Sisukord
Kultuur
Postimees
03.01.2020
Eesti Valitsusele avaneb võimalus aasta otsa tõsist tööd teha (4) Eesti on nüüd ÜRO Julgeoleku­nõukogu liige (3) M.V.Wool pani tehase uuesti tööle (4) Tartu abilinnapea Monica Rand keeldub taandumast (10) Majandus Kriisi asemel tuli buum ja globaalne börsiralli (9) Pensionifondidel oli suurepärane aasta (1) Välismaa 10 tähtsaimat konflikti tänavu: USA ennustamatu tegutsemine loob maailmas peataolekut (1) USA ja Iraan klaarivad arveid Iraagis Austria uus valitsus tahab kaitsta kliimat ja piire Millele keskendusid maailma liidrid uue aasta kõnedes? Kohalik vaade ⟩ Migrandid leiavad kiviselt saarelt vangla (12) Arvamus Juhtkiri: seitse kriisita aastat (4) Aare Tark: kliimakriisist põlvkondade ülese mõtlemisega (15) Andrus Karnau: pensionifondide rappimise aasta (2) Urmas Reinsalu: Eesti maailma kriisidiplomaatia keskmes (2) Patrik Hytönen: aastavahetuse sõjatsoon Kultuur Peeter Allik - kunstnik, kes ei jõudnudki põhjanabale loodust maalima Kõige lõbusam «Tähesõdade» film läbi aegade – aga milleks? (1) Sport Kümnend, mis muutis naiste sporti tundmatuseni (1) Saaremaa loodab uue pealiku motiveerimiskunstile Uue ilmega tuttav auhind M-Sport palkas Lappi ja läheb võitu noolima Tartu Segadus kestab, Monica Rand jätkab Monica Rand: olen koostöö jätkumiseks valmis Vinduv talv paneb konnad hüppama ja põdrad higistama Go Bus võtab Lux Expressi hüljatud Kuressaare liini enda sõita Tamme mõisa peahoone asemele kerkib sügiseks kortermaja Närvide mäng tõi Tartusse karikavõidu Algas luunjalasest luulevürsti aasta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kõige lõbusam «Tähesõdade» film läbi aegade – aga milleks?

5 min lugemist
Daisy Ridley (Rey) filmis «The Rise of Skywalker». FOTO: Kaader filmist

Läks tarvis kolme filmi, et «Tähesõdade» saaga ja universumi fännilegi jõuaks kohale, et terve see uus, kolmas filmitriloogia on täiesti mõttetu. Pandagu tähele: neid filme on olnud väga nauditav vaadata, aga kui neis jutustatud loo üle mõtlema jääda, saab kiiresti selgeks, et varasemas kuues filmis vaatajani toodud lugu ei vajanud seda järge absoluutselt. See on eriliselt kunstlikult tollele külge poogitud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Turundusinimeste survel räägitakse muidugi jutte sellest, kuidas just kolm triloogiat, üheksa filmi on harmooniline tervik, kuidas just selles kolmandas kolmikus seotakse kõik kahe varasema triloogia lahtised otsad kokku. See on täielik jama, nagu turundusinimeste jutt maailma loomisest peale on olnud.

Kummatigi pidin kinost väljudes tõdema, et saaga üheksanda osa puhul on tegu läbi aegade kõige lõbusama «Tähesõdade» filmiga: lagistasin kinos pidevalt naerda – paraku vist küll mitte neis kohtades, kus lavastaja J. J. Abrams seda oli kavandanud.

Kui ülejäänud «Tähesõdade» filmid vähemalt püüdsid oma üsna lihtsat kosmoseooperi süžeeskeemi ja šabloonseid karaktereid maskeerida saatusest ja maailmast suuremate traagiliste valikutega rinda pistvate tegelaste looks, siis viimane film loobus sellest kohe alguses: meile pakuti 100 protsenti kergemeelset pedaal-põhjas-kosmose­seiklust, kus tegelased suuremate psühholoogiliste jõnksudeta lihtsalt kulgesid ja liuglesid ühest peadpööritavalt hullumeelsest stseenist teise, nii et vaataja ei saanudki millegi üle juurdlema jääda.

Fännide jaoks oli film täis tuubitud pisikesi vihjeid kogu varasemale saagale, aga neid kogunes nii totralt palju, et veekalkvel silmadega emotsioonivärinais fanboy-armee asemel sai lavastaja tulemuseks saalitäie küüniliselt naerda turtsuvaid lõbustatud vaatajaid, kelle jaoks filmis vähe emotsionaalselt kordaminevaid momente leidus.

31.12.2019 04.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto