Sisukord
Arvamus
Postimees
03.01.2020
Eesti Valitsusele avaneb võimalus aasta otsa tõsist tööd teha (4) Eesti on nüüd ÜRO Julgeoleku­nõukogu liige (3) M.V.Wool pani tehase uuesti tööle (4) Tartu abilinnapea Monica Rand keeldub taandumast (10) Majandus Kriisi asemel tuli buum ja globaalne börsiralli (9) Pensionifondidel oli suurepärane aasta (1) Välismaa 10 tähtsaimat konflikti tänavu: USA ennustamatu tegutsemine loob maailmas peataolekut (1) USA ja Iraan klaarivad arveid Iraagis Austria uus valitsus tahab kaitsta kliimat ja piire Millele keskendusid maailma liidrid uue aasta kõnedes? Kohalik vaade ⟩ Migrandid leiavad kiviselt saarelt vangla (12) Arvamus Juhtkiri: seitse kriisita aastat (4) Aare Tark: kliimakriisist põlvkondade ülese mõtlemisega (15) Andrus Karnau: pensionifondide rappimise aasta (2) Urmas Reinsalu: Eesti maailma kriisidiplomaatia keskmes (2) Patrik Hytönen: aastavahetuse sõjatsoon Kultuur Peeter Allik - kunstnik, kes ei jõudnudki põhjanabale loodust maalima Kõige lõbusam «Tähesõdade» film läbi aegade – aga milleks? (1) Sport Kümnend, mis muutis naiste sporti tundmatuseni (1) Saaremaa loodab uue pealiku motiveerimiskunstile Uue ilmega tuttav auhind M-Sport palkas Lappi ja läheb võitu noolima Tartu Segadus kestab, Monica Rand jätkab Monica Rand: olen koostöö jätkumiseks valmis Vinduv talv paneb konnad hüppama ja põdrad higistama Go Bus võtab Lux Expressi hüljatud Kuressaare liini enda sõita Tamme mõisa peahoone asemele kerkib sügiseks kortermaja Närvide mäng tõi Tartusse karikavõidu Algas luunjalasest luulevürsti aasta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Patrik Hytönen: aastavahetuse sõjatsoon

2 min lugemist
Patrik Hytönen. FOTO: Konstantin Sednev

Eestis, kus ilutulestiku kasutamisega mitmetel viisidel liialdatakse, võiks sarnaselt Soomega kaaluda rangemaid regulatsioone, kirjutab Postimehe Soome erikorrespondent Patrik Hytönen.

Paar päeva tagasi võeti vastu uus aasta ning nagu traditsioonile kohane, tehti seda suure ilutulestikusaluudiga. Üle Eesti võis näha nii eraisikute kui ka linnade korraldatud võimsaid vaatemänge.

Uue aasta vastuvõtmisega käib tihti kaasas rohke alkoholi tarbimine. Paraku tehakse alkoholi mõju all ka ilutulestikku, unustades ära elementaarsed ohutusreeglid. Tihti on mõnes linnas aastavahetust veetes tunne, et oled sattunud sõjatsooni, kuna ümberkukkunud ilutulestikupatareide tõttu võivad raketid lennata igas suunas.

Soomes esitati parlamendile ilutulestiku vabamüügi keelamiseks rahvaalgatus, mis kogus 65 000 allkirja. Võiks mõelda, et ehk peaksime meiegi kaaluma sellist käiku, kuigi keelamisega ei saavutata tihti midagi muud peale trotsi. Säiliks ju alati võimalus tuua koos muu kraamiga Lätist ka ilutulestikku.

Soomes on igal aastal mitmeid inimesi ilutulestiku tegemisel ka silmavigastusi saanud. Kuigi kaitseprillide kasutamine on ilutulestikku tehes kohustuslik, ei soovi paljud seda mugavusest siiski teha. Sel aastal oli aga näha, et inimesed on hoiatussõnu kuulda võtnud ning silmavigastusi oli märkimisväärselt vähem.

Tihti on mõnes linnas aastavahetust veetes tunne, et oled sattunud sõjatsooni, kus raketid lendavad igas suunas.

Veel tasuks mõelda, kas on ikka vaja ilutulestikupatareisid kasutada keset suurt rahvamassi, kus on ka väikeseid lapsi, kes vigastada võivad saada. Ehk tasuks ilutulestik ostmata jätta või lasta seda teha kellelgi, kes on kaine ning oskab arvestada vajalike ohutusabinõudega.

Soomes pooldab hiljutise küsitluse järgi üle poolte elanike ilutulestiku vabamüügi keelamist. Osa kauplusekette on klientide soovi ka arvesse võtnud ning ilutulestiku müügi lõpetanud.

Peamine keelamispõhjus on stress, mida see loomadele tekitab, ja keskkonnakahju. Just viimane on see, mis on vennasrahva keskkonnateadlikkuse tõttu ühe enam fookusesse kerkinud.

Olen arvamusel, et aasta vahetudes võiks siiski lubada inimestel ilutulestikku teha. Tahaks aga loota, et inimesed hoolivad rohkem ohutusest ning kesklinnas ei teki enam tunnet, et oled sattunud otsekui lahingutsooni. Olgem inimesed ja pidagem meeles, et saluuti lastes tasub ehk mõni pits võtmata jätta.

Seotud lood
31.12.2019 04.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto