Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Jaak Jõerüüt: tõde ja võim

9 min lugemist
Jaak Jõerüüt.  FOTO: Liis Treimann/Postimees

Keskkonna kõlbmatuks muutumine, kliimakollisioonid, usk absurdsesse mõttesse, et tootmise kasv saab olla igavene – kõik sellised asjad tulenevad enamasti suurest vastuolust inimgruppide vahel, spetsialistide ja mittespetsialistide vahel. Pidulikult öeldes tõe ja võimu vahel. See on suur konflikt, mis hävitab maailma, kui halvasti läheb, kirjutab kolumnist Jaak Jõerüüt.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Vähemalt sajandi võrra tuleks kaugeneda tulevikku, et osata näha aastat 2019 vabamalt ja teravama pilguga kui meie, surelikud, tavaliselt oma aastaid näeme. Ajas kaugeneda pole võimalik, ent oleks hädavajalik, et end lahti raputada tahtlikult või tahtmatult kaasa tehtud kodumaiste poliitiliste vulkaanipursete, emotsioonide-maavärinate, vastaste needmise ja omade ülistamise taagast, lakkamatu ja kurdistava poliitilise müra taagast, mentaalse müra taagast, mis pidurdab mõtete kiiret, vaba ja sõltumatut jooksu ning ähmastab pilku. Seda müra paiskub õhku nii kodumaalapikeselt kui ka tervelt globaalselt keralt.

Ometi on just lõppev aasta see, mil tahaks enam kui mistahes aastalõpul alates iseseisvuse taastamise aastast 1991 näha, kas oleme ainult veeklaasitormide kütkes või juurduvad täna poliitikute külvatud seemned koduste karikakarde ja lainetava rukki asemel kurja lilledena, ent seejuures mitte Baudelaire’i mõrult lummava poeesiana, vaid kodumaise räpase reaalsusena.

2019. aasta oli pigem lõpetamata kriminull kui lõpetatud essee. Ainult et kriminullides on tihti essee sugemeid. Ja vastupidi, esseedes on kriminullide sugemed alati peidus.

21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto