Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.01.2020
Eesti Eestil on oskusteavet, mida maailmaga jagada RMK raiub Kurgjal (1) Haigekassa hakkas toetama väärikat siitilmast lahkumist (8) Kaia Iva lahkus Isamaast pensionireformi pärast Majandus Millesse tasuks Maril tänavu investeerida? Välismaa Kindrali tapmine viis USA ja Iraani sõja lävele (43) Hollandit on tabanud kirjapommide laine Hiinas leviv salapärane tõbi viitab SARSi naasmisele Arvamus Juhtkiri: julgeolekunõukogu kasud (4) Üllar Priks: kuldsete kätega esivanemad (3) Kaos on Trumpi ainus relv (10) Teistmoodi mõtleja (8) Vähene nõudlikkus kukutas (1) Wunderkind’i uus kurss (1) Sport Hingeta ja rahahaisu mattunud suurpeo ootel Taavi Libe kolumn: välismaise peatreeneri poolt ja vastu? Ja kuidas? (1) Therese Johaugi ja Aleksandr Bolšunovi edu suusatuuril kahanes Liverpooli linnarivaal noolib Ragnar Klavanit Jüri Vips: uuel aastal on vaja litsentsipunktid kokku saada! (1) Kas uue autoga on tulekul poodiumikohad? Ott Tänak: kõige suurem takistus olin mina ise Kliima Kliimamuutus lööb sakslaste juurdunud elu kõikuma (23) Merendus Avameretuulepargis hakatakse rannakarpe kasvatama (2) AK Vajadus viisakuse ja vaba sõna järele Hoolimata tormilistest muutustest on tervis tugev Ajakirjanduskooli tuli kümneid inimesi Kaks aastat Lõuna-Eestis Juunior sai tuule tiibadesse Kliima kõigepealt (1) Tänasel lehel veebis uus vorm Sel aastal jagame välja esimesed teadusgrandid Poliitika, doping ja Tänak Postimees sinu taskus Meie uus maja (1) Patsient 13–2 Kuidas Kevin, Oskar ja Oksana ei mõjutanud meie valimisi (2) Uurimine, mis algas paki­automaadist Kuidas me teame? Hiljem selgus, et seda ei oleks tohtinud pildistada (1) Raske oli erapooletuks jääda Kõiges on süüdi meedia Kaebused Postimehe peale pressinõukogule Tatari tänava toimetusemaja algas kahest toast Kasvasime Maakris koos ümbrusega Kolimist tuleb Postimehe ajaloos tihti ette Arter Elmo Nüganeni 12 aastat Moskvas Eestlanna osaleb kuulsal Super Bowlil Arteri aastahoroskoop 2020 Elus, surnud ja merel - Antarktika reis toob inimeses esile ürgse oleku Arteri pärlid: ausõna, aga just nii nad ütlesid! Nüüd tuleb suur supisööma Tehnoloogia tähtede seis 2020. aastal: 8 ennustust Video ⟩ Vana mersu läbisõidunäidikul said numbrid otsa (19) Berliinis paistab silma vaid hullumeelne Meelelahutus Koomiks Sudoku

Üllar Priks: kuldsete kätega esivanemad

2 min lugemist
Üllar Priks FOTO: Marko Saarm

Ega see vanade eestlaste elu lihtne olnud: kogu päev kulus eluspüsimisele. Pikad päevad põllul ja metsas lihtsalt selleks, et nälg või külmumine õnnetut elunatukest ära ei lõpetaks.

Ja ega sellestki piisanud. Ise tuli vill kangaks saada ning siis tagumikku katvaks tagasihoidlikuks riidehilbuks võluda. Ise tuli lauanõud voolida ja lagunenud põllutööriistu parandada. Ise tuli ka suured kivid õhkida ja laudale vundamendiks tassida.

Ning kui siis õnnestus võla peale lehm majapidamisse saada, oli elu lill: menüüks polnudki enam ainult kartulid, kilud ja jõhvikavesi. Mõistagi tuli lüpsist kuni koorelahutamiseni jälle kõik pererahval endal teha.

Praegu läheb olukord risti vastupidiseks. Mõnes mõttes on see väga tore ja isegi tervitatav. Jala jalutatakse Riiga ainult eneseteostuse ja feimi tõukel ning ka siis on mobiililevi ja andmeside reisiselli lahkelt toetamas. Pole vist teenust või toodet, mida mugavale inimesele pakkumises poleks. Toasoe tuleb õhksoojuspumbast ja söök Selverist, riided saab New Yorkerist. Lihtne!

Tegelikult pole moodsates mugavustes midagi halba. Need annavad meile võimaluse päriselt elada, mitte hinges püsimiseks lõputut võitlust pidada. Need võidavad meile ka kõige suuremat võimalikku väärtust – aega.

Küsimus on hoopis selles, kas ma saaksin toa puhtaks ka siis, kui kusagil kukub kuuseke liini peale.

3

Praegu, kui seda juttu kirjutan, müttab mu elamist koristada robottolmuimeja. Küsimus on selles, kas ma saaksin toa puhtaks ka siis, kui kusagil kukub kuuseke liini peale. Õnneks saan. Keerulisemates küsimustes seevastu panustan rahvatarkusele «Iga kingsepp jäägu oma liistude juurde».

On suur õnn, et mul on väga tegusad vanemad, kes pole kunagi tööd kartnud ning hoidsid vaesel nõukaajal perel igas olukorras nina vee peal. Tislerist paps ehitas oma kätega valmis maja ning meisterdas sinna ka mööbli sisse. Ema kasvatas koduaias kõike, alates tomatitest ja lõpetades küülikutega, ning oskas vajadusel ka tühjast sahvrist hõrgu prae välja tõmmata. Kui tuli ette mingi seninägematu takistus, võtsid vanemad seda kui väljakutset ning kui olukorra lahendamiseks vajalikke oskusi polnud, omandasid nad need käigu pealt.

Ma ei mõtlegi, et tänapäeval peaks iga mees suutma garaažis leiduvast traktori kokku laduda või iga naine ­Haapsalu salli kududa, aga mingeid põhilisi käelisi tegevusi võiks ikka oma arsenalis hoida. Ja ärge pidage paljuks oma järglastele näidata, mis imeriist on labidas või kumba pidi käib pihku kirves.

Digi ja nuti on lahedad, aga analoog hoiab elus. Ja hoidku jumal, igast elu õiest ei pea saama turundusspetsialist või poliitnõunik! Igati väärikad on ka müürsepa- ja kokaamet.

Autor on Sakala ajakirjanik.

Seotud lood
03.01.2020 06.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto