Sisukord
Tänane leht
Postimees
06.01.2020
Eesti Sigaretiga magama ja purjuspäi ujuma – õnnetused võtsid mullu Eestis 148 inimelu Maksuerisus kindlustab eestikeelse ajakirjanduse jäämise Peruu ei taha Eesti vange välja anda (5) Välisministeerium hoiatab Iraani ja Iraaki sõitmast Ohtlik komme: eeterlikke õlisid on hakatud sisse võtma (14) Majandus Kas alanud aasta toob suurtehinguid? Eesti Gaas murrab Soomes monopoli (1) Välismaa USA on Iraani vastulöögi ootel (17) Saksa ekspert: Saksamaa on suhetes Venemaaga kahepalgeline (9) Arvamus Juhtkiri: Trumpi soolo on kõigi mure (21) Aarne Seppel: tasuta põhihariduse illusioon (9) Sergei Metlev: suurteos Patarei muuseum Maarja Vaino: rahustav kõrvakiil (30) Andi Hektor: minu Suur Aastahoroskoop (2) Meie Eesti Anneli Bogens: tulge nädalaks kooli, Tuuli Roosma! (1) Kiiri Toomberg: õpetajatöö kui karjääripööre Martin Ehala: Priitahtlike Koolmeistrite Selts Kultuur Meie igapäevast noarahu anna... Hipikoloonia ja kultuurirühmitus Sport Spordirahvas valis Ott Tänaku asemel Magnus Kirdi. Milliseid järeldusi võiksime teha? (8) FIS uurib Veerpalude juhtumit Zielona Gora treener mängis Roberts Štelmahersi selgelt üle Austraalia ja tennise valus dilemma Elajas rõõmustas Norrat, venelased nokauteerisid Johannes Høsflot Klæbo Tour de Ski ⟩ Aivar Rehemaa: midagi tehakse seal Venemaal õigesti (5) Tartu Must maa rikub Tartu maratoniks valmistumist Saagu meil palju eebenipuust torne! (2) Kunstnik Anu Raua tuttuus vaip jutustab Tartu rahu loo (1) Esimesed töötajad on Delta õppehoones kohal, suurem kolimine algab sel nädalal Peavaluarst Mark Braschinsky: migreeni käes vaevleb ligi viiendik eestlastest (1) Artur Kuusi karikatuur: talinisu Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kiiri Toomberg: õpetajatöö kui karjääripööre

3 min lugemist
  • Traditsiooniline õpetajakoolitus ei suuda katta uute õpetajate vajadust.
  • Vaja on leida paindlikke lisavõimalusi õpetajate põua ületamiseks.
  • TÜ Kogenud Kooli programm võimaldab ümber õppida õpetajaks.
Tartu Ülikooli programmi Kogenud Kooli juht Kiiri Toomberg. FOTO: Erakogu

Tartu Ülikool alustas programmi Kogenud Kooli, mis võimaldab erialase kõrgharidusega inimesel panna oma juhivõimed proovile tänapäeva õpilaskeskses koolis, kirjutab programmi juht Kiiri Toomberg.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Õpetajate põud on Eestis laialt teada, eriti loodus- ja täppisteaduste valdkonnas. OSKA tööjõu analüüsi andmetel ootab loodusteaduslike ainete, ennekõike füüsikaõpetajate asendamisel ees kriitiline periood, sest iga neljas füüsika- ning iga viies keemia-, geograafia-, bioloogia- ja matemaatikaõpetaja on üle 60-aastane. Täpsemalt on vajadus õpetajate järele järgmine: 16 füüsika-, 13 keemia-, 15 geograafia-, 15 bioloogia- ja 60 matemaatikaõpetajat aastas.

Nii suure õpetajate põua leevendamiseks on vaja mitut algatust, sest nagu ettevõtluseski paneb konkurents aluse arengule. Üks võimalus kasvatada õpetajate arvu on pakkuda õpetajakoolitust-ümberõpet õpetajatööst huvitatud erialase kõrgharidusega inimestele. Nii tuli Tartu Ülikool 2019. aastal välja uue programmiga Kogenud Kooli. Inimestele, kes plaanivad karjääripööret, on tähtis, et pakutavad õpivõimalused oleks paindlikud ja atraktiivsed. Programm Kogenud Kooli on just selline.

Programmi esimeses lennus alustas sügisel 11 inimest õpinguid Tartu Ülikooli õpetajahariduse magistriõppekaval ning samal ajal ka tööd koolis matemaatikaõpetajana. Igal aastal on programmil kindel sihtgrupp: kui eelmisel sügisel olid need matemaatikud, siis alanud aastal on oodatud peale matemaatikute ka füüsikud.

11 uut matemaatikaõpetajat ei kõla kuigi suure panusena Eesti haridussüsteemi jätkusuutlikkusse, kuid midagi ei juhtu üleöö. Värbamise teeb keerukaks asjaolu, et õpetaja elukutse ei ole kuigi kõrgelt hinnatud. EMORi 2016. aasta uuringust selgus, et just õpetajad ise ei pea seda elukutset eriti mainekaks. Samas näitavad uuringu TALIS 2018 tulemused, et õpetajad näevad oma ametit ühiskonnas üha väärtustatumana.

04.01.2020 07.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto