Sisukord
AK
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (1) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuidas me teame?

1 min lugemist
Ege Tamm FOTO: Madis Sinivee

Kui juhtub lennuõnnetus, siis kohutab see paljusid. Ellujääjad räägivad neid vallanud hirmust, hukkunutega õnnetuste puhul kõlavad meenutused. Pigem tagaplaanile jääb teine oluline pool – õnnetuse põhjuste uurimine ja järeldused. Sageli võtab uurimine aega aastaid.

Parim multimeedialugu

Ege Tamm, Heleri Kuris „Põlev mootor ja rikkis arvutid. Tavalisest õppelennust Tallinna kohal sai ellujäämiskursus“ postimees.ee, 4.11.2019

Lennundushuvilisena olin juba kaua soovinud kirjutada just sellest. Niisiis võtsin pool aastat pärast hädamaandumisega lõppenud õppelendu ühendust uurija Karl-Eerik Untiga. Selgus, et uurimine veel käib ja raportit alles koostatakse.

Siis kulus veel aasta ja üks kuu, enne kui uurimisraport avaldamisküpseks sai. Viivitus oli mõistetav. Näiteks tuleb iga lennukiosa saata uurimisele sellesse riiki, kus see toodeti. Nädalaid viibis vastus USAst, sest sealsed asutused streikisid.

Kui aga suur ootamine läbi sai ja raport valmis, oli aeg lugu kirja panna. Suurim väljakutse oli mõista asjatundmatu positsioonilt, mis ja miks juhtus, ning see arusaadavalt kirja panna. Kohtusime uurijaga mitu korda, et raportis kirjutatu mulle viimseni selgeks saaks. Lugejale lihtsalt arusaadavaks tuli teha nii tehnilised terminid kui ka lennuki juhtimisloogika.

Heleri Kuris FOTO: Sander Ilvest

Multimeediadisainer Heleri Kuris aitas rekonstrueerida lennuki trajektoori ja lugu graafiliselt jutustada.

Selle loo eemärk oli näidata, kuidas saavad uurijad teada, miks lennukiga midagi juhtub. Näiteks kuidas tehakse kindlaks, et üks õppelend muutus ellujäämiskursuseks seetõttu, et kunagi lisati siduri karterisse veidi liiga suure viskoossusega ehk liiga paksu õli. Veelgi enam – kuidas saadi teada, et see vale õli tekitab probleeme ainult siis, kui ilm on külm.

Lendamine olevat kõige turvalisem transpordiviis. Mina sain teada, miks see nii on.

Seotud lood
26.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto