Sisukord
Arter
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu (1) Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku Saeveskit ähvardab materjalipuudus Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (1) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (2) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (1) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (2) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Mihkel Tiksi Krimmi kroonikad

7 min lugemist
"Kummalisel kombel tunnen eemal olles Eestiga suuremat lähedust," ütleb aastaid Krimmis elanud kirjanik Mihkel Tiks FOTO: Eero Vabamaegi/Postimees

Neljateistkümnendat aastat Krimmis pesitsev kirjanik Mihkel Tiks, kelle sulest ilmus hiljuti romaan «Krimmi vang», tunnistab, et on tegelikult valmis armastatud poolsaarelt lõplikult lahkuma. Uueks peatuspaigaks, kuhu külmal ajal Eestist pageda, võiks saada Kolumbia.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Sissejuhatuseks tuleb öelda, oleme Mihkel Tiksiga aastate jooksul ikka suhelnud. Rääkinud Krimmist – elust ja olust sel Musta mere poolsaarel, kus ta on aastaid püsivalt elanud. Kirkalt meenub kohtumine 2007. aasta mais. Tallinna oli äsja räsinud pronksiöö ja Venemaa propagandamasin oli loonud Eestist oma suurima vaenlase kuju. Istusime toona Tiksiga Jaltas Lenini monumendi jalamil – va punapuuslik seisab seal rannapromenaadi lähistel siiani nagu muiste – ja rääkisime. Tiks siunas kohalikku pistisemaiast bürokraatiat ja kiitis samas poolsaare lõunaranniku mõnusat kliimat. Krimm oli siis igasuguse kahtluseta Ukraina valdus. Seal oli rahulik. Ent nagu teame, 2014. aastal annekteeris Venemaa Krimmi. Ootamatult ja äkki. Kõik muutus.

Loomulikult leidus nende dramaatiliste sündmuste taustal palju neid, kes Tiksi käest toimuvale kommentaari soovisid. Pisut ta rääkiski… ja sai selle eest tunda netikommentaatorite raevu. Hiljem on ta pigem tõrjunud ettepanekuid Krimmi elust rohkem rääkida. Aga möödunud aasta lõpus ilmus Tiksil isiklikele kogemustele ja tunnetusele tuginev romaan «Krimmi vang», ja nüüd on ta valmis taas rääkima. Avatult ja kirglikult.

Saan aru, et te pole üksnes värskelt ilmunud raamatu pärast Eestis käimas.

Sellega seoses ka. Aga teine asi on see, et saan olla Venemaa viisaga Krimmis korraga 90 päeva, seejärel pean järgnevad kolm kuud olema eemal. Mul on küll mitmekordne viisa terveks aastaks, aga nagu paljudes riikides, ei saa viibida järjest kohapeal kauem kui 90 päeva poole aasta jooksul.

Arvestades, kui pikalt olete Krimmis elanud…

Neljateistkümnes aasta läheb.

17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto