Sisukord
Arvamus
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (1) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Herman Kelomees: põhimõttekindluse iva

2 min lugemist
Herman Kelomees FOTO: Mihkel Maripuu

Kaia Iva põhjendas enda Isamaast lahkumist vastuseisuga pensionireformile, ent asjaolud ja ajastus panevad selle selgituse siiruses kahtlema, kirjutab Herman Kelomees.

Endise Isamaa sotsiaalkaitseministri ja ka partei fraktsiooni esimehe ametit pidanud Kaia Iva lahkumine ei olevat erakonna esimehele Helir-Valdor Seedrile üllatusena tulnud. Vastuseisuga pensionireformile oma lahkumist põhjendanud Iva on olnud korduvalt Seedri suur rivaal. Ta oli seda viimastel riigikogu valimistel, kui tema ja Seeder koos Järva- ja Viljandimaal Isamaa nimekirjast kandideerisid. Erakonna esimees Seeder pääses parlamenti, minister Iva aga mitte.

Nende eelnev rivaalitsemine leidis aset Isamaa 2017. aasta suurkogul partei esimehe valimistel. Hääletustulemus oli napp, vaid 322:304 Seedri kasuks. Paljudes demokraatiates pakutakse sellistes situatsioonides auväärne ja sisuline roll erakonna juhtimises ka kaotajale.

Nii sai Barack Obama riigisekretäriks tema demokraatide eelvalimiste rivaal Hillary Clinton ning Theresa May vastavalt välis- ja justiitsministriteks tema rivaalid Boris Johnson ja Michael Gove. Seedril oleks olnud kaks võimalust lasta Kaia Ival poliitikas jätkata: lubada tal jätkata ministrina või minna ise ministriks (nagu erakondade esimehed enamjaolt ka teevad), lubades Ival enda asendusliikmena riigikogus töötada. Pole selge, miks jäi Kaia Iva Isamaa poolt suure poliitika ukse taha, kuigi samuti riigikokku mitte pääsenud Riina Solman ja Raivo Aeg vee peale aidati.

Põhimõttekindlust tuleb ikka kiita, aga sellel on tõeline väärtus näidatuna nende poolt, kellel oleks seda tehes midagi kaotada.

Oma põhimõtete eest seismist, eriti poliitikas, tuleb kindlasti kiita. Ka Kaia Iva on nii ajakirjanduses kui ka sotsiaalmeedias sirgeseljalisuse eest kiidetud. Tuleb siiski silmas pidada, et Iva otsusel polnud tema elule mingeid erilisi tagajärgi, sest uus, erakonnast sõltumatu töökoht on tal käes. Iva lahkumise ajastus tekitab küsimusi, sest pensionireform oli ju Isamaa kampaania peateema samadel valimistel, kus tema erakonna nimekirjas kandideeris.

Põhimõttekindlusel on tõeline väärtus, kui seda näitavad need, kellel oleks seda tehes midagi kaotada. Vajadusel tuleks loovutada ka soe koht valitsuses või parlamendis, ning mitte ainult need, kellel oleks väljaspool poliitikat vähemalt võrdväärne sissetulek. Kui põhimõtteid kaitsev otsus langeb alles pärast tipp-poliitikuaja lõppu, on selle žesti resonants väike.

Seotud lood
26.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto