Sisukord
Kultuur
Tänane leht
30.12.2019
Eesti Päästeliit ärgitab ilutulestikust loobuma Listeeriat on leitud neljast toidutööstusest Uuel aastal tõusevad puuetega laste toetused Partnerid kaitsevad peaministri otsust presidendi vastuvõtust kõrvale jääda (58) Ecolinesi buss sõitis Tallinna lähistel kraavi Aastalõpu intervjuu ⟩ Peaminister: ma ei ole kunagi toolist kinni hoidnud (55) Majandus Jaapani kaotatud kolm aastakümmet (2) Uuel aastal jõustub hulk seadusemuudatusi Välismaa Venemaa hakkab valmistuma võimutransiidiks (4) Kommentaar ⟩ Hongkongis toimuv mõjutab Taiwani valimisi Maailm protestib ilutulestiku vastu (7) Arvamus Juhtkiri: kes on riigiga rahul? (1) Triin Loide: järelmaksuga pühaderõõm (1) Neeme Raud: uude aastasse koos uuesti tõusnud Venemaaga? (85) Els Heinsalu: vana aasta taak (2) Andres Herkel: kasvatame paremad poliitikud (3) Mart Laar: Postipapa ja meie Kultuur Salihorski antikristus Jalutuskäik ebamaises varjumetsas Mees, kes käis aasta jooksul 391 artisti kontserdil (2) Sport Muinasjutt ja röövretk tippude juurde Naiste võim lahkus Tartust, meeste oma tuli põnevusetenduse järel tagasi Klæbo naudib puhkepäeva esimesel, Johaug kolmandal kohal Eduka karjääri vahva lõppakord Štelmahers naasis Ventspilsi võidukalt. «Vastasmängijatel oli ekstra motivatsioon end tõestada.» Tartu Õhuliinide kaotamine maksab liiga palju ja elekter jääbki kaduma (6) Eesti Rahva Muuseumi taha kerkib uus linnak (3) Noor mees vigastas end ilutulestikuraketiga Rahvakilluke Peipsi ääres võtab uue aasta vastu paastudes Fotokollaaž: isetehtud parkimiskellade imeline maailm Rebase karv läigib helde linlase armust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mees, kes käis aasta jooksul 391 artisti kontserdil

5 min lugemist
Veiko Mölder FOTO: Helen Järv

Muusikasõber Veiko Mölder (49) seadis lõppeva aasta alguses endale eesmärgiks vaadata ja kuulata 365 päeva jooksul kontserdil keskeltläbi üks artist iga päeva kohta. Oma väljakutse ning selle jooksva edenemise tegi ta kõigile jälgitavaks Facebooki lehel runfor365bands. Minu kohtumine Veikoga leidis aset laupäeval, 28. detsembril, mõni tund enne tema aasta viimast kontserdiõhtut.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Räägime seda juttu Tallinna rokiklubis Barbar, mis on olnud sulle tänavu nagu teiseks koduks.

Jah. (Naerab.) Olen sel aastal viibinud siin kümneid õhtuid ja sadu tunde. Lisaks heale ja tihedale programmile pean Barbari klubi kiitma ka selle eest, et nad võimaldasid mul tänavu külastada kõiki oma üritusi tasuta. Rääkisin klubiomaniku Madis Velströmiga aasta alguses ning ta ei uskunud, et 365 bändi kontserdil käimine on ühe aasta jooksul üldse võimalik.

Kas sa ise uskusid, et on võimalik?

Ma teadsin, et see saab olema suur väljakutse, kuid pidasin selle saavutamist reaalseks. Ma ei tahtnud teha sellest spordiüritust. Ja ma ei tahtnud, et selleks saaks justkui töö ja kohustus. Jaanuaris ja veebruaris võtsin seda veel suhteliselt rahulikult. Siis aga märkasin, et inimesed on hakanud mulle tõeliselt kaasa elama. Tippajal oli mu Facebooki lehel jälgijaid 70 riigist.

On see ettevõtmine kuidagi haruldane?

Tean, et seda tegi tänavu veel üks soomlane, kes sai täis ainult 286 bändi. (Naerab.) Ja siis on üks lätlane, kes tuleb täna muide Tallinna Barbari klubisse kontserdile ning saab siin täis arvu 365. Mul on temaga üsna üks maitse ning seega oleme tänavu väga palju ühistele üritustele sattunud – nii Eestis ja Lätis kui ka Leedus, Soomes, Rootsis, Poolas, Tšehhis, Saksamaal.

Ma olen kontsertidel käinud kogu aeg, aga varem ei mõtestanud ega dokumenteerinud seda nii. Lugema hakkasin oma kontserdikordi alles mõne aasta eest, aga siis ei seadnud endale mingeid eesmärke.

Milline oli su eelmise aasta arv?

280 midagi. Ja see tuli kokku täiesti loomulikul moel, ilma planeerimata ja pingutamata.

Kas 365 tuli raskelt?

Soovitud arvu sain kokku juba detsembri alguses. Kusjuures juulikuu jäi teatud põhjustel täiesti vahelt ära. Seega täitsin aastaks seatud eesmärgi kümne kuuga. Aasta jooksul oli paar päeva, kui tundsin, et ma enam ei jaksa. Et see on ikka selgelt üle võlli. Et nii palju ei ole normaalne. (Naerab.) Mõnikord tuli kontserdil olles ikka koduigatsus peale. Ning soov lihtsalt magada.

Ootamatult kujunes tüütuks ja väsitavaks hoopis see, et sõbrad ja tuttavad ei öelnud mulle kohtudes enam tere, vaid küsisid kohe: «Mitu bändi praeguseks koos on?» See hakkas mind mingi aeg natuke häirima.

Miks?

Ma olen küll edev, vähemalt teatud piirini, aga ma ei taha olla avaliku elu tegelane. Ja kui olla tuntud, siis iseendana, mitte kellenagi, kelle tuntus põhineb üksnes või peamiselt mingil natuke kahtlase väärtusega väljakutsel.

Mõnes mõttes olen ma praegu selles rollis nagu kloun. Kõik justkui rõõmustavad mu üle, aga tegelikult näevad mind sealjuures natuke nagu mingit kurva kuju rüütlit.

Miks nii? Mina küll ei näe...

Eks paljudele tundub, et pole mõistlik raisata nii palju aega oma elust kontsertide peale; et inimesel, kes seda teha soovib ja suudab, pole isiklikuga eluga kõik ilmselt päris korras.

Kehtib see ka sinu puhul?

Jah, osaliselt kahjuks kehtib küll. Mul avastati viie aasta eest vähk ning operatsioonide tulemusena on mul tänaseks pooled siseelundid puudu. (Naerab natuke nukralt.) Praegu olen täitsa terve, ei käi isegi mitte perearsti juures.

Sain lähedastelt ja sõpradelt haigusega võitlemise ajal väga palju emotsionaalset tuge, mille eest olen kõigile igavesti tänulik. Kuid tegelikult on sedasorti haiguste puhul kahjuks nii, et peale võitu see õige võitlus emotsionaalses mõttes alles algab. Ning sellega toimetulekuks on inimesel vaja tuge ja kõrvalist tegevust.

Muusika on olnud minuga kogu elu ning nüüd on tema roll muutunud veel suuremaks kui kunagi varem...

28.12.2019 31.12.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto