Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.01.2020
Eesti Sigaretiga magama ja purjuspäi ujuma – õnnetused võtsid mullu Eestis 148 inimelu Maksuerisus kindlustab eestikeelse ajakirjanduse jäämise Peruu ei taha Eesti vange välja anda (5) Välisministeerium hoiatab Iraani ja Iraaki sõitmast Ohtlik komme: eeterlikke õlisid on hakatud sisse võtma (14) Majandus Kas alanud aasta toob suurtehinguid? Eesti Gaas murrab Soomes monopoli (1) Välismaa USA on Iraani vastulöögi ootel (17) Saksa ekspert: Saksamaa on suhetes Venemaaga kahepalgeline (10) Arvamus Juhtkiri: Trumpi soolo on kõigi mure (21) Aarne Seppel: tasuta põhihariduse illusioon (9) Sergei Metlev: suurteos Patarei muuseum Maarja Vaino: rahustav kõrvakiil (30) Andi Hektor: minu Suur Aastahoroskoop (2) Meie Eesti Anneli Bogens: tulge nädalaks kooli, Tuuli Roosma! (1) Kiiri Toomberg: õpetajatöö kui karjääripööre Martin Ehala: Priitahtlike Koolmeistrite Selts Kultuur Meie igapäevast noarahu anna... Hipikoloonia ja kultuurirühmitus Sport Spordirahvas valis Ott Tänaku asemel Magnus Kirdi. Milliseid järeldusi võiksime teha? (8) FIS uurib Veerpalude juhtumit Zielona Gora treener mängis Roberts Štelmahersi selgelt üle Austraalia ja tennise valus dilemma Elajas rõõmustas Norrat, venelased nokauteerisid Johannes Høsflot Klæbo Tour de Ski ⟩ Aivar Rehemaa: midagi tehakse seal Venemaal õigesti (5) Tartu Must maa rikub Tartu maratoniks valmistumist Saagu meil palju eebenipuust torne! (2) Kunstnik Anu Raua tuttuus vaip jutustab Tartu rahu loo (1) Esimesed töötajad on Delta õppehoones kohal, suurem kolimine algab sel nädalal Peavaluarst Mark Braschinsky: migreeni käes vaevleb ligi viiendik eestlastest (1) Artur Kuusi karikatuur: talinisu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Must maa rikub Tartu maratoniks valmistumist

2 min lugemist
Tartu maratoni lähenedes 16. veebruaril on klubi Suusahullude treener Andres Laur valmis ka ilma lumeta treenima. FOTO: Kristjan Teedema

Tänavuse, 47. Tartu maratoni põhistardini 16. veebruaril Otepääl Tehvandi spordikeskuse staadionil on jäänud ligi poolteist kuud, aga 8. Tartu teatemaratoni start samast asukohast on planeeritud juba 9. veebruariks. Ometi on maa must ja suusatajad valge rajata, millel valmistuda. Mis saab?

Tartu maratoni peakorraldaja Indrek Kelk ütles, et suusapeo toimumiseks pole lumelootus kadunud, kuigi ilmaprognoos näitab, et lumi võib saabuda alles paar nädalat enne võistlust. See poleks Kelgu sõnul aga esimene kord ning trenni saavad suusatajad teha ka teisiti. «Tehvandi 1,3-kilomeetrisele rajale, mis praegu on avatud, muidugi tuhanded maratonihuvilised ei mahu. Ja pole ka mõtet, sest pigem tuleb hoida keha toonuses ja treenida,» ütles Kelk. Suusatamise asemel võib joosta, keppidega kõndida või isegi rattaga sõita, kui õige varustus on olemas.

Kogenud maratonikorraldaja tõdes, et kahjuks on pühade aeg, kõige magusam aeg suusatamiseks vett vedama läinud, aga liiga dramaatiliseks ei tasu olukorda muuta. «Muidugi on pettumus, et lund pole. Ja see mõjutab negatiivselt ka maratonil osalejate arvu. Ideaalne oleks ju novembrist märtsini kestev talv, aga sellist asja pole me juba mitu aastat näinud,» lisas Kelk.

Rada ootab lund

Praegu oodatakse külmemat ilma, et saaks alustada kunstlume tegu, rada ise on tähistatud ja ette valmistatud. Hoolimata kehvadest ilmaoludest oli detsembri alguses eelregistreerunuid rohkem kui eelmisel aastal samal ajal.

Tartu maratoni rajameister Assar Kütt muigas, et suusatamiseks on olukord praegu sant, aga lootus sureb viimasena. «Ega ühekordsest lumesajust piisa, see valge kate peab olema ikka kolm korda kümme sentimeetrit, et saaks klassikat sõita,» selgitas ta. Kütt kinnitas, et rajal on käidud ettevalmistustöid tegemas ning vahepeal isegi tormiga prahti koristatud.

Siin on ennegi nähtud neid, kes aastas vaid korra suusad alla panevad ja 63 kilomeetri järel kenasti finišisse jõuavad, rääkis Tartu maratoni rajameister Assar Kütt.

Suusatajad saavad tema sõnul igal viisil treenida. «Siin on ennegi nähtud neid, kes aastas vaid korra suusad alla panevad ja 63 kilomeetri järel kenasti finišisse jõuavad. Oleneb ju tempost, aga kaheksa tunn iga peaks hakkama saama igaüks,» rääkis Kütt.

Suusahullud valmis

Lume ja maratoni ootuses teevad treeninguid ka klubi Suusahullud liikmed, kes on septembrist peale treeninud eesmärgiga Tartu maratonil suusarajale minna. Üks treeneritest Andres Laur rääkis, et seni tehakse füüsilist treeningut, kuni lumi maha tuleb. «Kasutame Tähtvere pargi häid võimalusi, teeme imitatsiooni suusakeppidega, treenime rullsuuskadel, jooksuharjutuste ning jõutreeningutega,» rääkis ta.

Möödunud aastal osales Suusahullude nime all Tartu maratonil üle 50 inimese. Juba 11. jaanuaril ootavad Suusahullud kõiki huvilisi 6. öömaratoni starti Tehvandi staadionil. «Oleme arvestanud, et enamikul osalejatel ei ole siiani palju kilomeetreid suusarajal kogunenud. Aga tehislume kiht on arvestatav, mulda või asfalti kartma ei pea,» rääkis Laur.

Seotud lood
04.01.2020 07.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto