Sisukord
Antarktika 200
Postimees
04.01.2020
Eesti Eestil on oskusteavet, mida maailmaga jagada RMK raiub Kurgjal (1) Haigekassa hakkas toetama väärikat siitilmast lahkumist (8) Kaia Iva lahkus Isamaast pensionireformi pärast Majandus Millesse tasuks Maril tänavu investeerida? Välismaa Kindrali tapmine viis USA ja Iraani sõja lävele (43) Hollandit on tabanud kirjapommide laine Hiinas leviv salapärane tõbi viitab SARSi naasmisele Arvamus Juhtkiri: julgeolekunõukogu kasud (4) Üllar Priks: kuldsete kätega esivanemad (3) Kaos on Trumpi ainus relv (10) Teistmoodi mõtleja (8) Vähene nõudlikkus kukutas (1) Wunderkind’i uus kurss (1) Sport Hingeta ja rahahaisu mattunud suurpeo ootel Taavi Libe kolumn: välismaise peatreeneri poolt ja vastu? Ja kuidas? (1) Therese Johaugi ja Aleksandr Bolšunovi edu suusatuuril kahanes Liverpooli linnarivaal noolib Ragnar Klavanit Jüri Vips: uuel aastal on vaja litsentsipunktid kokku saada! (1) Kas uue autoga on tulekul poodiumikohad? Ott Tänak: kõige suurem takistus olin mina ise Kliima Kliimamuutus lööb sakslaste juurdunud elu kõikuma (23) Merendus Avameretuulepargis hakatakse rannakarpe kasvatama (2) AK Vajadus viisakuse ja vaba sõna järele Hoolimata tormilistest muutustest on tervis tugev Ajakirjanduskooli tuli kümneid inimesi Kaks aastat Lõuna-Eestis Juunior sai tuule tiibadesse Kliima kõigepealt (1) Tänasel lehel veebis uus vorm Sel aastal jagame välja esimesed teadusgrandid Poliitika, doping ja Tänak Postimees sinu taskus Meie uus maja (1) Patsient 13–2 Kuidas Kevin, Oskar ja Oksana ei mõjutanud meie valimisi (2) Uurimine, mis algas paki­automaadist Kuidas me teame? Hiljem selgus, et seda ei oleks tohtinud pildistada (1) Raske oli erapooletuks jääda Kõiges on süüdi meedia Kaebused Postimehe peale pressinõukogule Tatari tänava toimetusemaja algas kahest toast Kasvasime Maakris koos ümbrusega Kolimist tuleb Postimehe ajaloos tihti ette Arter Elmo Nüganeni 12 aastat Moskvas Eestlanna osaleb kuulsal Super Bowlil Arteri aastahoroskoop 2020 Elus, surnud ja merel - Antarktika reis toob inimeses esile ürgse oleku Arteri pärlid: ausõna, aga just nii nad ütlesid! Nüüd tuleb suur supisööma Tehnoloogia tähtede seis 2020. aastal: 8 ennustust Video ⟩ Vana mersu läbisõidunäidikul said numbrid otsa (19) Berliinis paistab silma vaid hullumeelne Meelelahutus Koomiks Sudoku

Elus, surnud ja merel - Antarktika reis toob inimeses esile ürgse oleku

3 min lugemist
Purjelaev "Admiral Bellingshausen" FOTO: CJ Kask

Meri toob inimeses välja juba muinasmõtlejate kirjeldatud kolmanda oleku, leiab allveetehnoloog Maarja Kruusmaa.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Antiikaegne mõtleja ja maailmarändur Anacharsis Sküütiast olla öelnud, et inimene võib olla kolmes seisundis: elus, surnud ja merel. Ärge nüüd valesti aru saage. See kolmas seisund – merel – pole mingi elu ja surma vahepealne olek tähistamaks ennast koomalähedasse olekusse joonud kruiisireisijaid. Pigem vastupidi, merel on inimene veel elusam kui elus. Antiikajal olid meresõidukid märksa algelisemad ning märksa haavatavamalt loodusjõudude meelevallas kui mootorpurjekas Admiral Bellingshausen, ning navigatsioonivahendid veelgi lihtsamad kui need, mida tsaari laevastik 200 aastat tagasi kasutas.

Kohalolutunne on võimas, kui tajud iga lainet kogu kehaga ja sisekõrvaga ning kõik liigutused tahavad tasakaalu säilitamiseks läbimõtlemist. Aga pärast paari päeva harjumist, mõnda sinikat ja plaastrit olen õppinud 30-kraadises kreenis pimedas kajutis käsikaudu liikuma ning kambüüsis koordineeritud paarismängus külmkappi avama, ilma et selle sisu põrandale veereks. Selleks et saavutada Wenna vilumust akrobaatilises gastronoomias, oleks muidugi vaja märksa pikemaajalist praktikat ning lisaks veel jalgpalluri koordinatsiooni ja reageerimiskiirust. Aga siiski, rõõm pisiasjade õnnestumisest on siiras ja vahetu. Saan hakkama, olen elusam kui elus!

03.01.2020 06.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto