Sisukord
Arter
Tänane leht
28.12.2019
Eesti Graafikud ⟩ Rahva hinnang aastale Eestis: EKRE valijale rõõmupidu, teistele valdavalt kurbmäng (56) Ministeeriumid loodavad eraraha abil uued hooned saada (3) Majandus Postimehe ülevaade: börsil oli väärtpaberite pakkumise aasta Välismaa Türgi sekkumine Liibüas kasvatab piirkonnas pingeid (1) Enamik Kasahstanis alla kukkunud lennuki reisijaist pääses eluga Ususeadus tekitas Montenegro parlamendis kaose NATO juht on valmis Putiniga kohtuma (5) Hiina põlve uueks loomas (26) Arvamus Juhtkiri: Venemaa olevik on minevik (42) Ei ole midagi võimatut, kui on tahe (4) Riigireeturi kaunid jõulud (2) Kremli ajalooprofessor (1) Uus tulemine Sport Martten Kaldvee kolumn: tippspordis pole kohta nõrkadele (5) Laskesuusatajad kolivad jalgpallistaadionile Eesti jalgpallikoondis 2025: pealik Kostja ja tema 11 sõdurit (2) Kliima Kümnendi lõpus on kliimaselgus veel väga kaugel (3) Merendus Sonaritehnika avab hüdrograafidele merepõhja saladused AK Reet Aus: ma ei mõtle sellele eriti, kui palju meil planeedina veel aega on jäänud (18) Poliitikatoimetuse aastaradar 2019 (8) 2019. aastal maailma raputanud sündmused (22) Hiina põlve uueks loomas (26) Kultuuriaasta 2019! Suusatamise karm puhastustuli (2) Arter Fred Jüssi: Eesti metsas käib riiklik laastamine (67) Oliver Ait – mees, kes pööras ennast Aasia poole Põhjamaise anonüümsuse ehe näide (1) Miniampsud aasta lõpuks: hapukapsakreem ja verivorstitrühvel Pulli munad, topless-pensionär ja muud üllatused tänasel vana-aastaõhtul! Keegi ei taha alt vedada leitnant Kitsuragit. Disco Elysium teiste pilgu läbi Moeprofid paljastavad: kolm kõige hullemat viga riietumisel, mis sulle kindlalt vee peale tõmbavad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Oliver Ait – mees, kes pööras ennast Aasia poole

9 min lugemist
 Oliver Ait Tokyo kesklinnas FOTO: Neeme Raud

Enam ei räägita Hiina tõusust – Hiina on kohal üle maailma Aafrikast Ameerikani. «Nii et ongi Hiina sajand?» küsisin ühelt meie kõige teravapilgulisemalt selle riigi jälgijalt, majandusanalüütik Oliver Aidalt. «Mulle on see juba pikemat aega selge olnud,» vastas ta. «Ja nüüd saab üha selgemaks kogu maailmale.»

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Oliver Ait on tegelenud Hiina vaatlemisega juba aastaid. Esmalt tegi ta seda Hiinas, nüüd Jaapanis elades. Nii et meie oma 21. sajandi mees! Ühes Tokyo kesklinna kohvibaaris kõnelesime tema pöördest Aasia poole – pivot to Asia, kui kasutada USA eelmise presidendi Barack Obama ajal välispoliitika leksikoni tulnud terminit, mis tähistab USA poliitikanihet varasemalt Euroopa suunalt Aasia, otseselt just Hiina poole.

Elad Tokyos, varem elasid Hiinas, millal otsustasid Eestist Hiinasse kolida ja mispärast?

2000ndate alguses, kui õppisin veel Tartu Ülikoolis matemaatikat, hakkasin huvi tundma investeerimispanganduse vastu ja läksin tööle LHVsse, mis toona oli veel Lõhmus, Haavel, Viisemann. Esialgu olin USA aktsiaturgude ja Wall Streeti analüütik, mingil ajal tekkis huvi araabia maade vastu, aga just siis hakkas Hiina vaikselt tõusma.

Hiina tõus algaski vaikselt. Ja siis korraga avastati, et ei olegi eriti neid, kes seda riiki tunnevad.

Tõesti, Eestis ei leidunud inimesi, kes suutnuks hiina keeles Hiina majandust või poliitikat analüüsida. Mind Hiina huvitas, hakkasin hiina keelt õppima. See keel meeldib mulle – väga filosoofiline, sügav, juurtega.

27.12.2019 30.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto