Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
08.01.2020
Eesti Statistikaameti juht sihib maailmarekordit Kõmmari alla ajanud mees end tapmises süüdi ei tunnista Kaljulaid välistab Tallinnas koostöö EKREga (2) Anneli Ammase sõbrad asutasid ajakirjanduspreemia Saksa vanahärra ei lase Eesti põgenikel unustusse vajuda (5) Harrastuskalamehed teevad Emajõel sohki Pettur võttis pool miljonit (2) Majandus Tanklad tõstsid kütuse hinnad rekordkõrgele (5) Hinnatõusuhirm ajas inimesed maastureid ostma Sajandi põgenemine: Nissani eksjuht pages kastis Jaapanist Liibanoni (4) Välismaa Eestlased pagevad Austraalia tulemöllu eest (2) Pariisis mälestati viie aasta möödumist Charlie Hebdo rünnakust Iraani kindrali ohvriterohkeks kujunenud matustel pilluti uusi ähvardusi (1) Bosnialase kerkimine ministriks ärritab Austria äärmuslasi (1) Hispaania sai ligi aasta kestnud segaduse järel vasakvalitsuse Arvamus Juhtkiri: nii näevadki kliimamuutused välja (9) Maarius Suviste: kes kustutab tule? (1) Vootele Päi: Trumpi kaitsmine võtab Eestilt õiguse Venemaad kritiseerida (82) Nelli Jung: hügieen päästab tänapäeva katkust (2) Erkki Bahovski: ajalooliste valede võrgus (5) Meie Eesti Aimar Altosaar: teednäitava rahvastikuga riik Aimar Altosaar: maailma rahvastiku kasv pidurdub Kultuur Puue on olemuslikult mitmetähenduslik «Pähklipureja» kõlas USAs plaksumaisi saatel Sport Epeemeeskonna OM-koha püüdmine lõpeb kuulsusetult (3) Kaarel Nurmsalu: võidumees oli stabiilne ja õigel ajal õiges kohas FIS: Andrus Veerpalu eitab seotust dopinguskeemiga Tartu «Jõulutunnelilt» heldelt raha saanud ravikodu igale naabrile ei meeldi (2) Eili Arula: kas leiduks targem, kes annaks järele? (1) Emajõel trahvitud kalameeste hulk kasvas hüppeliselt Aadu Must: ei ole alust Monica Randa erakonnast välja heita (4) Uus aasta algas uuenenud koolimajas Vehklemisneiud ületasid teised ja tulid Eesti meistriks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aimar Altosaar: teednäitava rahvastikuga riik

3 min lugemist
Aimar Altosaar. FOTO: Eero Vabamägi

See, et Eesti on olnud alates iseseisvuse taastamisest veerandsada aastat kiiresti kahaneva rahvaarvuga riikide esirinnas, meid muidugi ei rõõmusta.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Apokalüptilisemalt meelestatud rahvuskaaslased võivad juba välja arvutada, millal sureb ära viimane eestlane ning ligi neljakümne viie tuhande ruutkilomeetrine maatükk Läänemere ja Peipsi järve vahel jääb tühjaks kõnnumaaks. Kui nii peaks juhtuma, siis ilmselt koos ülejäänud Euroopa rahvastega, sest rahvastikuprotsessid on väikeste erinevustega sarnased kõikjal meie kontinendil.

ÜRO teeb rahvastikustatistikat rutiinselt, võttes arvesse kõigis riikides ühtemoodi mõõdetavaid näitajaid. Paradoksaalselt muutub seetõttu võrreldes arengumaadega keerukamaks arenenumate riikide ja regioonide rahvastiku prognoosimine, kus tulevikumuutuste vahemik on väga väike. Veel paarkümmend aastat tagasi oli Eesti kahanejate esirinnas, sest siit lahkunud võõrväed koos suure osa tsiviilgarnisoniga näitasid kümne aastaga ligi kuuendiku elanikkonna kadu. Tausta teadmata võis seda hinnata kahtlemata humanitaarkatastroofiks. Nagu teame, vastupidi, sellel ajal tõusis taasiseseisvunud riik sotsiaalmajanduslikult jalule, elukvaliteet hakkas paranema ning sissetulekud suurenesid.

Ka praegu ei peaks me masendusse langema, kui ÜRO rahvastikuraport paneb meid koos enamiku Kesk- ja Ida-Euroopa riikidega kõige kiiremini kahaneva rahvastikuga maade esikahekümnesse. Tegelikult me teame, et Eesti koht ei ole enam seal, sest juba kolm aastat on meie elanikkond kasvanud ning pole ette näha, et see suundumus enne 2050. aastat muutuks.

07.01.2020 09.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto