Sisukord
Arvamus
Tänane leht
07.01.2020
Eesti Värske sots Kaljulaid võttis erakonnas võtmerolli (15) Viimsi pakub vanema kohta Illar Lemettile (20) Isa Jevgeni loeb Petseris jõulude puhul palve eesti keeles (5) Rand heidetakse ilmselt erakonnast välja (12) Venemaa pere langes Pärnus majutuspettuse ohvriks Lasteaed sõdib kinnisvaraarendajaga (3) Majandus Kristo Seli ihkab isa Neinari ärivaistu (11) M.V.Wool taasavab teisegi kalatehase Välismaa Räsitud Venezuelas jätkub võimuvõitlus Iraani kindrali leinajad ähvardavad kättemaksuga Kohalik vaade ⟩ Horvaatia äpardunud peaminister saab uue võimaluse presidendina Kohalik vaade ⟩ Sardiinid võitlevad Itaalia tänavatel Salviniga (1) Piret Kuusik: tere tulemast heldekäelise Boris Johnsoni Suurbritanniasse! Arvamus Juhtkiri: välditavate surmade taak (1) Herman Kelomees: põhimõttekindluse iva Vladimir Juškin: tähesõjad NATO idatiival (5) Mart Raudsaar: digiriik vajab lisajõudu (1) Juhani Jaeger: poliitilisi debatte hoitakse «sauruse tasemel» (3) Ivan Makarov: venelaste kuldkalake ja eestlaste lõhkine küna (5) Meie Eesti Erkki Koort: 2020. aasta julgeoleku taroskoop Millised on 2020. aasta julgeolekuväljakutsed? (3) Kultuur Millal näeb Kuldgloobuse filme meie kinodes? Tore ja kole lavastus Paide Teatrilt Kultuuri kiirpilk Tulipunase lillekese õnn ja õõv Sport Halastamatu Johaug pani lõputõusul mehed paika Ronaldo lõi Cagliari värava auguliseks Tervis Täppismeditsiin aitab ravile allumatu vähiga võidelda Tartu Eesti Rahva Muuseumi näitusemaja seisab neljandat talve tühjana (4) Väikesi tartlasi sündis mullu rohkem kui aasta varem Vanade vallamajade näitust kroonis teaduslik avastus Kõige sportlikuma valla rahvas ootab pikisilmi oma spordihoone valmimist Matti Miliuse mõrsja pani kunstikoguja raamatusse (1) Salongi valgustavad Valve Janovi kuud (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhani Jaeger: poliitilisi debatte hoitakse «sauruse tasemel»

2 min lugemist
Juhani Jaeger. FOTO: Sille Annuk

Poliitilistes debattides küsitakse liiga sageli «mis probleemi te lahendate?» ja jäetakse tähelepanuta, kui poliitika rajaneb maailmavaatelistel põhjendustel, kirjutab kultuurikorraldaja Juhani Jaeger (Isamaa).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Saurused surid välja sellepärast, et neil puudus n-ö soov olla midagi enamat. Soov või mitte, aga suuremõõtmeliste, kuid kesisevõitu intelligentsusega elajate allajäämine evolutsioonile on ajalooline fakt. Eluliste vajaduste hierarhia kohta võib üldistades öelda, et bioloogilised ja sotsiaalbioloogilised vajadused on omased kogu loomariigile (sh inimesele). Seevastu eneseteostusvajadus, hoiakud ja väärtused ning maailmavaade on omased üksnes inimesele, kes ainsana teadvustab oma soovi olla midagi enamat.

Eneseteostuseni jõudmiseks tuleb läbida vaheastmed. Vaid siis, kui madalama astme vajadused on rahuldatud, saame olla rohkemat kui sööv ja seediv, sugu jätkav ja soodsamale positsioonile trügiv organism – mis on omakorda seotud abstraktse mõtlemisega.

Eneseteostuse mootorid ja piirangud määratakse inimese hoiakutega. Osa neist omandatakse elu käigus empaatiavõime arenedes või ühiskondlike hoiakute omaksvõtmise teel, mistõttu ei ole näiteks enamik inimesi valmis konkurentsiheitluses teist tapma ning mõistab üldiselt hukka vägivalla ja kiusu.

Hoiakud ja väärtused mõjutavad meid isegi siis, kui me neid ei teadvusta, ning meil on soov neid laiendada ka väljapoole iseennast: oma perekonda, lähiringi, kogukonda ja ühiskonda tervikuna. Tunneme end mugavamalt ühiskonnas, mille väärtused ühtivad meie omadega.

06.01.2020 08.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto