Sisukord
Sport
Tänane leht
06.01.2020
Eesti Sigaretiga magama ja purjuspäi ujuma – õnnetused võtsid mullu Eestis 148 inimelu Maksuerisus kindlustab eestikeelse ajakirjanduse jäämise Peruu ei taha Eesti vange välja anda (5) Välisministeerium hoiatab Iraani ja Iraaki sõitmast Ohtlik komme: eeterlikke õlisid on hakatud sisse võtma (14) Majandus Kas alanud aasta toob suurtehinguid? Eesti Gaas murrab Soomes monopoli (1) Välismaa USA on Iraani vastulöögi ootel (17) Saksa ekspert: Saksamaa on suhetes Venemaaga kahepalgeline (10) Arvamus Juhtkiri: Trumpi soolo on kõigi mure (21) Aarne Seppel: tasuta põhihariduse illusioon (9) Sergei Metlev: suurteos Patarei muuseum Maarja Vaino: rahustav kõrvakiil (30) Andi Hektor: minu Suur Aastahoroskoop (2) Meie Eesti Anneli Bogens: tulge nädalaks kooli, Tuuli Roosma! (1) Kiiri Toomberg: õpetajatöö kui karjääripööre Martin Ehala: Priitahtlike Koolmeistrite Selts Kultuur Meie igapäevast noarahu anna... Hipikoloonia ja kultuurirühmitus Sport Spordirahvas valis Ott Tänaku asemel Magnus Kirdi. Milliseid järeldusi võiksime teha? (8) FIS uurib Veerpalude juhtumit Zielona Gora treener mängis Roberts Štelmahersi selgelt üle Austraalia ja tennise valus dilemma Elajas rõõmustas Norrat, venelased nokauteerisid Johannes Høsflot Klæbo Tour de Ski ⟩ Aivar Rehemaa: midagi tehakse seal Venemaal õigesti (5) Tartu Must maa rikub Tartu maratoniks valmistumist Saagu meil palju eebenipuust torne! (2) Kunstnik Anu Raua tuttuus vaip jutustab Tartu rahu loo (1) Esimesed töötajad on Delta õppehoones kohal, suurem kolimine algab sel nädalal Peavaluarst Mark Braschinsky: migreeni käes vaevleb ligi viiendik eestlastest (1) Artur Kuusi karikatuur: talinisu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Elajas rõõmustas Norrat, venelased nokauteerisid Johannes Høsflot Klæbo

2 min lugemist
Therese Johaug teenis Tour de Skil auhinnaraha veidi üle 115 000 euro, Aleksandr Bolšunovi kaukasse lisandus peaaegu 80 000 eurot. Vahet selgitab fakt, et Johaug oli Touri etappidel edukam.  FOTO: MATHIAS BERGELD via www.imago-images.de/imago images/Bildbyran

Ränkjärsk ja -raske Tour de Ski lõputõus ning väikesed vahed üldarvestuses tekitasid lootust, et suusasõprade silme ees rullub Val di Fiemmes lahti tõeline põnevuslahing. Therese Johaug ei tahtnud sellest küll midagi kuulda, kuid õnneks olid mehed armulisemad.

Norralanna pani 3,4 km pikkuse tõusu jalamil sisse teise käigu ning vaid Heidi Weng suutis veidi maad Johaugi tempos püsida. Õige pea kruvis valitsejanna tempot veelgi, tänu millele ületas ta viimase etapi finišijoone uhkes üksinduses.

«Olen väga õnnelik. Minu eesmärk oli täna (eile – H. L.) esikoha eest võidelda,» rõõmustas Johaug, kellest rohkem – neli korda – on Touril triumfeerinud vaid poolatar Justyna Kowalczyk. «Eriti tore oli anda ninanips neile, kelle sõnul pole selline võistlus mulle sobilik.»

31-aastane viikingite järeltulija oli lõputõusul iseäranis võimsas hoos ning näitas ronimises kiiremat aega ka paljudest meestest. «Therese on täielik elajas,» märkis britt Andrew Musgrave.

Kui Johaug suutis nappi liidrikohta kindlalt kaitsta, siis meeste arvestuses esimesel positsioonil asunud Johannes Høsflot Klæbo kukutati hõlpsalt. Venelased Aleksandr Bolšunov ja Sergei Ustjugov võtsid lõputõusu isukalt ning paar kilomeetrit enne finišit oli selge, et Petter Northugi mantlipärija Touri tiitlit ei kaitse.

«Lõpuks läks kõik hästi,» kostis kolmekordne olümpiahõbe ja neljakordne MM-hõbe Bolšunov. «Kartsin Sergeid viimaste meetriteni, sest mägi oli minu jaoks väga keeruline. Finišitasandikku nähes mõistsin, et täna on minu päev.»

MK-sarja üldarvestuses võib Johaugile võitjakrooni sissuliselt pähe panna – norralanna edestab Wengi juba 367 punktiga. Bolšunov tõusis Touri võiduga samuti liidriks, Klæbo jääb maha 75 silmaga. Hooaeg jätkub tuleval nädalavahetusel Dresdenis sprintidega.

Tour de Ski

Mehed:

1. Aleksandr Bolšunov (Venemaa) 2:58.18,1, 2. Sergei Ustjugov (Venemaa) +27,3, 3. Johannes Høsflot Klæbo (Norra) +1.09,0

Naised:

1. Therese Johaug (Norra) 2:28.18,6, 2. Natalja Neprjajeva (Venemaa) +1.11,1, 3. Ingvild Flugstad Östberg (Norra) +1.17,5

Midagi tehakse Venemaal õigesti

Aivar Rehemaa, endine tippsuusataja

Üle mitme aasta oli huvitav Tour de Skid jälgida. Arvan, et selline formaat on murdmaasuusatamisele pigem hea. Ise mitmeid kordi Touri sõitnuna tean, et sportlastelt nõuab see väga palju. Samas võinuks võistlus olla näiteks üheksa etappi ja mõned distantsid pikemad. Kui mina Touril võistlesin, sõitsime umbes 100 km, see aasta oli kogudistants ligi 70 km. Tiitlivõistlusi ju tänavu kavas pole.

Therese Johaug oli muidugi võimas. Naiste arvestuses ei tekitanud lõputõus põnevust, ent vähemalt olid stardis vahed väikesed. Eelmistel aastatel läks Therese viimasele päevale minimaalselt minutilise eduga.

Touri eel räägiti, et tegemist on Johannes Høsflot Klæbole tehtud võistlusega – kogudistants on lühikesevõitu ja sees kaks sprinti. Aga venelased suutsid tõestada, et nad teevad seal midagi õigesti. Keegi ei kahelnudki, et Aleksandr Bolšunov on tugev. Temas leidub võimsat karujõudu, ta tahab kogu aeg ees olla. Kui tal vormi ja tunnet on, ei hoia Bolšunov midagi tagasi.

Seotud lood
04.01.2020 07.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto