R, 9.12.2022

Raske oli erapooletuks jääda

Erik Tikan
, videooperaator
Raske oli erapooletuks jääda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Nähes välismeedias, kuidas sündmused Hongkongis eskaleerusid, sain aru, et tegemist pole millegi kiiresti mööduvaga, vaid millegi palju tõsisemaga, kus ka Postimees võiks kohal olla. Sain kontakti seal õppiva ning iga päev protestidest osa võtva eestlase Teele Rebasega. Kuna sündmused arenesid Hongkongis niivõrd kiiresti, otsustasime lennata juba järgmisel päeval.

Parim videolugu

Erik Tikan ja Sander Punamäe „Hongkonglased olid valmis surema, meie mitte“ postimees.ee, 22.11.2019

Pärast 17-tunnist lendu maandusime Hongkongis, paar tundi hiljem olime juba keset mäsu. Ajaga vedas meil väga – oleks me päev või isegi ainult mõni tund hiljem saabunud, poleks me saanud sisse ülikoolilinnakusse, kuhu meeleavaldajad olid barrikadeerunud.

Meil oli plaanis ülikooli barrikaade ja üliõpilaste elukorraldust järgmisel päeval rohkem filmida, aga me ei teadnud, et see jääb linnakus meie esimeseks ja viimaseks päevaks. Vedas, et niigi palju asju kohe ära salvestasime.

Tänu sellele, et käisin eelmisel aastal Pariisis kollavestide meeleavaldusi kajastamas, olin omandanud mõned nipid, kuidas sellises olukorras filmida. Nimelt kui adrenaliin voolab läbi keha, tundub kõik toimuvat aeglasemalt kui päriselt. Seega, kui tahad, et filmitud kaadrid oleksid vaadatavad, tuleb pärast punasele nupule vajutamist lugeda peas rahulikult sekundeid – vähemalt viieni, enne kui salvestamise lõpetad.

Võrreldes Pariisi meeleavaldustega oli Hongkongis toimunu muidugi palju pingelisem. See polnud marodeerimine, vaid võitlus demokraatia eest. Kui sellises olukorras jagunevad osalised enamasti kolmeks – press, meeleavaldajad ja politsei –, siis Hongkongis oli vaid kaks poolt: politsei meeleavaldajate ja pressi vastu.

Emotsioone oli palju. Õhtul, kui linnak oli ümber piiratud, võis vähe vaiksemates nurkades näha nutvaid üliõpilasi.

Meeleavaldajad tänasid meid toimuva kajastamise eest veel ja veel. Ausalt öeldes oli väga raske professionaalselt erapooletuks jääda. Kuna meil tekkis meeleavaldajatega side, jäi otsus ülikoolilinnakust lahkuda mingis mõttes hinge kriipima. Isegi Eestis tagasi olles oli tunne, justkui oleksime nad reetnud.

Märksõnad
Tagasi üles