Sisukord
Arvamus
Tänane leht
07.01.2020
Eesti Värske sots Kaljulaid võttis erakonnas võtmerolli (15) Viimsi pakub vanema kohta Illar Lemettile (20) Isa Jevgeni loeb Petseris jõulude puhul palve eesti keeles (5) Rand heidetakse ilmselt erakonnast välja (12) Venemaa pere langes Pärnus majutuspettuse ohvriks Lasteaed sõdib kinnisvaraarendajaga (3) Majandus Kristo Seli ihkab isa Neinari ärivaistu (11) M.V.Wool taasavab teisegi kalatehase Välismaa Räsitud Venezuelas jätkub võimuvõitlus Iraani kindrali leinajad ähvardavad kättemaksuga Kohalik vaade ⟩ Horvaatia äpardunud peaminister saab uue võimaluse presidendina Kohalik vaade ⟩ Sardiinid võitlevad Itaalia tänavatel Salviniga (1) Piret Kuusik: tere tulemast heldekäelise Boris Johnsoni Suurbritanniasse! Arvamus Juhtkiri: välditavate surmade taak (1) Herman Kelomees: põhimõttekindluse iva Vladimir Juškin: tähesõjad NATO idatiival (5) Mart Raudsaar: digiriik vajab lisajõudu (1) Juhani Jaeger: poliitilisi debatte hoitakse «sauruse tasemel» (3) Ivan Makarov: venelaste kuldkalake ja eestlaste lõhkine küna (5) Meie Eesti Erkki Koort: 2020. aasta julgeoleku taroskoop Millised on 2020. aasta julgeolekuväljakutsed? (3) Kultuur Millal näeb Kuldgloobuse filme meie kinodes? Tore ja kole lavastus Paide Teatrilt Kultuuri kiirpilk Tulipunase lillekese õnn ja õõv Sport Halastamatu Johaug pani lõputõusul mehed paika Ronaldo lõi Cagliari värava auguliseks Tervis Täppismeditsiin aitab ravile allumatu vähiga võidelda Tartu Eesti Rahva Muuseumi näitusemaja seisab neljandat talve tühjana (4) Väikesi tartlasi sündis mullu rohkem kui aasta varem Vanade vallamajade näitust kroonis teaduslik avastus Kõige sportlikuma valla rahvas ootab pikisilmi oma spordihoone valmimist Matti Miliuse mõrsja pani kunstikoguja raamatusse (1) Salongi valgustavad Valve Janovi kuud (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Herman Kelomees: põhimõttekindluse iva

2 min lugemist
Herman Kelomees FOTO: Mihkel Maripuu

Kaia Iva põhjendas enda Isamaast lahkumist vastuseisuga pensionireformile, ent asjaolud ja ajastus panevad selle selgituse siiruses kahtlema, kirjutab Herman Kelomees.

Endise Isamaa sotsiaalkaitseministri ja ka partei fraktsiooni esimehe ametit pidanud Kaia Iva lahkumine ei olevat erakonna esimehele Helir-Valdor Seedrile üllatusena tulnud. Vastuseisuga pensionireformile oma lahkumist põhjendanud Iva on olnud korduvalt Seedri suur rivaal. Ta oli seda viimastel riigikogu valimistel, kui tema ja Seeder koos Järva- ja Viljandimaal Isamaa nimekirjast kandideerisid. Erakonna esimees Seeder pääses parlamenti, minister Iva aga mitte.

Nende eelnev rivaalitsemine leidis aset Isamaa 2017. aasta suurkogul partei esimehe valimistel. Hääletustulemus oli napp, vaid 322:304 Seedri kasuks. Paljudes demokraatiates pakutakse sellistes situatsioonides auväärne ja sisuline roll erakonna juhtimises ka kaotajale.

Nii sai Barack Obama riigisekretäriks tema demokraatide eelvalimiste rivaal Hillary Clinton ning Theresa May vastavalt välis- ja justiitsministriteks tema rivaalid Boris Johnson ja Michael Gove. Seedril oleks olnud kaks võimalust lasta Kaia Ival poliitikas jätkata: lubada tal jätkata ministrina või minna ise ministriks (nagu erakondade esimehed enamjaolt ka teevad), lubades Ival enda asendusliikmena riigikogus töötada. Pole selge, miks jäi Kaia Iva Isamaa poolt suure poliitika ukse taha, kuigi samuti riigikokku mitte pääsenud Riina Solman ja Raivo Aeg vee peale aidati.

Põhimõttekindlust tuleb ikka kiita, aga sellel on tõeline väärtus näidatuna nende poolt, kellel oleks seda tehes midagi kaotada.

Oma põhimõtete eest seismist, eriti poliitikas, tuleb kindlasti kiita. Ka Kaia Iva on nii ajakirjanduses kui ka sotsiaalmeedias sirgeseljalisuse eest kiidetud. Tuleb siiski silmas pidada, et Iva otsusel polnud tema elule mingeid erilisi tagajärgi, sest uus, erakonnast sõltumatu töökoht on tal käes. Iva lahkumise ajastus tekitab küsimusi, sest pensionireform oli ju Isamaa kampaania peateema samadel valimistel, kus tema erakonna nimekirjas kandideeris.

Põhimõttekindlusel on tõeline väärtus, kui seda näitavad need, kellel oleks seda tehes midagi kaotada. Vajadusel tuleks loovutada ka soe koht valitsuses või parlamendis, ning mitte ainult need, kellel oleks väljaspool poliitikat vähemalt võrdväärne sissetulek. Kui põhimõtteid kaitsev otsus langeb alles pärast tipp-poliitikuaja lõppu, on selle žesti resonants väike.

Seotud lood
06.01.2020 08.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto