Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (1) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (15) Kolmejalgsed vallandasid liiklusraevu (8) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (3) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (3) Sipsik elab veel! Läti ema eksirännakud Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (12) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Pehme talv paneb rannad uut tasakaalu otsima Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (2) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (12) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (4) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Urmas Jaagant: imesta, naera, unusta

2 min lugemist
Urmas Jaagant FOTO: Madis Sinivee

Provitseerimise, eskaleerimise ja improviseerimise poliitikale on lootust vastu saada siis, kui õpime lolluse üle naerma, kirjutab Postimehe Eesti uudiste juht Urmas Jaagant.

Edukaks toimetulekuks ükskõik millise olukorraga on põhiline ettevalmistus. See on keeruline, kui ei tea, millist olukorda oodata. Aga praegu nii ei ole, vastupidi. Me kõik teame, mis tuleb. Seega puudub meil vähimgi põhjus, miks mitte olla valmis.

Valmis selleks, et kuni järgmiste valimisteni tuleb meil kõigil elada «tirriteeri, figureeri ja tembuta»-tingimustes. Kolmandik valitsuserakondadest on valinud selle taktika, et enda pildil püsimist tagada, ja on selle ka avalikult välja öelnud. Tõsi, nüüd nimetavad nad seda kui «provotseeri-eskaleeri-improviseeri», aga see ei muuda sisu ega tõsiasja, et Karlsson katuselt kasutas tirriteerimist, figureerimist ja tembutamist Majasoku ja Muinas-Julle peal korduvalt ja väga edukalt juba ammu.

Vähehaaval lähevad tirriteerimise, figureerimise ja tembutamise peale üle ka kõik teised erakonnad. Esiteks kartusest, et vähem räpase lähenemise kasuks otsustades ootab 2021. aasta sügisel mõni mitteauhinnaline koht. Teiseks muidugi tõdemusest, et selleks taktikaks ettevalmistamata rahva peal see lihtsalt toimib.

Uue aasta lävel on just paras aeg tõdeda, et olles lasknud end enam kui pool aastat tirriteerida ja figureerida – ja pole põhjust, miks see edaspidi ei peaks jätkuma –, on aeg olla paremini valmis. Selleks tuleb hakata rakendama taktikat imesta, naera, unusta.

Ainest poliitilisteks meemideks ja muuks satiiriks on praegu ilmselt rohkem kui viimase viie aasta jooksul.

Esimese neist etappidest võttis osa inimesi kasutusele juba mitu aastat tagasi. «Olen püüdnud õppida, et isegi siis kui midagi on täiesti valesti – imesta! Ära muutu tigedaks. Üllatu,» ütles 2013. aasta suvel Eesti Päevalehe nädalalõpulehele lavastaja Elmo Nüganen. Sel aastal on tema sõnade praktiseerimiseks võimalusi olnud tohutult.

Teist etappi soovitas alles mõne nädala eest raadioeetris ajakirjanduse olukorra üle tihti nalja viskav Rein Lang – provotseerijaid ja eskaleerijaid tuleb tõsimeelse arutelu asemel välja naerda. Ja tõesti, ainest poliitilisteks meemideks ja muuks satiiriks on praegu ilmselt rohkem kui viimase viie aasta jooksul.

Kolmas etapp ei tähenda muud kui unustada mingi lolluse põhjustatud halvad emotsioonid ja mäletada head naeru. «Jaa, ma mäletan seda meemi, väga naljakas... Oot, kust see tuligi? Ahjaa, mäletan, mingi totrus, mida keegi ütles, kui oli mingis olulises ametis. Ei tea, mis neist saanud on... Aa, või endiselt ametis, naera puruks!»

Seega – imesta, naera, unusta. Need kolm sõna peaks olema kõigile jõukohased rakendada. Tirriteerimine, figureerimine ja tembutamine kaotavad nii suure osa oma mõjust. Ja see mõju, mis veel alles jäi, kaob siis, kui imestamist ja naermist õpitakse senisest enam rakendama ka iseenda peal.

Seotud lood
21.02.2020 22.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto