikud otsisid kadunud inimest Erakorraline lahendus korralisele probleemile: kiirabi sõidab üksikutele vanuritele tere ütlema (9) Majandus Uude kümnendisse väänduva mobiili, kvantarvutite ja unise tiigriga Aasta suurimad kaotajad ja ebaõnnestujad Välismaa Sherr: Putinil ja patriarh Kirillil on samasugune siht (3) Arvamus Juhtkiri: üksilduse talumatu hind (13) Indrek Lepik: kesktelevisioon 2.0 Jaak Valge: mitte isside mäss, vaid globalism versus rahvuslus (77) Teet Kalmus: kas proviisor tahab ettevõtjaks? (14) Erkki Bahovski: Moskva karistuspingile. Ka rahvusvahelises poliitikas (4) Meie Eesti Kui teadusest saab ideoloogia (9) Martin Ehala: Toeks ärevatel aegadel Oleme vaatlejad universumis (8) Kultuur Valguse muusika pimedal ajal Armukesed abielu mahelõksus Katja Novitskova jälitav tulevik Sport Euroopa ja brasiillase pidu Zirk korraldas USAs rekordite saju (1) Kuidas elab murdmaasuusatamine? (1) Bø läheb väljateenitud isapuhkusele (1) Tartu Sirje Toomla: juut, jõul ja jõulupuu (8) Ivi Drikkit: meil kõigil on koht talvetaeva all (1) Kiirabiga liitusid Signe, Anne, Tiina ja veel tosin uut elupäästjat Pühade ajal on abivajajaid rohkem Astronoom Tõnu Viik: tähtedel on meist kama (28) Miks mitukümmend aastat kodutute külas elanud mees varjupaika ei lähe? Sest ei taha. (14) Eks ole jõule olnud ennegi Kulturistist jõuluvana Imre Vähi: nutiseade tapab lapsepõlve Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Ehala: Toeks ärevatel aegadel

3 min lugemist
  • Globaalprobleemid on sekulaarse tarbimisühiskonna tagajärg.
  • Suured ühiskondlikud muutused algavad muutustes inimeste sees.
  • Lahendus üleilmsetele väljakutsetele eeldab vaimset puhastumist.
Türi kirik. FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja

Ülemöödunud laupäeval jätsin hüvasti oma hea õpetaja Mati Hindiga. Teda ja meie kohtumise algusaegu meenutades võtsin kätte kausta, kus olid mu toonased kirjutised, käsikirjad, kõnede märkmed ja mustandid. Oli 1987. aasta, kui laulev revolutsioon ei olnud veel alanud, aga julgemad juba nihutasid lubatu piire. Mati artikkel «Vaateid kakskeelsusele roosade prillideta» ilmus Vikerkaare juuni- ja juulinumbris ning Hirvepargi miitinguga augustis sai väärtuslõhe ühiskonnas selgelt lahti käristatud. Algas polariseerumise aeg, aga keegi ei teadnud veel, millega see lõpeb.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Selles kaustas oli käsikiri pealkirjaga «Sotsialism ja usk», kirjutatud 1987. aasta lõpul. Olin selle täielikult unustanud. Ma kirjutasin selle essee üliõpilasena toonase Tallinna Pedagoogilise Instituudi ajalehele, aga seda ei avaldatud. Kirjutatud omas ajas ja toonaste väljenditega, sõnastavad need mõtted kreedo, millesse ma praegu usun sama veendunult kui 32 aastat tagasi.

Ateism, mis peaks võitlema religioosse piiratuse vastu, on võidelnud Jumala kui südametunnistuse vastu. Osalt seetõttu oleme praegu ilma Jumala ja ilma usuta. See ei ole üksnes sotsialismi probleem, see on globaalprobleem. Kas me oleme nii võimsad, et tuleksime toime ilma usuta?

21.12.2019 27.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto